Kwas foliowy jako element biologicznej równowagi każdego organizmu. Jak suplementować witaminę B9?

Chociaż podkreśla się jego istotę w okresie ciąży, jest bardzo ważny dla wszystkich ludzi - kwas foliowy. Stosowany powszechnie jako suplement diety i lek, a jednocześnie jedna z najczęściej występujących awitaminoz. Niedobór może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu, niosąc poważne i nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia i życia. Dlaczego jest tak potrzebny? Poznaj rolę kwasu foliowego w diecie.

Kwas foliowy - co to jest?

Kwas foliowy (witamina B9, folan, folacyna, kwas pteroiloglutaminowy) to organiczny związek chemiczny należący do grupy witamin B. Generalnie nie jest syntetyzowany w ludzkim organizmie, chociaż naukowcy zauważają, że bakterie jelitowe mogą produkować śladowe (ale zdecydowanie niewystarczające) ilości związku. 

Kwas foliowy występuje naturalnie w żywności pod postacią folianów - w 20 różnych formach - są stabilne i dobrze przyswajalne...w idealnych warunkach, które praktycznie nie istnieją. Witamina B9 ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jest szczególnie istotna w tkankach w których zachodzą intensywne podziały komórkowe (jak np. szpik kostny). 

Kwas foliowy - działanie i funkcje

Kwas foliowy wykazuje dużą aktywność biologiczną, dzięki czemu wpływa (pośrednio i bezpośrednio) na metabolizm wielu komórek organizmu. Jakie są główne funkcje kwasu foliowego?

 • synteza DNA
 • synteza aminokwasów
 • wzrost erytrocytów
 • wsparcie dla funkcjonowania układu nerwowego
 • ochrona przed ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u płodu

Kwas foliowy jest niezbędny do wytwarzania czerwonych krwinek - głównych elementów motorycznych krwi. Jak pokazują badania, witamina B9 zapobiega uszkodzeniom strukturalnym chromosomów, czyniąc komórki odporne na działanie czynników kancerogennych - zmniejsza więc ryzyko rozwoju raka.

Według najnowszych doniesień naukowców, kwas foliowy może okazać się istotnym czynnikiem w profilaktyce alergii i astmy oraz łagodzeniu ich objawów.

Kwas foliowy - niedobór

Niedobór (lub brak) kwasu foliowego powoduje zaburzenia wielu ważnych procesów metabolicznych, które zachodzą w organizmie każdego dnia. Wśród najpoważniejszych konsekwencji długotrwałej awitaminozy wymienia się:

 • niedokrwistość megaloblastyczną
 • wzrost poziomu homocysteiny we krwi (który prowadzi do rozwoju miażdżycy i uszkodzenia tkanki łącznej tętnic)
 • upośledzenie funkcji układu nerwowego
 • zahamowanie wzrostu i regeneracji komórek w organizmie
 • spowolnienie syntezy DNA
 • spowolnienie replikacji komórek
 • depresję

Niedobór kwasu foliowego jest wyjątkowo niebezpieczny dla kobiet w ciąży. 

Kwas foliowy - objawy niedoboru

Niedobór kwasu foliowego nie musi dawać wyraźnych objawów. Te mogą pojawić się już na początku lub dopiero po pewnym czasie - identyfikacja problemu może być więc bardzo trudna. Do najczęściej występujących symptomów należą:

 • bladość skóry
 • stany zapalne i owrzodzenia języka oraz błony śluzowej warg
 • przemęczenie
 • kłopoty z koncentracją
 • bezsenność
 • problemy z pamięcią

Kwas foliowy - objawy niedoboru

Niedobór kwasu foliowego nie musi dawać wyraźnych objawów. Te mogą pojawić się już na początku lub dopiero po pewnym czasie - identyfikacja problemu może być więc bardzo trudna. Do najczęściej występujących symptomów należą:

 • bladość skóry
 • stany zapalne i owrzodzenia języka oraz błony śluzowej warg
 • przemęczenie
 • kłopoty z koncentracją
 • bezsenność
 • problemy z pamięcią

Kwas foliowy a ciąża i jej planowanie

Odpowiednio wysoka podaż kwasu foliowego ma szczególne znaczenie w okresie poprzedzającym ciążę, a także w pierwszych jej tygodniach, ponieważ związek znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych wad rozwojowych noworodków (serca, kończyn, układu moczowego). 

Najpoważniejszą konsekwencją niedoboru witaminy B9 w organizmie jest nieprawidłowe zamknięcie cewy nerwowej u płodu - to właśnie z niej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy. Proces następuje zazwyczaj około 16 - 24 dni po zapłodnieniu, czyli zanim kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. W przypadku ciąż nieplanowanych, które nadal stanowią duży odsetek, problem jest bardzo poważny. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci noworodka zaraz po urodzeniu.

Niedostateczne stężenie folianów w organizmie zwiększa częstotliwość poronień i komplikacji ciążowych (przedwczesny poród, stany przedrzucawkowe, hipotrofia, przedwczesne oddzielenie się łożyska), obniża też urodzeniową masę ciała dziecka.

Jaka jest skala problemu?

Według danych statystycznych, Polska ma jeden z największych w Europie współczynników zgonów z powodu wad wrodzonych cewy nerwowej. Znaczna liczba ciąż jest nieplanowana, a suplementacja wprowadzana jest zbyt późno. Jak pokazują badania, tylko 12% kobiet w wieku rozrodczym stosuje suplementy zawierające kwas foliowy. 

A profilaktyka ma kluczowe znaczenie - przyjmowanie folianów w okresie przedkoncepcyjnym i pierwszych 12 tygodniach ciąży obniża liczbę przypadków wady cewy nerwowej u potomstwa o 70%.

Kwas foliowy w produktach spożywczych

Kwas foliowy występuje w produktach spożywczych, choć w zredukowanej, wrażliwej na zniszczenie formie. W czasie przechowywania i obróbki termicznej obserwuje się duże straty związku (na ogół 50% - 80% pierwotnej wartości), a większość folianów utlenia się do gorzej przyswajalnych pochodnych. Witaminę B9 można znaleźć w żywności pochodzenia roślinnego i (zdecydowanie rzadziej) zwierzęcego:

 • zielone warzywa (brokuły, brukselka, szpinak, sałata, szparagi, jarmuż)
 • owoce (pomarańcze, kiwi, maliny)
 • orzechy (włoskie, arachidowe)
 • nasiona roślin strączkowych (groch, fasola)
 • pełne ziarna zbóż
 • kiełki pszenicy
 • drożdże
 • podroby (wątróbka) 

Niewielkie ilości kwasu foliowego znajdują się też w przetworach mlecznych (sery, jogurty), łososiu i żółtkach jaj. Niestety, biodostępność jest znacznie ograniczona, ponieważ związek wchodzi w (niekorzystne) interakcje z wieloma składnikami, które znajdują się w pożywieniu.

Kwas foliowy a wchłanialność

Wchłanianie kwasu foliowego z produktów spożywczych wynosi 30% - 80%. Co zakłóca proces?

 • używki (alkohol, nikotyna)
 • zaburzenia strukturalne lub czynnościowe
 • zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego
 • leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, cholestyramina, antykoncepcja hormonalna)
 • niedobór witamin i minerałów w organizmie (żelazo, cynk, witamina B12, kwas askorbinowy)
 • choroby wątroby
 • zaburzenia funkcjonalne jelit

Dla porównania, syntetyczny kwas foliowy wchłania się prawie całkowicie. 

Kwas foliowy - dawkowanie

Zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego dla osób dorosłych wynosi 280 µg - 340 µg, konkretna dawka zależna jest od wielu czynników (jak wiek, płeć czy aktywność fizyczna). Dla kobiet w ciąży zalecana ilość wzrasta do 600 µg, przy czym suplementację należy rozpocząć minimum trzy miesiące przed planowaną ciążą. 

Aby zapewnić maksymalną skuteczność suplementu,  należy zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. 

Kwas foliowy i jego (ewentualny) nadmiar

Co ciekawe, organizm potrafi magazynować kwas foliowy. U zdrowego człowieka rezerwy wynoszą ok. 5 - 10 mg, co przy całkowitym braku podaży wystarczy na około 3 - 4 miesiące. Naukowcy uważają, że ten mechanizm, choć nie do końca poznany, świadczy o tym, jak ważna jest witamina B9

Kwas foliowy i jego pochodne nie wykazują działania toksycznego na organizm człowieka, nawet jeśli występują w nadmiarze - choć wbrew pozorom, nie zwiększa to skuteczności związku. Dopiero naprawdę duże dawki (powyżej 15 mg na dobę) mogą wywołać skutki uboczne, do których zalicza się alergiczne odczyny skóry, zaburzenia ze strony układu pokarmowego lub nerwowego. Stosowany zgodnie z zaleceniami jest całkowicie bezpieczny. 

Około 90% kobiet i 80% mężczyzn w Polsce spożywa mniej kwasu foliowego, niż wskazują normy dziennego zapotrzebowania. Nie ma wątpliwości, że suplementacja jest uzasadniona i w wielu wypadkach także konieczna. Witamina B9 stanowi przecież ważny element, który zapewnia homeostazę - biologiczną równowagę organizmu. 

Bibliografia

"Kwas foliowy – występowanie i znaczenie" - E. Cieślik, A. Kościej, Małopolskie Centrum Monitoringu i Atestacji Żywności, Wydział Technologii Żywności, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

"Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym" - E. Cieślik, A. Gębusia, Małopolskie Centrum Monitoringu i Atestacji Żywności, Wydział Technologii Żywności Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

"Kwas foliowy w fizjologii i patologii" - H. Czeczot, Katedra i Zakład Biochemii, Warszawski Uniwersytet Medyczny

"Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji" - L. Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, A. Wojtyła, Samodzielna Pracownia Biologii Molekularnej Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki w  Lublinie, Katedra Zdrowia Publicznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Katedra i Klinika Ginekologii II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Zakład Promocji Zdrowia, Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki w  Lublinie

"Czy dieta ma wpływ na nasz nastrój? Znaczenie kwasu foliowego i homocysteiny" - H. Karakuła, A. Opolska, A. Kowal, M. Domański, A. Płotka, J. Perzyński, Katedra i Klinika Psychiatrii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Szpital Neuropsychiatryczny im. M. Kaczyńskiego w Lublinie, Zakład Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

"Kwas foliowy - rola w metabolizmie komórki" - T. Laskowska-Klita, M. Chełchowska, J. Ambroszkiewicz,
J. Gajewska, Zakład Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych