Korzeń Kudzu - nieznane właściwości i zastosowanie, które musisz poznać

Kudzu to coraz bardziej popularna w Polsce i Europie roślina lecznicza, stosowana na wiele różnorodnych problemów zdrowotnych. W medycynie starożytnych ludów Azji rośliny z rodziny Pueraria, do której należy kudzu, używane były w profilaktyce chorób serca, gorączki, czy cukrzycy. Dzisiaj kudzu to nie tylko popularny suplement diety, lecz także ciekawy dodatek do sosów i zup. Co warto wiedzieć o kudzu, a także, gdzie jego unikatowe działanie daje o sobie znać?

Właściwości i działanie Kudzu Root – jak wpływa na człowieka?

Kudzu, czyli Opornik, czy też Ołownik łatkowaty (Pueraria montana), to roślina pnącą, pochodząca z dalekowschodniej Azji. Kudzu Root jest bardzo popularny na kontynencie azjatyckim ze względu na swoje bogate właściwości odżywcze i terapeutyczne. Roślinę tę można rozpoznać po przypominających winorośl pnączach i skupiskach fioletowych kwiatów.

Właściwości kudzu spowodowały, iż roślina używana jest od setek lat w preparatach medycznych, jako dodatek do potraw, a także, jako jedno z najbardziej znanych lekarstw na kaca. Korzeń kudzu stosowany jest również w leczeniu gorączki, biegunki, a nawet problemach z układem krążeniowym.

Kudzu zawiera m.in.:

 • Flawonoidy i izoflawony – pueraryna, daidzeina, genisteina
 • Kumaryny
 • Sterole – w tym beta-sitosterol
 • Saponiny
 • Białka
 • Minerały

Izoflawony – sekret prozdrowotnego potencjału Kudzu?

Izoflawony obecne w kudzu wykazują niezwykłe działanie przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Izoflawony są podkategorią flawonoidów, cząsteczkami, o których wiadomo, że zwalczają uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, zapobiegając gromadzeniu się końcowych produktów zaawansowanej glikacji. Dzięki temu ich działanie ochronne przyczynia się do walki ze starzeniem się organizmu oraz zapobieganiu niektórym chorobom.

Ołownik łatkowaty zawiera takie izoflawony, jak:

 • Daidzeina – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
 • Genisteina
 • Pueraryna – główny składnik korzeni kudzu. Ma działanie kardioprotekcyjne i hepatoprotekcyjne

Vitaler's Kudzu Root (Opornik łatkowaty) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0749
Kudzu (kuzu lub opornik łatkowaty) to intensywnie pachnąca roślina, naturalnie występująca w Azji południowo-wschodniej, a także w Japonii oraz wyspach Oceanii. Suplement diety Vitaler's zawiera wysokoskoncentrowany ekstrakt z części podziemnej opornika łatkowatego standaryzowany na 40% izoflawonoidów. Produkt nie zawiera żadnych sztucznych dodatków...
Dostępny
33,24 zł

Zastosowanie Kudzu – gdzie się sprawdza?

Kudzu Root zawiera ponad 70 różnorodnych związków pochodzenia organicznego, z których niektóre mogą być odpowiedzialne za potencjalne zastosowanie zdrowotne korzenia. Na co sprawdzają się unikatowe właściwości kudzu?

 • Stany zapalne – kudzu posiada substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym. Jest to również jeden z powodów, dla których kudzu stosowane jest w leczeniu reakcji zapalnych organizmu, podobnie jak kurkuma. Przeciwzapalne właściwości kudzu przydatne są na niektóre rodzaje stanów zapalnych skóry, takich jak egzema, czy trądzik
 • Zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia – tradycyjna medycyna chińska i japońska chwalą pozytywny wpływ kudzu na serce. Rzeczywiście, kudzu pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i chronić tętnice. Kudzu root poprawia ogólną funkcjonalność układu sercowo-naczyniowego, chroniąc serce i jednocześnie redukując wysokie poziomy złego cholesterolu (LDL)
 • Regulacja poziomu cukru we krwi – wiadomo również, iż opornik łatkowaty pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Za ten stan odpowiada pueraryna, zwiększająca tolerancję glukozy, a także obniżająca poziom cukru we krwi, zwiększając tym samym magazynowanie glukozy w postaci glikogenu
 • Łagodzi objawy kaca – kudzu jest dobrym sprzymierzeńcem w łagodzeniu objawów spowodowanych nadmierną konsumpcją alkoholu. Jak zauważyliśmy, azjatyckie sztuki lecznictwa stosują kudzu od setek lat w ramach detoksykacji organizmu po nadmiernym spożyciu alkoholu. Zawarte w nim saponiny wspierają funkcje wątroby i promują jej detoksykację

Czy kudzu wspomaga również działania profilaktyczne w związku z innymi dolegliwościami lub niechcianymi stanami? Jak najbardziej. Przyjrzyjmy się zatem, o jakich mowa.

Korzeń Kudzu na odchudzanie – czy pomaga?

Czy kudzu może wspomóc odchudzanie? Jak wiadomo, działanie opornika łatkowatego związane jest z dobroczynnymi właściwościami zawartych w nim flawonoidów i izoflawonów. Działanie hepatoprotekcyjne, regulujące cukier we krwi, a także rozrzedzające krew przyczynia się do bezpośredniego przyśpieszenia metabolizmu.

Co więcej, kudzu jest przydatnym składnikiem na rozstroje układu trawiennego. Pomaga poprawiać częstotliwość wypróżnień, a tym samym odpowiedni pasaż treści pokarmowej w jelitach. Ostatecznie, przyczynia się to do zauważalnej poprawy w pozbyciu się nadmiaru zalegającej tkanki tłuszczowej w ciele.

Kudzu – sprzymierzeniec wątroby

Korzeń kudzu jest bogaty w związki, które chronią komórki organizmu przed nadmiernym działaniem stresu oksydacyjnego, który może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Izoflawon, jakim jest pueraryna, to najobficiej występujący związek o działaniu przeciwutleniającym w kudzu.

Badania in vitro na myszach zdają się wykazywać, iż ekstrakt z kudzu działa bardzo korzystnie na uszkodzenia wątroby wywołane alkoholem. Poprzez wychwytywanie szkodliwych wolnych rodników i wzmacnianie naturalnego systemu antyoksydacyjnego, kudzu zdaje się rzeczywiście sprzyjać dobrostanowi wątroby, a tym samym całego organizmu.

Kudzu Vitaler's

Korzeń Kudzu a alkoholizm – co warto wiedzieć?

Niektóre badania sugerują, iż regularne suplementowanie kudzu może zmniejszyć apetyt na alkohol, a tym samym pozytywnie sprzyjając okresowi rekonwalescencji u osób cierpiących na nałóg, jakim jest alkoholizm. Jest zatem naturalną alternatywą dla syntetycznych środków stosowanych w ramach odstawienia alkoholu.

Jednym z powodów takiego stanu, jest działanie daidzeiny zawartej w kudzu. Izoflawon hamuje enzymy, które odgrywają ważną rolę w odpowiednim rozkładzie alkoholu. Osoby, które spożywają alkohol w trakcie suplementacji kudzu, czują się podobnie, jak ci, którzy jednocześnie przyjmują produkty alkoholowe i środki stosowane w przerwaniu ciągów alkoholowych, jak chociażby disulfiram.

Co więcej, kudzu nie tylko zmniejsza apetyt na alkohol, ale może również zmniejszyć zarówno bezpośrednie, jak i długoterminowe negatywne skutki spożywania alkoholu. Bezpośrednim konsekwencjom, czyli kacowi dnia następnego, można zapobiec, suplementując kudzu. Spożywanie kudzu root prowadzi do zwiększonego wydalania aldehydu octowego, który jest wytwarzany w momencie, gdy organizm rozkłada alkohol. Aldehyd octowy odpowiedzialny jest za typowe objawy kaca, takie jak bóle głowy, kołatanie serca i nudności.

Kudzu – jaki ma wpływ na układ hormonalny?

W okresie menopauzy spada poziom estrogenu i progesteronu, co może powodować różne, nieprzyjemne objawy. Nalezą do nich m.in.: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, bezsenność, wahania nastroju, drażliwość i stany depresyjne. Spadek estrogenu u kobiet i mężczyzn sprzyja również rozwojowi osteoporozy, czyli utracie pierwotnej gęstości tkanki kostnej.

Izoflawony, mające powiązania z fitoestrogenami, czyli substancjami roślinnymi przypominającymi występujący w ludzkim organizmie estrogen, mogą skutecznie osłabiać skutki zmian hormonalnych w organizmie. Korzeń kudzu jest zatem regularnie stosowany w łagodzeniu objawów menopauzy. Co więcej, niektóre badania kliniczne wykazują, iż kudzu rzeczywiście działa profilaktycznie na zmiany powiązane z rozregulowaniem układu hormonalnego. Sprzyja redukcji napadów nocnych potów, uderzeń gorąca, a także zauważalnie zmniejsza ryzyko zachorowań na zaburzenia psychiczne powiązane z dysfunkcją układu hormonalnego.

Dawkowanie i stosowanie korzenia Kudzu – jak wygląda?

Przyjmowanie ekstraktów z korzenia kudzu trzy razy dziennie zdaje się najkorzystniejszą formą suplementacji dla zdrowych osób dorosłych. Kudzu dostępne jest w formie tabletek, a także sproszkowanego korzenia, idealnego do zup, sosów, czy herbat ziołowych. Najpopularniejsze dawkowania kudzu prezentują się następująco:

 • Kapsułki i tabletki – do 800 mg dziennie
 • Sproszkowany korzeń – 1 łyżeczka na filiżankę, od dwóch do czterech razy dziennie

Jak z kolei wygląda dawkowanie w powiązaniu z konkretnymi dolegliwościami?

 • Zmniejszenie spożycia alkoholu – 1000 mg ekstraktu, trzy razy dziennie
 • Objawy zmian hormonalnych – do 800 mg, trzy razy dziennie

Pamiętajmy jednak, iż jest to popularne poglądowe dawkowanie tego zioła. Każda dawka powinna być dobrana przez lekarza lub specjalistę do indywidualnych potrzeb każdego człowieka.

Korzeń Kudzu – możliwe skutki uboczne

Kudzu jest stosunkowo nietoksyczne. Stosowane odpowiednio do zaleceń lekarza, czy instrukcji zawartych na opakowaniu nie powoduje widocznych działań niepożądanych, choć istnieją doniesienia o możliwych skutkach ubocznych związanych z podaniem dożylnym, czy domięśniowym sproszkowanego kudzu. Wymieniane są m.in.:

 • Gorączka
 • Ból głowy
 • Anemia

Pomimo tego, nie ma konkretnych dowodów na to, iż spożywanie korzeni kudzu jest w jakikolwiek sposób toksyczne dla ludzkiego organizmu. Oczywiście, stosowanie korzenia nie jest zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci do 12 roku życia.

Bibliografia

„Progress on the pharmacological research of puerarin: a review” – S-Y. Wei, Y. Chen, X-Y. Xu, czasopismo naukowe Chinese Journal of Natural Medicines, Elsevier, 2014.

„Radix Puerariae: an overview of its chemistry, pharmacology, pharmacokinetics, and clinical use” – Z. Zhang, T-N. Lam, Z. Zuo, czasopismo naukowe Journal of Clinical Pharmacology, Wiley, 2013.

„Recent Advances in Methods of Puerarin Biotransformation” – G. Liu, Z. Liu, S. Yuan, czasopismo naukowe Mini Reviews in Medicinal Chemistry, BenthamScience, 2016.

„Puerarin for OVX-Induced Postmenopausal Osteoporosis in Murine Model: Systematic Review and Meta-Analysis” – X. Yang, H. Zheng, Y. Liu, D. Hao, B. He, L. Kong, czasopismo naukowe Current stem cell research & therapy, BenthamScience, 2020.

„Management of Diabetes Mellitus with Puerarin, a Natural Isoflavone From Pueraria lobata” – X. Chen, J. Yu, J. Shi, czasopismo naukowe The American Journal of Chinese Medicine, World Scientific, 2018.

„Kudzu root: an ancient Chinese source of modern antidipsotropic agents” – W. M. Keung, B. L. Vallee, czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier, 1998.

„The isoflavone puerarin reduces alcohol intake in heavy drinkers: a pilot study” – D. M. Penetar, L. H. Toto, S. L. Farmer, D. Y-W. Lee, Z. Ma, Y. Liu, S. E. Lukas, czasopismo naukowe Drug and Alcohol Dependence, Elsevier, 2012.

„A single dose of kudzu extract reduces alcohol consumption in a binge drinking paradigm” – D. M. Penetar, L. H. Toto, D. Y-W. Lee, S. E. Lukas, czasopismo naukowe Drug and Alcohol Dependence, Elsevier, 2015.

„Traditional medicine in the treatment of drug addiction” – L. Lu et al., czasopismo naukowe The American Journal of Drug and Alcohol Abuse, Taylor & Francis, 2009.

„The effects of puerarin on CYP2D6 and CYP1A2 activities in vivo” – J. Zheng et al., czasopismo naukowe Archives of Pharmacal Research, Springer, 2010.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych