Spermidyna - co to jest, w czym się znajduje i jakie posiada właściwości?

Wiemy, jak bardzo potrzebna jest dobra dieta i regularne ćwiczenia w celu osiągnięcia zdrowego, długiego życia. W ramach tego, rynek suplementów oferuje nam stale coraz większą ilość środków mających na celu wspomóc nasze starania. Jednym z takich suplementów jest spermidyna, która szybko zyskuje na popularności jako pomocne źródło zdrowia. Korzyści ze spermidyny rzeczywiście, są liczne, a jej zaletom i funkcji warto przyjrzeć się z bliska.

Spermidyna – co to jest?

Spermidyna to substancja naturalnie występująca we wszystkich żywych organizmach. Występuje na przykład w komórkach ludzkiego organizmu, a także w roślinach. Sama substancja należy do grupy tzw. amin biogennych. Jest również prekursorem sperminy, składnika ludzkiego nasienia. Nazwa spermidyny pochodzi od faktu, iż związek ten, wraz ze sperminą został po raz pierwszy wykryty w nasieniu.

Dziś wiadomo, iż spermidyna występuje niemal we wszystkich komórkach organizmu. Spermidyna jest naturalnie wytwarzana przez niektóre bakterie jelitowe. Jednakże większość spermidyny przedostaje się do ciała wraz z pożywieniem. W naszym organizmie pomaga w usuwaniu wewnętrznych odpadów naszych komórek i zapewnia, że pozostaną one zdrowe i sprawne tak długo, jak to możliwe.

Spermidyna – jakie właściwości posiada ten suplement diety?

Największą i zarazem najwidoczniejszą właściwością spermidyny jest regulacja procesów starzeniowych u ssaków. Co więcej, charakteryzuje się ona także innymi, równie ważnymi właściwościami. Wymieniamy m.in.:

 • Działanie przeciwalergiczne – w szeregu badań udowodniono, iż wysokie spożycie poliamin w pierwszym roku życia zmniejsza ryzyko rozwoju alergii pokarmowych. Wraz z wiekiem spermidyna przeciwdziała również skutkom istniejących już alergii.

 • Ma właściwości regulujące poziom cukru – spermidyna działa jako inhibitor glikozylacji, jednego z najbardziej szkodliwych skutków hiperglikemii cukrzycowej. Może więc służyć jako środek antyglikolityczny w leczeniu objawów cukrzycy.

 • Właściwości przeciwnowotworowe – spermidyna może ograniczać rozwój komórek nowotworowych. Wykazano, że ma korzystny wpływ na kilka rodzajów nowotworów: piersi, jelita grubego i prostaty.

 • Poprawia płodność i wydłuża życie – stres oksydacyjny ma niezliczone konsekwencje, a jedną z nich jest zmniejszona płodność u kobiet. Spermidyna reaguje z komórkami macierzystymi linii germinalnej, opóźniając starzenie się jajników, a także stymulując dalsze zachowanie płodności. Spermidyna odwraca uszkodzenia związane ze stresem oksydacyjnym wywołane szlakiem autofagii p62, o którym wiadomo, iż wydłuża życie całego organizmu.

 • Chroni układ krążenia – spermidyna może pomóc chronić serce i naczynia krwionośne poprzez zmniejszenie stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego, poprawia również funkcję śródbłonka i obniża ciśnienie krwi. W badaniach na zwierzętach i ludziach wykazano również, że zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

 • Poprawia funkcjonowanie mózgu – spermidyna może mieć działanie neuroprotekcyjne i poprawiać funkcje poznawcze. Jedno z badań wykazało, że suplementacja spermidyną poprawia pamięć i zdolność uczenia się u myszy.

Spermidyna a autofagia – jak substancja wpływa na długowieczność?

Organizm potrzebuje ciągłej podaży spermidyny, aby utrzymać nieustający proces autofagii. Autofagia oznacza, że organizm w sposób ciągły eliminuje z organizmu uszkodzone lub niefunkcjonalne składniki komórkowe, w tym patogeny zagrażające naszemu zdrowiu. Komponenty, które nadal nadają się do użytku, są ponownie wykorzystywane, zapewniając skuteczną naprawę i rozwój komórek ludzkiego ciała.

Proces ten jest niezwykle istotny i rozpoczyna się już w pierwszym dniu życia człowieka. Dzięki procesowi autofagii komórki organizmu pozostają funkcjonalne i chronią organizm przed rozwojem wielu szkodliwych chorób, takich jak infekcje.

Spermidyna – jak wykorzystać jej działanie?

Odmłodzenie komórkowe, długowieczność i działanie przeciwstarzeniowe to główne powody popularności spermidyny w ostatnich latach. Naukowcy od dawna wiedzieli o roli poliamin (w tym spermidyny) w poprawnym metabolizmie komórkowym. Jednak dopiero niedawno świat nauki dowiedział się, że poziom spermidyny spada wraz z wiekiem, otwierając nową naukową granicę w zakresie poprawy długowieczności i zdrowia.

Spermidyna jako poliamina wiąże się z wieloma cząsteczkami naszych ciał i poprawia ich funkcjonalność. Przyczynia się do proliferacji komórek, stabilności DNA, apoptozy i wzrostu. Aby tkanka mogła rosnąć i funkcjonować, spermidyna jest kluczowa. Działanie spermidyny wykazuje interesujące korzyści dla naszego zdrowia, oto niektóre z nich:

 • Przedłuża żywotność komórek – spermidyna wydaje się aktywować procesy autofagiczne, czyli mechanizmy, dzięki którym komórka eliminuje uszkodzone składniki lub toksyczne odpady. Przedłuża żywotność komórek, a także człowieka

 • Chroni zdrowie układu krążenia – zmniejszając stan zapalny, stres oksydacyjny i zapobiegając śmierci komórek, spermidyna poprawia zdrowie tętnic i serca. Normalizuje ciśnienie krwi, zmniejsza blaszkę miażdżycową w tętnicach i poprawia markery czynności serca

 • Zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym – substancja chroni neurony przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. W zwierzęcych modelach choroby Alzheimera i Parkinsona zapobiegała śmierci neuronów i gromadzeniu się toksycznych białek, takich jak beta-amyloid. Sugeruje to rzeczywiste działanie neuroprotekcyjne

Opinie na temat spermidine – co sądzi o niej świat nauki?

Nie zostało jeszcze dostatecznie zbadane, czy spermidine ma równie skuteczny wpływ na zdrowie człowieka, jak w przypadku badań przeprowadzonych na zwierzętach. Zgodnie z wynikami wielu międzynarodowych badań obserwacyjnych trwających kilka lat, naukowcy zdają się zgadzać, iż codzienne spożywanie produktów zawierających spermidynę jest w stanie przedłużyć życie o średnio pięć lat dłużej niż osób, które spożywają niewystarczające ilości spermidyny w ciągu dnia.

Naukowcy tłumaczą ten efekt wpływem spermidyny na stymulację autofagii. Podobnie jak kilkugodzinny post, spermidyna aktywuje proces samooczyszczania komórek. Chroni przed przedwczesnym starzeniem się, a tym samym ma działanie przedłużające życie.

Suplement diety ze spermidyną – czy jest polecany?

Poliaminy, w tym spermidyna, odgrywają istotną rolę w metabolizmie pośrednim. Ponieważ są syntetyzowane przez wyższe komórki eukariotyczne, nie są witaminami. Jednakże na poziom poliamin duży wpływ ma ich zewnętrzna podaż.

Odpowiedzią na zwiększenie codziennej podaży spermidyny mogą być dostępne na rynku suplementy diety zawierające spermidynę. Przyjmuje się je doustnie, a oprócz tabletek i kapsułek, spermidine jest również dostępna w postaci proszku lub kropli, które można dodać np. do porannej owsianki lub koktajli. Jako suplement diety spermidyna powinna być wybierana z pewnego, oczyszczonego źródła pochodzenia naturalnego (np. kiełków pszenicy), aby zapewnić jej maksymalna moc i bezpieczeństwo stosowania.

Spermidyna Vitaler's - blog

Spermidyna w żywności – gdzie występuje?

Gdzie można znaleźć spermidynę? Oczywiście, jest ona obecna w całym ludzkim organizmie. Warto wybierać spermidynę występującą w takich produktach spożywczych, jak m.in.:

 • Całe ziarna – otręby i zarodki pełnych ziaren, takich jak pszenica, ryż, jęczmień i owies, są bogate w spermidynę. Im bardziej integralne i mniej przetworzone, tym większa jej zawartość

 • Rośliny strączkowe – soczewica, fasola, ciecierzyca i soja. Częste spożywanie roślin strączkowych w naturalny sposób zadba o zwiększenie poziomu spermidyny w diecie

 • Grzyby Shiitake – ten gatunek grzybów leczniczych zawiera szczególnie wysoki poziom spermidyny, bo aż do 10 razy większy niż innych grzybów i warzyw

 • Zielone warzywa liściaste – szpinak, sałata, boćwina, brokuły i jarmuż zawierają umiarkowane ilości spermidyny

 • Orzechy – migdały, kasztany i pistacje charakteryzują się stężeniem spermidyny porównywalnym z warzywami

 • Inne źródła spermidyny – kukurydza, rodzynki, awokado, pestki dyni i kiełki pszenicy

Jak dawkować Spermidine?

Spermidyna jest ogólnie uznawana za substancję bezpieczną dla zdrowia. Jest bardzo dobrze tolerowana i nie powoduje żadnych znanych skutków ubocznych. Spermidyna występuje naturalnie w organizmie i żywności, którą jemy. Jak jednak wygląda jej zalecane dzienne spożycie?

Dawki stosowane w badaniach wahają się od 50 do 200 mg na dzień. Sugeruje się dostosować do zalecanej dziennej porcji (zalecanej przez producenta suplementu diety) lub rozpoczęcie suplementacji od dawki 50 mg na dobę i stopniowe jej zwiększanie, monitorując wzrost tolerancji.

Bibliografia

„A comprehensive review of spermidine: Safety, health effects, absorption and metabolism, food materials evaluation, physical and chemical processing, and bioprocessing” – D. Zou et al., czasopismo naukowe Comprehensive reviews in food science and food safety, Wiley, 2022.

„A spermidine-based nutritional supplement prolongs the anagen phase of hair follicles in humans: a randomized, placebo-controlled, double-blind study” – F. Rinaldi, B. Marzani, D. Pinto, Y. Ramot, czasopismo naukowe Dermatology Practical & Conceptual, International Dermoscopy Society, 2017.

„Cardioprotection and lifespan extension by the natural polyamine spermidine” – T. Eisenberg et al., czasopismo naukowe Nature Medicine, Nature, 2016.

„Dietary spermidine improves cognitive function” – S. Schroeder et al., czasopismo naukowe Cell Reports, Cell Press, 2021.

„Induction of autophagy by spermidine promotes longevity” – T. Eisenberg et al., czasopismo naukowe Nature Cell Biology, Nature, 2009.

„Polyamine-Rich Diet Elevates Blood Spermine Levels and Inhibits Pro-Inflammatory Status: An Interventional Study” – K. Soda et al., czasopismo naukowe Medical Sciences, MDPI, 2021.

„Polyamines and cancer: implications for chemotherapy and chemoprevention” – S. Nowotarski, P. Woster, R. Casero, czasopismo naukowe Expert Reviews in Molecular Medicine, Cambridge, 2013.

„Polyamines: Functions, Metabolism, and Role in Human Disease Management” – N. Sagar et al., czasopismo naukowe Medical Sciences, MDPI, 2021.

„Spermidine in health and disease” – F. Madeo, T. Eienberg, F. Pietrocola, G. Kroemer, czasopismo naukowe Science, AAAS, 2018.

„Spermidine Protects against Oxidative Stress in Inflammation Models Using Macrophages and Zebrafish” – J-W. Jeong et al., czasopismo naukowe BIomolecules & Therapeutics, Korean Society of Applied Pharmacology, 2018.

„Spermidine: a physiological autophagy inducer acting as an anti-aging vitamin in humans?” – F. Madeo et al., czasopismo naukowe Autophagy, Taylor&Francis, 2019.

„The function of spermine” – A. E. Pegg, czasopismo naukowe IUBMB Life, Wiley, 2014.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych