Jak potas pracuje w Twoim organizmie?

W tym artykule zostanie omówione wszystko, co musisz wiedzieć o niezbędnym składniku odżywczym, jakim jest potas, w tym o jego zaletach, źródłach i zalecanym spożyciu. Rozwiejemy również kilka powszechnych mitów na temat potasu i odpowiemy na niektóre często zadawane pytania. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoją dietę, czy po prostu dowiedzieć się więcej o tym ważnym składniku odżywczym, czytaj dalej!

Czym jest potas?

Potas (K) jest niezbędnym minerałem występującym we wszystkich żywych organizmach, w tym w warzywach, owocach i mięsie. Odgrywa wiele ważnych ról w organizmie, w tym pomaga utrzymać poziom wody w komórkach i wysyła wiadomości z mózgu, aby pomóc regulować tętno. Potas pomaga również przekazywać impulsy nerwowe i kurczyć mięśnie. Bez wystarczającej ilości potasu w organizmie możesz odczuwać zmęczenie, dezorientację i osłabienie, ponieważ mięśnie nie będą w stanie prawidłowo wykonywać swoich zadań.

Jakie są zalety potasu?

Potas odgrywa istotną rolę w wielu aspektach naszego zdrowia, dlatego ważne jest, aby codziennie dostarczać go w wystarczającej ilości. Oto tylko kilka sposobów, w jakie potas może Ci pomóc:

 • Zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru: Jedzenie owoców i warzyw bogatych w potas może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Spożywanie tego minerału może również obniżyć ciśnienie krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka zarówno chorób serca, jak i udaru mózgu.
 • Pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi: Spożywanie wystarczającej ilości potasu może pomóc zrównoważyć wpływ sodu na ciśnienie krwi, co z czasem może zmniejszyć ryzyko nadciśnienia. Dlatego ważne jest, aby w diecie było dużo pokarmów bogatych w potas, unikając jednocześnie nadmiaru sodu.
 • Dobry dla twoich kości: Potas jest niezbędny do utrzymania zdrowia kości. Ten minerał pomaga również aktywować witaminę D, która jest ważna dla wchłaniania wapnia w kościach.
 • Wspomaga zdrowie układu pokarmowego: Spożywanie diety bogatej w potas może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych, takich jak wrzody i stany zapalne, pomagając złagodzić stres na wyściółce żołądka. Minerał pomaga również w prawidłowym wypróżnianiu, pomagając w uwalnianiu żółci z pęcherzyka żółciowego i wspomagając wchłanianie składników odżywczych w jelitach.
 • Utrzymuje zdrową skórę: dieta bogata w potas może pomóc zmniejszyć trądzik i poprawić nawilżenie skóry poprzez zrównoważenie wpływu sodu w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że wysoki poziom sodu powoduje odwodnienie, co prowadzi do wysuszenia skóry, która staje się popękana i zaogniona podczas jej pocierania.
 • Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów: Potas pomaga w wysyłaniu wiadomości z mózgu do reszty ciała, dlatego jest ważny dla utrzymania zdrowych nerwów. Minerał ten odgrywa również rolę w skurczach mięśni i przekazuje informacje między komórkami.

Vitaler's Potas 380 mg - 60 kapsułek

VIT-0624
Potas jest cennym mikroelementem oraz elektrolitem, który reguluje pracę organizmu. Vitaler's Potas 380 mg zawiera wysoką jakość potasu w formie cytrynianu, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością.
Dostępny
19,35 zł

Vitaler's Potas 380 mg - 120 kapsułek

VIT-0769
Potas jest cennym mikroelementem oraz elektrolitem, który reguluje pracę organizmu. Vitaler's Potas 380 mg zawiera wysoką jakość potasu w formie cytrynianu, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością. Preparat wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia.
Obecnie brak na stanie
35,09 zł

Jakie są najlepsze źródła potasu?

Istnieje wiele pokarmów, które można jeść, aby uzyskać wystarczającą ilość potasu w diecie. Oto tylko kilka:

 • Banany - jeden średni banan zawiera 9% zalecanego dziennego spożycia (RDI) potasu, czyli 1037 miligramów (mg). Ten owoc zapewnia również ponad 13% dziennej wartości (DV) witaminy C, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i utrzymaniu produkcji kolagenu w skórze.
 • Szpinak - jedna filiżanka ugotowanego szpinaku zawiera 6% RDI dla potasu, czyli 896 mg. Ta zieleń zapewnia również ponad 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, która pomaga zachować zdrową skórę i oczy.
 • Ziemniaki - jeden duży ziemniak zawiera 9% RDI dla potasu, czyli 1008 mg. Zapewnia również około 3% DV dla żelaza, które pomaga zmniejszyć zmęczenie.
 • Pomidory - jeden średni pomidor zawiera 5% RDI dla potasu, czyli 726 mg. Zapewnia również ponad 13% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i skóry poprzez wzmocnienie produkcji kolagenu w organizmie.

Za dużo potasu

Zbyt dużo potasu może być dla ciebie szkodliwe, prawda?

Wiele osób uważa, że nadmiar potasu w organizmie jest tak samo niebezpieczny jak nadmiar soli. Ale niekoniecznie jest to prawdą. W rzeczywistości większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości potasu w swojej diecie, ponieważ unika owoców i warzyw bogatych w ten minerał. Prawda jest taka, że większość zdrowych osób może jeść różnorodne pokarmy bogate w potas, nie martwiąc się, że dostarczy go sobie za dużo. Jeśli martwisz się o spożycie potasu, porozmawiaj ze swoim lekarzem o wykonaniu badania krwi, aby określić, ile tego minerału znajduje się w twoim ciele.

Jakie są skutki uboczne zbyt dużej ilości potasu?

Zbyt dużo potasu może powodować odwodnienie, co prowadzi do niskiego ciśnienia krwi i zwiększonego ryzyka omdlenia lub zawału serca. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, skurcze brzucha i wzdęcia. Może się to zdarzyć, jeśli bierzesz suplementy zawierające potas, jednocześnie dostarczając go swojemu organizmowi poprzez codzienną dietę.

Zbyt dużo potasu może również powodować arytmię, która jest stanem wpływającym na bicie serca. W takim przypadku serce może bić zbyt szybko lub zbyt wolno i prowadzić do niewydolności serca jeśli nie zadba się o to odpowiednio. Arytmia występuje najczęściej u osób z przewlekłą chorobą nerek oraz u osób przyjmujących leki moczopędne.

Połączenie potasu z magnezem

Magnez i potas to dwa niezbędne minerały, które współpracują ze sobą w organizmie, aby utrzymać normalne funkcjonowanie. Oba minerały biorą udział w równowadze elektrolitowej i funkcjonowaniu mięśni, a także współpracują ze sobą, aby wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Magnez jest również niezbędny do produkcji energii, a potas jest niezbędny do funkcjonowania nerwów i komórek. Razem te dwa minerały są istotne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak organizm wykorzystuje magnez i potas

Magnez jest minerałem, który współpracuje z wieloma enzymami w organizmie, pomagając rozkładać pokarm, utrzymywać prawidłowe funkcjonowanie mięśni i serca oraz wspomagać przekazywanie impulsów elektrycznych przez nerwy. Potas pomaga regulować ciśnienie krwi i pomaga w produkcji energii w komórkach. Razem te dwa minerały są niezbędne do tworzenia energii komórkowej i utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Bez nich nasze mięśnie szybko męczyłyby się z powodu intensywnej aktywności, a nasze serca miałyby trudności z pompowaniem krwi do reszty ciała.

Magnez i potas również współpracują ze sobą w utrzymaniu zdrowych funkcji nerwowych. Nerwy przekazują impulsy elektryczne przez komórki, a magnez pomaga aktywować te impulsy, podczas gdy potas pomaga zachować integralność błony komórkowej. Bez odpowiedniego poziomu obu minerałów funkcja nerwów byłaby zaburzona i występowałby znaczny ból w całym ciele. Magnez jest niezbędny do tworzenia DNA i RNA w organizmie i współpracuje z wieloma enzymami, które rozkładają żywność na użyteczne składniki odżywcze. Potas pomaga w utrzymaniu równowagi płynów i pomaga regulować ciśnienie krwi. Razem te dwa minerały są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania komórek i zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Pokarmy bogate w magnez i potas

Istnieje wiele produktów spożywczych, które zawierają zarówno magnez, jak i potas. Niektóre z nich to:

 • szpinak
 • boćwina
 • fasola granatowa
 • biała fasola

Inne produkty bogate w magnez i potas to:

 • sok pomarańczowy
 • jogurt
 • banany
 • kantalupa.

Wybierając owoc lub warzywo o wysokim poziomie obu minerałów, szukaj tych, które nie są przetwarzane ani konserwowane. Te pokarmy mogą zawierać niepotrzebne dodatki i dodatkowy cukier, który może zwiększyć ilość utraconego magnezu w organizmie. Jeśli nie spożywasz produktów mlecznych, poszukaj bogatych w wapń alternatyw, takich jak fasola, szpinak i boćwina. 

Bibliografia

"Minerały niezbędne w codziennej diecie", Jopp Andreas, Vital, 2018.

"Witaminy i minerały", Janusz Dąbrowski, Adamascenium, 2017.

"Żywienie człowieka", opracowanie zbiorowe, PWN, 2022.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych