Witamina B2 (ryboflawina) - witamina, która zadba o Twoje zdrowie

Bystry wzrok, jasny umysł, promienna skóra i spokój ducha – nasze piękno i zdrowie zależą w dużej mierze od maleńkiego pierwiastka śladowego, który w świecie nauki nazywany jest „ryboflawiną”. Witamina B2, bo o niej mowa, niezbędna jest do uwalniania energii w naszych organizmach. Ma korzystny wpływ na skórę, oczy i włosy. Jakie są jej zalety? W jakich produktach występuje, a także, czy istnieje ryzyko niedoboru tak ważnego składnika w naszej diecie? Przekonajmy się, co ukrywa ryboflawina.

Witamina B2 – co to takiego?

Witamina B2 (ryboflawina) odkryta została w 1933 roku. Jest rozpuszczalną w wodzie substancją organiczną należącą do witamin z grupy B. W naturze występuje jako żółty pigment widoczny na liściach roślin. Spotkać ją można także w organizmach zwierząt, w tym u ludzi.

Organizm człowieka jest w stanie wyprodukować witaminę B2, choć są to ilości niewystarczające do zaspokojenia codziennych potrzeb. Stąd znaczenie spożywania pokarmów bogatych w ryboflawinę. Witamina B2 nie jest magazynowana w organizmie w dużych ilościach, ponieważ w nadmiarze jest wydalana z moczem.

Żółty, charakterystyczny odcień witaminy znalazł swoje miejsce także w produktach spożywczych, służąc jako bezpieczny dla zdrowia, nieszkodliwy barwnik. Można go rozpoznać po oznaczeniach E101a lub E106.

Właściwości ryboflawiny - o jakich warto wiedzieć?

Skoro wiemy już, czym jest ryboflawina, jakie właściwości witaminy są korzystne dla naszego zdrowia? Jak się okazuje, działanie witaminy B2 jest szczególnie powiązane z procesami metabolicznymi organizmu. Można nawet powiedzieć, iż bez jej odpowiedniej ilości nasze ciała nie są w stanie poprawnie przekształcać glukozy lub kwasów tłuszczowych w energię. Witamina jest również niezwykle wartościowa dla specjalnych białek znajdujących się w oku.

Można więc z całą pewnością przyznać, iż ryboflawina uczestniczy w metabolizmie białek, węglowodanów i lipidów, biorąc udział w odpowiedniej przemianie materii, a także spalając nadmiary tłuszczów znajdujących się w organizmie.

Między innymi ryboflawina bierze udział także w produkcji keratyny, niezbędnej dla dobrej kondycji skóry, paznokci i włosów oraz bierze udział w całym procesie widzenia. Dla przypomnienia warto dodać, iż wchodzi ona w interakcje z innymi witaminami z grupy B. Wreszcie, jej pochodne uczestniczą w szczególności w degradacji białek, aminokwasów i kwasów tłuszczowych.

Witamina B2 (ryboflawina) - korzyści, na które można liczyć

Warto wiedzieć, że od 2013 r. ryboflawina znajduje się na liście podstawowych substancji niezbędnych do poprawnego funkcjonowania ujętych przez WHO. Jakie korzyści zatem idą wraz ze stosowaniem witaminy B2?

 • Energia dla całego ciała - jak zauważyliśmy wcześniej, ryboflawina uczestniczy w degradacji węglowodanów, białek i lipidów. Witamina B2 bierze udział w regeneracji komórek organizmu, a także w zadbaniu o odpowiednią produkcję energii. Dzięki temu pomaga również regulować funkcje nadnerczy i tarczycy;
 • Zapobiega i łagodzi bóle głowy - nie jest to do końca udowodniony fakt, jednakże istnieją przesłanki mówiące, iż witaminy B2 jest w stanie zapobiegać atakom migreny, które związane są z dysfunkcją mitochondrii. Do ich funkcjonowania niezbędna jest ryboflawina, której braki mogą powodować chroniczne migreny;
 • Poprawia nastrój - dotychczasowe dane naukowe wskazują na istnienie związku pomiędzy niedoborem witamin z grupy B a dużą częstotliwością występowania objawów około depresyjnych. Witaminy B2 może być zaangażowana w zapobieganiu depresji przede wszystkim u młodych kobiet i nastolatków;
 • Korzyści dla oczu - witamina B2 zapobiega niektórym zaburzeniom wzroku, takim jak jaskra, zapalenie spojówki lub zaćma. Osoby spożywające wystarczające ilości ryboflawiny wg. przeprowadzonych badań mają mniejsze ryzyko problemów ze wzrokiem, które mogą pojawić się wraz z wiekiem;
 • Profilaktyka anemii - istnieje kilka rodzajów anemii, nie tylko jeden. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmniejszona produkcja czerwonych krwinek, utrata dużych ilości krwi lub niezdolność do przenoszenia tlenu we krwi. Ryboflawina bierze udział w funkcjach powiązanych z krwią, zapobiegając różnym przypadkom niedokrwistości. 

Witamina B2 w dermatologii – dla zdrowia i piękna

Witamina B2 wpływa na produkcję keratyny, a także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu kolagenu w organizmie. Obydwie substancje, jak można zauważyć, mają niezwykle ważne zadanie – dbają o zdrowie skóry, włosów i paznokci.

Dzięki nim skóra jest jędrna i gładka, włosy pełne blasku, a paznokcie odporne są na dużą ilość działań inwazyjnych. Oprócz tego niektóre badania otwarcie sugerują, iż witamina B2 na zajady, pojawiające się w okolicach kącików ust rany i inne stany zapalne sprawdza się niezwykle dobrze.

Z tego względu ryboflawina staje się częstym składnikiem produktów kosmetycznych, zabezpieczających skórę przed przedwczesnymi oznakami starzenia, a także uporczywymi stanami zapalnymi. Warto jednak pamiętać, iż witamina B2 wchłania się najlepiej w jelicie cienkim, a więc poprzez bezpośrednie spożycie substancji.

Niedobór ryboflawiny - jak przejawiają się braki witaminy B2?

Witamina B2 musi być dostarczana do organizmu regularnie, gdyż ciało może ją przechowywać tylko przez mniej więcej dwa do sześciu tygodni. Jednakże, ze względu na jej obecność w większości produktów spożywczych, jej regularne przyjmowanie zwykle nie stanowi problemu.

Podczas gdy niedobór witaminy B2 jest rzadko spotykany w Polsce, jest szczególnie widoczny w krajach rozwijających się. Najczęściej narażone na niedobór ryboflawiny są osoby znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Należą do niej osoby takie jak seniorzy, młode kobiety i weganie. Te grupy osób powinny zwracać szczególną uwagę na spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B2.

Typowe objawy wskazujące na niedobór witaminy B2 to:

 • Popękane kąciki ust
 • Zapalenie dziąseł
 • Zapalenie języka
 • Problemy skórne, np. zajady
 • Zapalenie spojówek
 • Zmiany w rogówce oka
 • Niedokrwistość

Wyraźne niedobory witaminy B2 mogą również prowadzić do niedoboru innych substancji, czy też samych witamin w organizmie! Ponieważ witamina B2 wpływa na metabolizm witaminy B3 (niacyny), witaminy B6 (pirydoksyny), kwasu foliowego i witaminy K, jej braki mogą wyraźnie odbić się na naszym zdrowiu.

Nadmiar ryboflawiny w organizmie - czy można ją przedawkować?

Ryboflawina nie jest toksyczna! Jej przyswajanie i magazynowanie w ciele jest ograniczone do tego stopnia, iż nie może się gromadzić w nadmiarze w ludzkim ciele. Teoretycznie witamina B2 przyjmowana w nadmiarze jest wydalana z moczem, zmieniając jego kolor na mocno żółty. Wreszcie, nie są znane żadne interakcje ryboflawiny z innymi suplementami diety lub lekami.

Źródła ryboflawiny - jakie produkty zawierają duże pokłady witaminy B2?

Witamina B2 występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

 • Nabiał
 • Jaja
 • Czerwone mięso (przede wszystkim też podroby takie jak wątroba i nerki)
 • Ryby (np. mintaj i makrela)

Źródła ryboflawiny znajdują się również w produktach roślinnych, w tym w:

 • Szpinaku
 • Brokułach
 • Orzechach (np. orzechy laskowe)
 • Grochu i jarmużu
 • Produktach zbożowych (np. razowy chleb żytni)

Co ważne, witamina B2 wytrzymuje ciepłe temperatury w dużej mierze bez szwanku. Jednak rozkłada się niezwykle szybko w obecności światła. Dlatego warto, abyśmy przechowywali żywność w ciemności. Przygotowując jedzenie, na przykład warzywa, należy również pamiętać, że witamina B2 łatwo przedostaje się z pożywienia do gotowanej wody.

Bibliografia

"Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline”, Institute of Medicine, National Academies Press, 2000.

"Riboflavin”, R. S. Rivlin, Plenum Press, 1975.

"Effect of thermal processing on available lysine, thiamine and riboflavin content in soymilk”, K. Kin-Chor, S. Yui-Wah, Y. Chi-Hung, N. Keshavan, czasopismo naukowe Journal of the Science of Food and Agriculture, John Wiley and Sons, 1998.

"Adaptive regulation of riboflavin transport in heart: effect of dietary riboflavin deficiency in cardiovascular pathogenesis”, T. Udhayabanu, S. Karthi, A. Mahesh, P. Varalakshmi, A. Manole, H. Houlden, B. Ashokkumar, czasopismo naukowe Molecular and cellular biochemistry, 2018.

"FAD Regulates CRYPTOCHROME Protein Stability and Circadian Clock in Mice”, A. Hirano, D. Braas, Y-H. Fu, L. J. Ptáček, czasopismo naukowe Cell Reports, 2017.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych