Olej MCT - czy faktycznie dodaje energii i posiada właściwości odchudzające?

Obecnie dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają nas wspierać w osiąganiu zamierzonych celów. Jednym z nich jest olej MCT, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Znany jest przede wszystkim z korzyści stosowania w sporcie, redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej. Jednakże olej MCT potrafi znacznie więcej. Co warto o nim wiedzieć, a także, w jaki sposób wykorzystać jego ukryty potencjał?

Olej MCT, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – co to takiego?

Akronim „MCT” oleju pochodzi od angielskiego terminu „trójglicerydów średniołańcuchowych” - średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Są to kwasy tłuszczowe pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są łatwo trawione przez nasz organizm.

Olej powstały ze średniołańcuchowych trójglicerydów nie przechodzi przez nasz układ limfatyczny, lecz przedostaje się bezpośrednio do wątroby, gdzie metabolizowany jest w energię. Oznacza to, iż pomimo faktu działania na zasadzie podobnej do węglowodanów, olej MCT nie jest magazynowany w postaci tłuszczu.

Z tego powodu sportowcy i osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy stosują z powodzeniem olej MCT, ponieważ pomaga poprawić procentowy skład ciała poprzez jednoczesne spalanie tłuszczu i wspieranie rozwoju mięśni.

Olej MCT – z czego jest pozyskiwany?

Olej MCT produkowany jest w ramach procesu zwanego frakcjonowaniem. Proces ten polega na ekstrakcji kwasów tłuszczowych według ich masy cząsteczkowej. Dzięki temu możliwe jest skomponowanie oleju o konkretnym stężeniu i unikatowych właściwościach.

Sam olej MCT ekstrahuje się głównie z naturalnych źródeł trójglicerydów średniołańcuchowych, m.in. z tłuszczu kokosowego, a także świeżo zebranych ziaren olejowca gwinejskiego, które cechują się wysoką zawartością kwasu kaprylowego (C8) i kwasu kaprynowego, inaczej dekanowego (C10).

Kwas kaprylowy - przypisuje się mu właściwości regulujące procesy trawienne oraz hamujące wpływ na łaknienie (zwłaszcza na produkty bogate w cukier), dlatego coraz częściej kwas kaprylowy stosuje się w suplementach na odchudzanie.

Kwas kaprynowy (dekanowy) - stanowi źródło energii dla mitochondriów (posiada wysoki potencjał energetyczny), dlatego tak chętnie jest stosowany przez osoby aktywne fizycznie oraz sportowców dyscyplin wytrzymałościowych.

Vitaler's Olej MCT naturalny - 500 ml

VIT-0802
Olej MCT marki Vitaler's to rodzaj oleju roślinnego w płynie, który stanowi źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT (medium-chain triglycerides). Dzięki mieszance kwasów C8 (kwas kaprylowy) i C10 (kwas kaprynowy) olej MCT zapewnia szybki zastrzyk stabilnej energii. Olej może być dodawany do kawy, koktajli, sałatek, a także potraw opartych na...
Dostępny
35,09 zł

Vitaler's Olej MCT z kokosa - 500 ml

VIT-0803
Olej MCT z kokosa marki Vitaler's to to rodzaj oleju roślinnego w płynie, który stanowi źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT (medium-chain triglycerides). Dzięki mieszance kwasów C8 (kwas kaprylowy) i C10 (kwas kaprynowy) olej MCT z kokosa zapewnia szybki zastrzyk stabilnej energii. Olej może być dodawany do kawy, koktajli, sałatek, a także...
Dostępny
36,94 zł

Olej MCT – jakie ma właściwości?

Olej MCT znany jest ze swoich unikalnych właściwości powiązanych z ludzkim organizmem, które mogą mieć istotne korzyści zdrowotne. Badania potwierdzają, że olej MCT można stosować zarówno w kuracjach odchudzających, poprawie wyników sportowych, zadbaniu o pamięć, jak i wielu innych. Jakie właściwości i korzyści niesie ze sobą stosowanie oleju MCT?

 • Pomocny w schudnięciu – ze względu na swój wpływ na termogenezę i uczucie sytości, MCT zdaje się skuteczną metodą leczenia nadwagi i otyłości poprzez ograniczenie spożycia pokarmu. Badania kliniczne sugerują, iż codzienne stosowanie oleju może pomóc zmniejszyć masę ciała, obwód talii i procent tkanki tłuszczowej w organizmie;

 • Pomaga chronić zdrowie serca – wydaje się, że MCT może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na dolegliwości powiązane z układem krążenia. Najprawdopodobniej działanie te wynika z przeciwzapalnych właściwości oleju;

 • Wspomaga równowagę hormonalną – kwasy tłuszczowe zawarte w oleju MCT wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną. Dodatkowo szereg badań klinicznych sugeruje, iż olej MCT poprawia wrażliwość na insulinę, pomagając tym samym w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi;

 • Poprawia pamięć – olej MCT stosowany jako alternatywne źródło energii dla glukozy może korzystnie wpływać na pamięć. W badaniach przeprowadzonych z udziałem osób zmagających się z chorobą Alzheimera odnotowano niewielką poprawę w zakresie przypominania wspomnień przy regularnym stosowaniu oleju MCT;

 • Reguluje pracę żołądka i jelit – jedną z właściwości oleju MCT jest leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Lekarze stosują olej w leczeniu zespołu krótkiego jelita, przewlekłego zapalenia trzustki i wielu innych. Ponadto olej MCT może zmniejszyć towarzyszący nam ból brzucha;

 • Właściwości przeciwpadaczkowe – dieta ketogenna stosowana jest w leczeniu padaczki lekoopornej. Stosowanie MCT w ramach diety keto może wspomóc profilaktykę epilepsji, redukując potencjalne napady padaczkowe.

Olej MCT na odchudzanie – dieta KETO i dieta LCHF

Olej MCT od dłuższego czasu znany jest jako skuteczny środek na odchudzanie. Z jednej strony powinien zapewniać długo utrzymujące się uczucie sytości. Z drugiej zaś, zawierając o ok. 10% mniej kalorii niż trójglicerydy długołańcuchowe, jego stosowanie promuje zwiększone zużycie energii podczas trawienia. Powyższe funkcje oleju MCT są niezwykle przydatne na diecie ketogenicznej (diecie KETO), pomagając w utrzymaniu stanu zwanego ketozą oraz na diecie niskowęglowodanowej.

Mechanizm działania MCT zdaje się hamować odkładanie tłuszczu przy jednoczesnym zwiększeniu termogenezy i utlenianiu tłuszczu u zwierząt, jak i ludzi. Innymi słowy, pomaga organizmowi wytwarzać ketony, tłuszcze zastępujące węglowodany w dostarczaniu organizmowi niezbędnej do jego przetrwania energii.

Z czym łączyć olej MCT? – najlepsze kompozycje

W jaki sposób przyjmować olej MCT, a także, z czym najlepiej go łączyć? Za nim przybliżymy powyższe kwestie, należy wspomnieć o odpowiedniej porze na przyjmowanie oleju MCT, czyli czasie posiłku. To właśnie wtedy organizm może najlepiej wchłonąć i przetworzyć pozyskane z oleju składniki odżywcze.

Sam olej MCT warto łączyć z koktajlami, jogurtem, kawą lub sosami sałatkowymi i świeżo wyciśniętymi sokami. Ponieważ nie posiada wyczuwalnych, charakterystycznych nut smakowych (neutralny smak), jest neutralnym dodatkiem, świetnie komponującym się z większością napojów i dań stałych.

Kawa kuloodporna Vitaler's

Przepis na kawę kuloodporną

Kuloodporna kawa (bulletproof coffee) – unikatowa receptura z olejem MCT

Na osobną uwagę dotyczącą tego, z czym łączyć olej MCT jest z pewnością kawa. Coraz popularniejszym trendem wśród osób spożywających olej MCT jest tzw. kawa kuloodporna. Mówi się, że pita jako substytut śniadania pomaga organizmowi spalić tłuszcz i jednocześnie dostarczyć mu wyczuwalnych podaży energii. Co więcej, połączenie z kofeiną zdaje się zapewniać poprawę koncentracji i siły psychicznej.

Co warto wiedzieć o samej kawie kuloodpornej (bulletproof coffee)? Jest to napój będący połączeniem kawy z dodatkiem masła (zazwyczaj bezsolnym), a także olejem MCT. Jak zatem prawidłowo przygotować kawę kuloodporną? Potrzebujemy do tego:

 • Ulubionej kawy – od 150 do 200 ml

 • Masło klarowane – 1 lub 2 łyżki (ok. 10 g)

 • Olej MCT – od 2 do 4 łyżek (10-20 g)

Zaparzoną kawę wlewamy do blendera, dodając następnie resztę składników. Zawartość miksujemy przez ok. 20-30 sekund, po czym przelewamy ją do kubka. Do przygotowanego napoju możemy dodać kakao w proszku, stewię lub bezcukrowy syrop, a także cynamon.

Olej MCT a wątroba – czy jest zdrowy?

Suplement diety w formie oleju MCT jest dobrze tolerowany przez wątrobę, gdy jest spożywany w odpowiednich porcjach. Przyjmowanie zbyt dużych ilości oleju może jednak prowadzić do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w wątrobie.

Wątroba rozkłada i wykorzystuje tłuszcze jako paliwo lub gromadzi je i zatrzymuje w postaci tkanki tłuszczowej. Ze względu na krótszą długość łańcucha, MCT przemieszcza się bezpośrednio z jelita do wątroby, nie wymagając żółci w dalszym rozkładzie.

W dłuższej perspektywie czasu przyjmowanie zbyt wysokich dawek oleju MCT może zwiększyć ilość tłuszczu w wątrobie, powodując tym samym potencjalne komplikacje u osób ze stwierdzonym stłuszczeniem wątroby.

Olej MCT a skutki uboczne – na co uważać?

Choć olej MCT uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia, może powodować pewne skutki uboczne przy nieprawidłowym stosowaniu suplementu diety.

Możliwe skutki uboczne oleju MCT przy nadmiernym spożywaniu to:

 • Biegunka

 • Wymioty

 • Drażliwość

 • Mdłości

 • Ból brzucha

 • Zgaga

Jak w przypadku każdego suplementu, przed rozpoczęciem stosowania oleju MCT należy skonsultować się z lekarzem i nie przekraczać zalecanej dziennej porcji.

Bibliografia

„A rich medium-chain triacylglycerol diet benefits adiposity but has adverse effects on the markers of hepatic lipogenesis and beta-oxidation” – C. M. de Oliveira Chamma et al., czasopismo naukowe Food & Function, Royal Society of Chemistry, 2017.

„Acute anticonvulsant effects of capric acid in seizure tests in mice” – P. Wlaź et al., czasopismo naukowe Progress in neuro-psychopharmacology & biological psychiatry, Elsevier, 2015.

„Functional foods for weight control: Conjugated linoleic acid, diacylglycerols, and medium chain triglycerides.” – I. Rudkowska, P. JH. Jones, czasopismo naukowe International Journal of Naturopathic Medicine, INTJNM, 2012.

„Hexanoic, Octanoic and Decanoic Acids Promote Basal and Insulin-Induced Phosphorylation of the Akt-mTOR Axis and a Balanced Lipid Metabolism in the HepG2 Hepatoma Cell Line” – S. A. Rial et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2018.

„Impact of medium and long chain triglycerides consumption on appetite and food intake in overweight men” – B. Mayrsohn et al., czasopismo naukowe European Journal of Clinical Nutrition, Nature Publishing Group, 2014.

„Mechanisms of action for the medium-chain triglyceride ketogenic diet in neurological and metabolic disorders” – K. Augustin et al., czasopismo naukowe The Lancet Neurology, Lancet, 2018.

„Medium-chain fatty acids improve cognitive function in intensively treated type 1 diabetic patients and support in vitro synaptic transmission during acute hypoglycemia” – K. A. Page et al., czasopismo naukowe Diabetes, American Diabetes Association, 2009.

„Neuronal decanoic acid oxidation is markedly lower than that of octanoic acid: A mechanistic insight into the medium-chain triglyceride ketogenic diet” – A. Khabbush et al., czasopismo naukowe Epilepsia, Wiley, 2017.

„The pleiotropic effects of decanoic acid treatment on mitochondrial function in fibroblasts from patients with complex I deficient Leigh syndrome” – M. Kanabus et al., czasopismo naukowe Journal of inherited metabolic disease, Wiley, 2016.

„Thermogenesis in humans during overfeeding with medium-chain triglycerides” – J. O. Hill et al., czasopismo naukowe Metabolism, Elsevier, 1989.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych