Witamina B6 (pirydoksyna) - dlaczego jest niezbędna w życiu codziennym?

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Uczestniczą w wielu ważnych procesach organicznych. Z tego też względu nie możemy się bez nich obejść. Witaminy bogato występują w naszej codziennej diecie, choć nierzadko zdarza się, iż możemy cierpieć na niedobór tych ważnych składników. Witamina B6 (pirydoksyna) jest jedną z nich, co więcej nie jest wytwarzana przez organizm, występując tylko w pożywieniu. Zatem, co warto wiedzieć o tej prozdrowotnej witaminie?

Witamina B6 – co to takiego?

Termin witaminy B6 odnosi się do grupy kilku związków chemicznych, z których najbardziej znanym jest pirydoksyna. Jest ona witaminą "niezbędną" w naszym codziennym życiu. Dlaczego? Ponieważ organizm nie wie, jak ją wytworzyć i jej nie magazynuje. Musi być zatem spożywana codziennie, aby zapobiec jej niedoborowi. Całe szczęście pirydoksyna znajduje się w ogromnej ilości pokarmów, które codziennie goszczą na naszych stołach. Oprócz tego w ostatnim czasie niezwykle popularne stały się kompleksy suplementów zawierających witaminę B6, idealne dla osób spożywających małe ilości naturalnych pokarmów zawierających ten dobroczynny składnik.

Witamina B6 pełni funkcję kofaktora w wielu procesach związanych z metabolizmem aminokwasów i białek. Odgrywa kluczową rolę w syntezie niektórych przeciwciał, hemoglobiny i neuroprzekaźników. Przyczynia się do prawidłowego wchłaniania witaminy B12 przez organizm oraz do produkcji kwasu solnego, a także zadbania o utrzymanie poprawnej równowagi psychicznej.

Witamina B6 – właściwości, działanie

Mówi się, że witamina B6 (pirydoksyna) jest składnikiem rozpuszczającym się w wodzie. Z tego względu pokarmy zawierające witaminę B6 po ugotowaniu w wodzie tracą cenne pokłady składnika. Dzieje się tak również w przypadku narażenia produktów zawierających pirydoksynę na działanie promieni UV.

Jaką zatem rolę odgrywa w organizmie człowieka witamina B6?

 • Jest niezwykle ważna w poprawnym funkcjonowaniu układu krwionośnego – w połączeniu z witaminą B9 i witaminą B12 przyczynia się do tworzenia czerwonych krwinek
 • Jej działanie na białka uwalnia energię niezbędną dla poprawnego funkcjonowania organizmu
 • Odpowiada za produkcję hormonów – mowa o dopaminie, serotoninie, adrenalinie
 • Wpływa na poprawę procesów pamięciowych

Witamina B6 (pirydoksyna) w ramach terapii jest z kolei stosowania głównie w leczeniu chorób skóry i problemów z układem odpornościowym. Czasami suplementy na bazie witaminy B6 są przepisywane przeciwko chronicznemu zmęczeniu, czy niedokrwistości. Co więcej, B6 przyczynia się do prawidłowej syntezy keratyny budującej nasze włosy, w tym cebulki. Ta z kolei sprzyja regeneracji komórkowej skóry głowy, odpowiadając za ograniczenie wypadania włosów.

Vitaler's Magnez 125 mg + B6 12,5 mg - 60 kapsułek

VIT-0622
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z magnezu oraz witaminy B6 jest szczególny ważny dla osób uprawiających sport lub aktywny tryb życia. Suplement diety może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oraz prawidłowym działaniu funkcji kognitywnych.
Dostępny
24,91 zł

Witamina B6 – odpowiednie dawkowanie

Jak prezentuje się dzienne zapotrzebowanie witaminy B6? Zależne jest ono od wielu czynników, jednakże najbardziej znaczącym jest tu wiek. Tak też odpowiednie dawkowanie prezentuje się w następujący sposób:

 • Od 1 roku życia do 3 lat – do 30 mg na dobę;
 • 4 do 8 lat – do 40 mg na dobę;
 • 9 do 13 lat – do 60 mg na dobę;
 • 14-18 lat  do 80 mg na dobę;
 • Powyżej 19 lat – do 100 mg na dobę

Ponieważ witamina B6 jest szczególnie ważna w poprawnym metabolizowaniu aminokwasów, dzienne zapotrzebowanie jest silne uzależnione od spożycia białka. Im więcej białka spożywamy, tym więcej witaminy B6 potrzebujemy. Dla przykładu osoby uprawiające sporty siłowe mają zwiększone dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6. Podobnie kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne.

Źródła witaminy B6 (pirydoksyna) – gdzie ich szukać?

Osiągnięcie dziennych zaleceń dotyczących witaminy B6, które ujęte zostały powyżej, nie jest trudnym zadaniem, gdyż witamina ta obecna jest w wielu produktach spożywczych, będących częścią codziennej diety większości z nas.

Niektóre przykłady żywności zawierającej witaminę B6 to m.in.:

 • Łosoś
 • Tuńczyk
 • Banany
 • Krewetki
 • Orzechy laskowe
 • Szpinak
 • Kurczak
 • Awokado
 • Pszenica
 • Cebula
 • Kalafior
 • Marchew
 • Wołowina i wieprzowina
 • Płatki owsiane

Oczywiście to, jak wysoka jest zawartość witaminy B6 w pożywieniu, zależy również w dużej mierze od sposobu jej przygotowania. Około 30 procent pierwotnej zawartości witaminy B6 jest tracone, gdy mięso lub warzywa są gotowane i pieczone. W przypadku mrożonek strata może sięgać nawet 50 proc. Bezpośrednie światło słoneczne podczas przechowywania żywności również może wpłynąć na utratę cennego składnika.

Niedobór B6 w organizmie – niebezpieczny dla zdrowia?

Niedobór witaminy B6 (pirydoksyny) w organizmie może mieć poważne konsekwencje, ponieważ B6 bierze udział w tworzeniu i syntezie wielu niezbędnych dla naszego organizmu substancji.

Ponieważ jednak witamina B6 zawarta jest w wielu produktach spożywczych, jej niedobór występuje niezwykle rzadko. Najczęściej narażone na niedobór B6 w organizmie są osoby przyjmujące niektóre leki, takie jak leki antydepresyjne i przeciwdrgawkowe. Oprócz tego osoby spożywające duże ilości białka, mające problem z nadużywaniem alkoholu, czy niedożywione, a także potrzebujące zwiększonych ilości witaminy B6 w diecie (np. kobiety w ciąży) mogą również napotkać się na jej niedobór.

W jaki sposób można rozpoznać niedobór witaminy B6 w organizmie?

 • Zmiany skórne – trądzik, łojotokowe zapalenie skóry
 • Zmiany zapalne w kącikach ust
 • Zmęczenie i słaba wydolność organizmu
 • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – biegunka, nudności i wymioty
 • Zwiększona podatność na infekcje
 • Zaburzenia wzrostu (szczególnie u młodszych dzieci)
 • Wrażliwość na jasne światło
 • Częste skurcze mięśni

Co więcej, u kobiet niedobór witaminy B6 może nasilać skurcze menstruacyjne. W przypadku ciężkiego niedoboru mogą zaś wystąpić zaburzenia czynnościowe wątroby i całego układu nerwowego. Ponadto organizm przestaje poprawnie syntezować ważne dla naszego przetrwania minerały, takie jak magnez, żelazoczy wapń. Może również wystąpić niedokrwistość.

Nadmiar witaminy B6 w diecie – czy także jest szkodliwy?

Skoro zapoznaliśmy się z oznakami niedoboru B6 w organizmie, można zadać sobie pytanie. Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy B6? Choć wydaje się to niemożliwe, prawda wygląda zupełnie inaczej. Również i nadmiar witaminy może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

Jeśli duże dawki witaminy B6 (pirydoksyny) przyjmowane są przez dłuższy czas, może dojść do przedawkowania. Przewlekłego przedawkowanie nie można osiągnąć w sposób naturalny, tj. poprzez przyjmowanie pokarmów. Jeśli jednak stosujemy suplementy w ilościach niezalecanych przez producentów i lekarzy, ryzyko zaszkodzenia drastycznie wzrasta. Szczególnie gdy dzienne dawki witaminy B6 przekraczają 100-300 miligramów.

Najczęściej występujące oznaki nadmiaru B6 w organizmie to:

 • Problemy z chodzeniem
 • Zaburzenia czucia temperatury
 • Drętwienie kończyn
 • Reakcje zapalne skóry (zapalenie skóry)
 • Nadwrażliwość na światło słoneczne

Witamina B6 z magnezem – dlaczego jest dobrym połączeniem?

Magnez znany jest od tysięcy lat ze swoich zalet wpływających na układ nerwowy i znaczącego działania na zmęczenie, czy przewlekły, coraz częściej towarzyszący nam stres. Niezwykle interesujące staje się tu połączenie pomiędzy magnezem a witaminą B6.

Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań klinicznych, B6 pozwala organizmowi na lepsze przyswajanie magnezu. Suplementy diety zawierające te dwa pierwiastki pomagają skutecznie przeciwdziałać skutkom codziennego stresu, czy towarzyszącego nam zmęczenia. Z tego względu mogą być skutecznym remedium na odzyskanie sił witalnych.

Bibliografia

„Biochemistry of Vitamin B6 and PQQ” – E. E. Snell, G. Marino, G. Sannia, F. Bossa, Advances in Life Sciences, Birkhäuser Basel, 1994.

„Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline (Dietary Reference Series)” - Institute of Medicine, National Academies Press, 2000.

„Vitamin B6 - A Medical Dictionary, Bibliography, and Annotated Research Guide to Internet References” - ICON Health Publications, ICON Health Publications, 2004.

„Influence of vitamin B6 supplementation on polyunsaturated fatty acids concentration in serum and liver of rats fed a diet restricted in protein” – J. Bertrandt, A. Kłos, B. Dębski, Molecular Nutrition & Food Research, John Wiley and Sons, 2004.

„Pyridoxine (vitamin B6) neurotoxicity: enhancement by protein-deficient diet” – S. Levine, A. Saltzman, Journal of Applied Toxicology, John Wiley and Sons, 2004.

Vitaler's Magnez 100 mg + Potas 150 mg + B6 10 mg - 60 kapsułek

VIT-0623
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z magnezu, potasu oraz witaminy B6 jest szczególny ważny dla osób uprawiających sport lub aktywny tryb życia. Suplement diety może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oraz prawidłowym działaniu funkcji kognitywnych.
Dostępny
27,69 zł

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych