Witamina B7 (biotyna) - w jaki sposób pomaga zadbać o zdrowie i piękno?

Biotyna znana również jako witamina H czy witamina B7 należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Biotyna jest również często nazywana witaminą piękna lub urody, ponieważ odgrywa ważną rolę w budowaniu włosów i paznokci oraz wspiera zdrową skórę i poprawne funkcjonowanie błon śluzowych. Z tego względu, jeśli dolegają nam problemy z łamliwymi włosami lub niezdrową skórą, warto zastanowić się nad tym, jak naprawić problem u zarodka. Jedną z odpowiedzi może być niedobór biotyny!

Witamina B7/biotyna – co to takiego?

Witamina B7 (biotyna) jest rozpuszczalną w wodzie substancją organiczną. Ponieważ biotyna nie jest magazynowana w organizmie, nadmiary witaminy organizm wydala wraz z moczem. Z tego konieczne jest, abyśmy znaleźli odpowiednie źródło biotyny, czy to w codziennym pożywieniu, czy specjalnych suplementach.

Biotyna pomaga przekształcać spożywane pokarmy w energię i zaleca się jej stosowanie w celu aktywacji metabolizmu. Witamina ta bierze udział w przyswajaniu węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów, w tym białek. Biotyna jest zatem centralnie zaangażowana w cały metabolizm energetyczny. Wpływa również na wzrost komórek krwi, tkanek nerwowych i gruczołów łojowych. Ze względu na te funkcje biotyna ma ogromne znaczenie dla stabilnej witalności, a także dla zdrowego układu nerwowego.

Witamina B7 – właściwości, które warto poznać!

Biotyna jest często określana jako witamina piękna. W swojej funkcji wpływającej na wszystkie procesy metaboliczne w organizmie nic dziwnego, iż posiada szereg pozytywnych skutków dla organizmu, gdy jest przyjmowana w zalecanych dziennie dawkach.

Biotyna w przyrodzie występuje w ośmiu różnych formach. Pomimo tego tylko tzw. D-biotyna ma działanie witaminowe i występuje naturalnie w naszym organizmie oraz w pożywieniu. Wpływa na przenoszenie dwutlenku węgla w organizmie za pomocą kilku enzymów zwanych karboksylazą. Witamina B7 jest więc koenzymem biorącym udział w różnych mechanizmach zachodzących w organizmie człowieka. 

Najbardziej znane medycynie właściwości witaminy B7/biotyny to m.in.:

 • Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego
 • Wspomaga tworzenie się nowych białek
 • Wspomaga spalanie tłuszczu i spożywanych węglowodanów
 • Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego
 • Wpływa na prawidłowe procesy metaboliczne makroskładników odżywczych
 • Bierze udział we wzroście komórek.

Witamina H odgrywa również rolę w biosyntezie innych witamin, takich jak witamina B9 i witamina B12. Z biologicznego punktu widzenia występuje u wszystkich znanych nam gatunków żywych! Na poziomie dietetycznym obecna jest zaś w niektórych produktach spożywczych znajdujących się na naszych stołach.

Co więcej, witamina B7 przyczynia się do walki z cholesterolem we krwi. Pobudza również mózg i przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania, w szczególności utrzymując na stabilnym lub podwyższonym poziomie funkcje pamięciowe. Ostatnie prace naukowe wskazują także, iż witamina H jest niezbędna w ekspresji ponad dwóch tysięcy genów!

Vitaler's Silibiotin (Skóra, włosy, paznokcie) - 180 tabletek

VIT-0762
Specjalnie opracowana mieszanka składników Silibiotin wpływa na zachowanie prawidłowego stanu włosów, skóry oraz paznokci. Suplement diety rekomendowany jest w celu uzupełnienia niedoborów kluczowych składników, które mają kluczowy wpływ na zdrowy i piękny wygląd. 
Obecnie brak na stanie
28,61 zł

Biotyna na co dzień – zalecane dawki

Szereg przeprowadzanych w ciągu ostatnich dwóch dekad badań nie dowiódł ostatecznie, jaka jest optymalna ilość biotyny dla ludzkiego organizmu. Szacuje się jednak, iż zalecane dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi:

 • Dzieci od 1 do 7 roku życia – 10-15 µg/dzień
 • Dzieci w wieku 7 do 10 lat – 15-20 µg/dzień
 • Dzieci od 10 do 13 roku życia – 20-30 µg/dzień
 • Młodzież w wieku 13-15 lat – 25-35 µg/dzień
 • Młodzież od 15 roku życia i dorośli – 30-60 µg/dzień
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – 30-60 µg/dzie

Biotyna – skutki uboczne

Wiadome jest, iż suplementy zawierające biotynę mogą dostarczyć nawet do 15 razy więcej witaminy B7 niż potrzebuje jej na co dzień organizm. Powoduje to nadmiar biotyny w osoczu, o którego skutkach zdrowotnych nie wiadomo zbyt wiele.

Nie zmienia to jednak faktu, iż niektórzy eksperci uważają, iż nasz organizm doskonale radzi sobie z wydalaniem nadmiaru witaminy B7 bez powodowania jakichkolwiek problemów dla organizmu człowieka. Nawet przy dawce terapeutycznej wynoszącej 200 miligramów biotyny dziennie nie stwierdzono dotychczas żadnych szkód.

Witamina B7 na włosy, skórę, paznokcie – sekret piękna?

Wiemy już, iż biotyna jest niezbędna w syntezie aminokwasów i kwasów tłuszczowych, w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz w zadbaniu o odpowiedni metabolizm pokarmów. Bierze udział w metabolizmie lipidów, w produkcji energii komórkowej, a także – w zadbaniu o piękny wygląd! Chociaż może to brzmieć abstrakcyjnie, taka jest prawda.

Biotyna ma szereg udowodnionych właściwości uważanych za zbawienne w wyglądzie skóry, włosów czy paznokci. Przyjrzyjmy się im bliżej!

 • Poprawa kondycji skóry – niedobór witaminy B7 może powodować choroby skóry (np. zapalenie skóry lub trądzik). Chroni skórę przed utlenianiem komórkowym. Wspomaga również odnowę komórek i ma ważne właściwości nawilżające naskórek. Biotyna zmniejsza zatem zmarszczki i efekty przedwczesnego starzenia się skóry;
 • Dba o zdrowie włosów – biotyna jest często stosowana w leczeniu wypadania włosów, spowalniając cały proces. Znajduje się również w ogromnej liczbie szamponów, balsamów i odżywek na włosy. Stosowana jest również w zabiegach medycznych dedykowanych włosom. Wszystko dzięki wzmacnianiu niezwykle cienkich włókien tworzących włosy;
 • Wzmacnianie paznokci – witamina B7 poprawia również zdrowie i jakość paznokci. Odpowiednie dzienne spożycie biotyny sprawia, że paznokcie stają się mocniejsze, a przez to mniej łamliwe.

Źródło biotyny – pokarmy bogate w witaminę B7

Biotyna w ciele służy jako niezwykle ważny czynnik w reakcjach karboksylacji niezbędnych dla naszego poprawnego funkcjonowania enzymów. Podejmują one również ważne zadania w produkcji i konwersji glukozy. Co to znaczy? Między innymi to, iż witamina B7 stymuluje procesy metaboliczne. Jak wcześniej wskazaliśmy, przyczynia się również do tworzenia nowych komórek skóry i paznokci.

Z tego względu, witamina ta występuje zarówno w pokarmach roślinnych, jak i zwierzęcych w postaci wolnej lub – w przypadku pokarmów pochodzenia zwierzęcego – w postaci związanej z białkami.

Dobrymi źródłami biotyny pochodzenia zwierzęcego są:

 • Wątroba wołowa lub cielęca
 • Łosoś
 • Gotowane jaja kurze

Korzystnymi roślinnymi źródłami biotyny są z kolei:

 • Orzeszki ziemne
 • Otręby pszenne
 • Płatki owsiane
 • Grzyby
 • Banany
 • Szpinak
 • Soja i produkty na bazie soi

Oprócz ww. produkty zawierające również stosunkowo wysokie poziomy biotyny to m.in. halibut, groszek, mleko krowie, ryż, awokado, sałata.

Niedobór biotyny – z czym może się wiązać?

Niedobór biotyny może prowadzić z kolei do wypadania włosów, łamliwych paznokci i suchej skóry. Chociaż taki stan występuje niezwykle rzadko, ważne jest, aby wiedzieć, iż suplementy z biotyną mogą poprawić taki stan rzeczy.

Możliwy niedobór witaminy B7 można rozpoznać między innymi po następujących objawach:

 • Nadmierne wypadanie włosów
 • Podrażnienia i stany zapalne skóry
 • Bóle mięśni
 • Popękane kąciki ust
 • Łamliwe paznokcie

Jeśli martwimy się potencjalnym niedoborem witaminy B7, zalecane jest konsultacja z lekarzem i zlecenie wykonania badań krwi. Pozwala to na precyzyjne określenie, czy przyczyną jest niedobór biotyny, tudzież inna towarzysząca nam dolegliwość. W takiej sytuacji ekologiczne suplementy zawierające biotynę mogą w korzystny sposób wspomóc funkcjonowanie organizmu, przyczyniając się do regulacji procesów zachodzących wewnątrz nas samych.

Bibliografia

"Encyclopedia of Dairy Sciences || Vitamins | Biotin (Vitamin B7)”, D. Nohr, 2011.

"Biotin Deficiency”, F. Saleem, M. P. Soos, StatPearls Publishing, 2022.

"Biotin and biotinidase deficiency”, J. Zempleni, Y. I Hassan, S. SK. Wijeratne, czasopismo naukowe Expert Rev Endocrinol Metab., 2008.

"Determination of the biotin content of select foods using accurate and sensitive HPLC/avidin binding”, C. G. Staggs, W. M. Sealey, B. J. McCabe, A. M. Teague, D. M. Mock, czasopismo naukowe Journal of food composition and analysis: an official publication of the United Nations University, International Network of Food Data Systems, 2004.

"A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair”, A. Glynis, MD, FAAD, czasopismo naukowe The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 2012.

"Treatment of brittle fingernails and onychoschizia with biotin: scanning electron microscopy”, V. E. Colombo, F. Gerber, M. Bronhofer, G. L. Floersheim, czasopismo naukowe Journal of the American Academy of Dermatology, 1990.

"Nutritional skin care: health effects of micronutrients and fatty acids”, E. Boelsma, H. FJ Hendriks, L. Roza, czasopismo naukowe The American Journal of Clinical Nutrition, 2001.

"Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline (Dietary Reference Series)”, praca zbiorowa Institute of Medicine, National Academies Press, 2000.

"Biotin - A Medical Dictionary, Bibliography, and Annotated Research Guide to Internet References”, praca zbiorowa ICON Health Publications, 2004.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych