Czarci pazur – naturalny sposób na bóle reumatyczne! Jak działa i kiedy warto go stosować?

Pomimo swojej nazwy, Diabelski Pazur nie jest straszną, trującą rośliną, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości jest to popularny alternatywny przydomek nadany hakorośli rozesłanej, roślinie o działaniu leczniczym, stosowanej w wielu rodzajach dolegliwości. Stosowana głównie w leczeniu bólu stawów, reumatyzmu, choroby zwyrodnieniowej stawów i osteoporozy jest pomocnym sojusznikiem w profilaktyce negatywnych stanów organizmu. Co warto wiedzieć o diabelskim pazurze?

Diabelski Pazur – co to za roślina?

Hakorośl rozesłana jest rośliną chętnie porastającą pustynne i półpustynne obszary kontynentu afrykańskiego. Spotkać ją można na terenach Kalahari, Namibii, czy RPA, głównie wśród gleb bogatych w dużą zawartość tlenku żelaza. Roślina przenosi się dzięki aktywności dzikich zwierząt. Małe kolce z owocnikami i nasionami, charakterystyczne dla diabelskiego pazura zaczepiają się o futro przechodzących zwierząt, z którego następnie przedostają się do gleby.

Diabelski, czy też czarci pazur swoją nazwę zawdzięcza swoją nazwę niezwykle ukształtowanym owocom, które mają haczykowate, przypominające pazur wyrostki. Cechują się one paletą barw od jasnozielonych do mocno karmazynowych, mogą dorastać do ok. 15 centymetrów wysokości. Z kolei cała roślina osiąga nierzadko wysokość ok. 1 metra.

W Afryce lecznicze właściwości czarciego pazura znane są od wieków, jednakże w medycynie zachodniej dowiedziono skuteczności rośliny niecałe sto lat temu. Mniej więcej w tym samym czasie została również wprowadzona do Europy, choć warto zauważyć, iż wśród szerszego grona roślina znana jest w Europie od niecałych 20 lat.

Czarci pazur – na co pomaga i jak działa na organizm?

Głównymi atutami czarciego pazura są jego właściwości przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, pomocne w bólach mięśni i stawów, ich zapaleniu, a także w leczeniu dolegliwości trawiennych. Skuteczność hakorośli rozesłanej w dużej mierze powiązana jest bezpośrednio z najważniejszymi składnikami aktywnymi rośliny. Są to m.in. flawonoidy, glikozydy, irydoidy, a także harpagozyd.

Dzięki temu diabelski pazur w formie tabletek, czy też żelu lub maści pomaga na takie dolegliwości, jak:

 • Reumatyzm
 • Zapalenie kości i stawów
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Zapalenie ścięgien
 • Zapalenie torebki stawowej
 • Problemy metaboliczne
 • Ból kręgosłupa (przede wszystkim okolicy lędźwiowej)
 • Osteoporoza spowodowana menopauzą

Diabelski Pazur – jakie ma właściwości?

Diabelski pazur charakteryzuje się wieloma leczniczymi właściwościami. Najważniejsze z nich to m.in.:

 • Przeciwzapalne – wynika z mechanizmu hamowania syntezy prostaglandyn, czyli sygnałów chemicznych wskazujących na obecność stanu zapalnego w organizmie
 • Przeciwutleniające – glikozydy irydoidowe zawarte w hakorośli rozesłanej mogą być w stanie odeprzeć szkodliwy wpływ wolnych rodników na ludzki organizm
 • Przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – irydoidy, jedne z najsilniej aktywnych substancji znajdujących się w czarcim pazurze cechują się widocznym działaniem zwalczającym gorączkę, a także lekki ból
 • Przeciwreumatyczne – harpagozyd, składnik aktywny diabelskiego pazura, uznawany jest w medycynie za szczególnie ciekawą substancję, cechującą się działaniem przeciwreumatycznym i przeciwzapalnym

Należy wspomnieć, iż dzięki powyższym właściwościom, a także zawartym w sobie substancjom diabelski pazur jest równie skuteczny, a nierzadko zauważalnie lepszy od niektórych syntetyzowanych chemicznie lekarstw.

Vitaler's Devil's Claw (Czarci Pazur) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0670
Czarci Pazur to roślina o wielu nazwach - diabelski pazur, szpon; hakorośl rozesłana, Devil’s Claw, harpagophytum procumbens; pochodzi ona z pustyni w południowej Afryce. Diabelski Pazur wspiera zdrowie i funkcjonowanie stawów oraz wzmacnia układ ruchu.
Dostępny
21,20 zł

Devil’s Claw – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Jak już wspomnieliśmy, czarci pazur może być nieodzowną pomocą na wszelkiego rodzaju dolegliwości ściśle powiązane z układem metabolicznym, mięśniami, a także stawami. Diabelski pazur można zastosować m.in. w:

 • Zapaleniu kości i stawów – niektóre badania wykazują, iż regularne stosowanie maści z diabelskiego pazura na stawy zmniejsza lekki ból i poprawia codzienne funkcjonowanie u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Osoby przyjmujące produkty na bazie diabelskiego pazura mogą zmniejszyć lub całkowicie wykluczyć leki przeciwbólowe, jeśli odczują zauważalne działanie przeciwbólowe
 • Bólu pleców i szyi – przyjmowanie żelu z czarciego pazura, nakładanego bezpośrednio na bolące odcinki pleców i szyi zdaje się pomagać w redukcji uciążliwego uczucia bólu. Wszystko dzięki harpagozydowi, aktywnemu związkowi roślinnemu zawartemu w diabelskim pazurze. Związek ten cechuje się skutecznością porównywalną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • Łagodzeniu objawów dny moczanowej – stosowanie tabletek z diabelskiego pazura zdaje się zmniejszać poziom kwasu moczowego we krwi, który powstaje podczas rozkładu puryn. Dzięki temu devil’s claw jest w stanie zredukować objawy typowe dla dny moczanowej jak bolesny obrzęk, czy zaczerwienienie stawów
 • W gorączce – składniki aktywne czarciego pazura w postaci balsamu lub maści są w stanie pomóc w trakcie towarzyszącej nam gorączki. Wystarczy, iż naniesiemy produkt na czoło lub szyję do dwóch razy dziennie, aby poczuć natychmiastową ulgę
 • Jako dodatek odchudzający – oprócz zmniejszania bólu i stanu zapalnego hakorośl rozesłana jest w stanie tłumić apetyt poprzez interakcje z greliną, hormonem powiązanym ze zwiększeniem uczucia głodu

Diabelski Pazur na bóle stawów i mięśni – czy jest pomocny?

Zaburzenia powiązane z bólem stawów lub mięśni mogą znacznie obniżyć jakość życia, jeśli są chroniczne. Wraz z wiekiem wiele osób zaczyna cierpieć z powodu bólu pleców spowodowanego niewłaściwą postawą. Co więcej, także i długie siedzenie bez ćwiczeń dodatkowo obciąża mięśnie pleców.

Aby złagodzić napięcie, a tym samym zapewnić ulgę stawom i mięśniom ciała pomocne, jak wskazaliśmy już wyżej, mogą być produkty oparte na bazie hakorośli rozesłanej. Za pomocne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne odpowiada irydoidalny harpagozyd. To dzięki niemu na kontynencie afrykańskim diabelski pazur był stosowany od wieków jako skuteczny środek przy dolegliwościach związanych z bólem mięśni i stawów.

Wystarczy, iż żel, balsam lub maść nałożymy na bolące miejsce od dwóch do trzech razy dziennie. Składniki aktywne rośliny przedostaną się pod skórę, oddziałując na obolałe miejsca. Jeśli jednak wolimy zastosować tabletki na bazie czarciego pazura, one także zdadzą się przydatnym narzędziem w profilaktyce bólu. Wystarczy suplementować od jednej do dwóch tabletek dziennie, aby pozbyć się uprzykrzającego bólu.

Czarci pazur dla psów – jak działa i na co warto zwrócić uwagę przy stosowaniu?

Diabelski pazur, oprócz udowodnionego działania na ludzki organizm, jest także niezwykle ciekawym dodatkiem do codziennej diety naszych podopiecznych. Roślina działa w podobny sposób na zwierzęta, jak i ludzi. Jak się okazuje, preparaty z diabelskiego pazura mogą być dodawane do jedzenia dla psa, nadając się dla przykładu w spowolnieniu postępu choroby zwyrodnieniowej stawów u zwierząt.

Oczywiście, aby hakorośl rozesłana zadziałała, najważniejsza jest regularność w dostarczaniu jej w pożywieniu. Już po kilku tygodniach suplementacji, bezpieczna dla psa roślina wykaże swoje prozdrowotne działanie, ochraniając stawy i działając profilaktycznie na efekty choroby zwyrodnieniowej stawów.

Hakorośl rozesłana - skutki uboczne i przeciwwskazania

Czarci pazur stosowany zgodnie z zaleceniami jest ogólnie dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Oczywiście, jak w przypadku każdego naturalnego środka, mogą zdarzyć się rzadkie przypadki wystąpienia możliwych skutków ubocznych. Są to m.in.:

 • Biegunka
 • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
 • Bóle głowy
 • Senność
 • Alergiczne reakcje skórne

Z tego względu produktów na bazie diabelskiego pazura nie powinny przyjmować osoby w ciąży, czy także laktacji. Dzieci poniżej 12 roku życia również nie powinny przyjmować czarciego pazura, podobnie jak osoby z nadwrażliwością na składniki aktywne rośliny, czy też mające stwierdzone problemy powiązane z układem pokarmowym (np. wrzody żołądka).

Bibliografia

„DNA Barcode Authentication of Devil's Claw Herbal Dietary Supplements” – G. L. Diaz-Silveira, J. Deutsch, D. P. Little, czasopismo naukowe Plants, MDPI, 2021.

„Prospective, Multicenter Evaluation of a Polyherbal Supplement alongside Standard-of-Care Treatment for Mild Knee Osteoarthritis” – Z. Żęgota, J. Goździk, J. Głogowska-Szeląg, czasopismo naukowe Advances in Orthopedics, Hindawi, 2021.

„A complex of three natural anti-inflammatory agents provides relief of osteoarthritis pain” – T. Conrozier et al., czasopismo naukowe Alternative Therapies in Health and Medicine, InnoVision Communications, 2014.

„Antioxidant activity of devil’s claw cell biomass and its active constituents” – M. Georgiev et al., czasopismo naukowe Food Chemistry, Elsevier Science, 2010.

„Effectiveness and safety of Devil's Claw tablets in patients with general rheumatic disorders” – M. Warnock et al., czasopismo naukowe Phytotherapy Research, John Wiley & Sons, 2007.

„Iridoid glycosides from Harpagophytum procumbens D.C. (devil’s claw)” – J. Qi et al., czasopismo naukowe Phytochemistry, Elsevier Science, 2006.

„Devil’s Claw (Harpagophytum procumbens): An Anti-Inflammatory Herb with Therapeutic Potential” – G. McGregor et al., czasopismo naukowe Phytochemistry Reviews, Springer, 2005.

„Treatment of patients with arthrosis of hip or knee with an aqueous extract of Devil's Claw (Harpagophytum procumbens DC.)” – T. Wegener, N-P. Lüpke, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, John Wiley & Sons, 2003. 

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych