Turkesterone - jak wpływa na rozwój masy mięśniowej i stan zdrowia?

Stosowanie suplementów diety jest jedną z codziennych podstaw dbania o wyniki sportowe i zdrową sylwetkę dla milionów ludzi. Jednym z takich suplementów, który staje się coraz bardziej popularny wśród grona kulturystów i sportowców, jest Turkesterone, rodzaj naturalnego związku steroidowego, który wiąże się z poprawą siły, przyspieszonym spalaniem tłuszczu, budową masy mięśniowej i większą energią. Co warto wiedzieć o Turkesteronie, a także, jakie korzyści można zyskać dzięki jego suplementacji?

Ajuga turkestanica (Turkesterone) – co warto wiedzieć o roślinie i jej związku aktywnym?

Turkesterone to naturalna pochodna ludzkich hormonów występująca w wielu gatunkach roślin, w tym takich jak Ajuga Turkestanica. Roślina ta jest szczególnie rozpowszechniona w tradycyjnej medycynie wschodu jako skuteczny środek w leczeniu chorób układu krążenia, reumatyzmu i cukrzycy. Występuje głównie w Azji Środkowej i Europie Wschodniej.

Ekdysteroidy, w tym także i Turkesterone pozyskiwany z Ajuga Turkestanica można porównać w działaniu do naturalnego, tym razem ludzkiego hormonu testosteronu ze względu na podobną zdolność do indukowania wzrostu i masy mięśniowej. Ekdysteroidy są występującymi naturalnie w przyrodzie hormonami steroidowymi, których pochodzenia możemy doszukiwać się wśród roślin, a także niektórych gatunków zwierząt, np. stawonogów i owadów.

Pomimo tego, ekdysteroidy nie wiążą się z receptorami androgenowymi, nie powodując tym samym przykrych skutków ubocznych konwencjonalnych sterydów, takich jak ginekomastia i wypadanie włosów.

Turkesterone – w jaki sposób działa na organizm?

Turkesterone jest silnym regulatorem hormonu wzrostu (HGH). Wspomaga wzrost komórek mięśniowych poprzez zwiększenie syntezy białek w organizmie. Pomaga także w redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawia wytrzymałość i wydolność fizyczną całego organizmu.

Co więcej, Turkesterone zdaje się zwiększać poziom insuliny w organizmie, prowadząc tym samym do lepszego wchłaniania składników odżywczych przez komórki mięśniowe. Oznacza to, iż zwiększa on bezpośrednio poziom energii i sprzyja szybszej regeneracji mięśni po udanym treningu.

Turkesterone ma również właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Jest również znany z właściwości poprawiających funkcjonowanie mózgu i zwiększających gęstość kości.

Powyższe działanie Turkesteronu wynika w dużej mierze z podobnej struktury do testosteronu. Związek wykazuje przez to silne działanie anaboliczne i adaptogenne, pozytywnie wpływając zarówno na wyniki sportowe, jak i na wzrost siły i masy mięśniowej.

Turkesterone – jakich efektów można się spodziewać?

Turkesterone jako substancja pochodzenia organicznego zyskał w ostatnich latach na znaczącym wzroście popularności, wynikającej z jego pochodzenia, a także unikatowego, stosunkowo bezpiecznego działania i wielu korzystnych właściwości. Jakich efektów stosowania Turkesteronu można oczekiwać po rozpoczęciu suplementacji?

 • Zwiększenie masy i siły mięśniowej – substancja stymuluje wzrost mięśni poprzez zwiększenie syntezy białek w organizmie. Pomaga także w redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawie wytrzymałości i wydajności. Działa również jako naturalny środek anaboliczny i stymuluje syntezę białek, prowadząc do szybszej regeneracji i efektywniejszej budowy mięśni;
 • Poprawia wytrzymałość – oprócz zwiększenia masy mięśniowej Turkesterone poprawia także wytrzymałość. Wspiera organizm podczas intensywnych ćwiczeń, takich jak treningi wytrzymałościowe czy sporty wyczynowe;
 • Redukuje wydzielanie kortyzolu – kolejnym efektem Turkesteronu jest jego widoczna zdolność do obniżania poziomów kortyzolu, hormonu stresu, który wprowadza organizm w stan kataboliczny, podczas którego następuje rozkład tkanki mięśniowej i gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Wysoki poziom kortyzolu wpływa negatywnie na budowę i regenerację mięśni. Turkesterone redukuje wydzielanie hormonu, sprzyjając wejściu organizmu w stan anaboliczny, pomocny w budowie mięśni;
 • Stymuluje produkcję testosteronu – wykazano, iż związek, jakim jest Turkesterone w naturalny sposób zwiększa produkcję testosteronu, bez niepożądanych skutków ubocznych, jakie dają syntetyczne odpowiedniki testosteronu;
 • Redukuje stres i zmęczenie – substancja pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny na poziomie komórkowym, a także ten psychiczny;
 • Sprzyja zdrowiu układu krążenia – Turkesterone może pomóc znacząco obniżyć poziom cholesterolu w organizmie i poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Pomaga także regulować poziom cukru we krwi i zwiększać poziom insuliny w organizmie. Redukuje również ryzyko zachorowania na potencjalne choroby o podłożu sercowo-naczyniowym poprzez obniżenie ciśnienia krwi, poprawę krążenia i obniżenie wolnych poziomów „złego” cholesterolu (LDL);
 • Działa przeciwzapalnie – stan zapalny jest naturalną reakcją organizmu na urazy i infekcje. Jednakże, gdy stan ten staje się przewlekły, organizm nastawiony jest na ryzyko obniżenia aktywności układu odpornościowego. Tym samym naraża nas na wiele chorób, w tym także zmiany o podłożu nowotworowym. Turkesterone ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie;
 • Poprawia funkcje poznawcze – Turkesterone ma również widoczny wpływ na poprawę funkcji poznawczych. Przyspieszając krążenie krwi w mózgu, dostarcza mu niezwykle ważnego tlenu, dotleniając go, a tym samym stymulując naszą koncentrację i zdolności poznawcze, takie jak pamięć i uczenie się.
Vitaler's Turkesterone (Ajuga turkestanica) - 60 kapsułek
 • -10,00 zł

Vitaler's Turkesterone (Ajuga turkestanica) - 60 kapsułek

VIT-0794
Turkesteron to naturalny związek roślinny występujący w roślinie Ajuga turkestanica, która występuje w Azji Środkowej. Turkesterone jest ekdysteroidem, który jest sterydem hormonalnym występującym w roślinach. Termin ważności do: 08-06-2024
Dostępny
82,50 zł 92,50 zł

Turkesterone – czy jest to steryd?

Ekdysteroidy to naturalnie występujące steroidy, które cechują się podobną strukturą chemiczną do androgenów, w tym do spotykanego w ludzkim organizmie testosteronu. Oznacza to, że mogą mieć taki sam wpływ na promowanie wzrostu mięśni i poprawę zdrowia jak testosteron.

Czy oznacza to, że Turkesterone jest sterydem? Nie, gdyż Turkesterone nie jest środkiem syntetycznym o działaniu anabolicznym. Co więcej, nie wiąże się on z tymi samymi receptorami androgenowymi w organizmie, co konwencjonalne sterydy. Turkesterone nie jest uważany także za substancję syntetyczną.

Turkesterone – jak dawkować?

Sugerowana dawka Turkesteronu różni się w zależności od wieku, stanu zdrowia i innych cech indywidualnych. Dawka początkowa wynosi zwykle ok. 200 miligramów na dzień, podzielona na dwie porcje. Wraz z czasem może być zwiększana do ilości 500 miligramów na dzień.

Zalecany czas stosowania Turkesteronu wynosi zazwyczaj od 8 do 12 tygodni. Po tym okresie zalecane jest zrobienie trwającej około 4 tygodnie przerwy. W przeciwieństwie do sterydów Turkesterone nie powoduje szybkiego wzrostu dependencji, czy też rozwoju uzależnienia.

Ajuga turkestanica – potencjalne skutki uboczne

Jak dotąd nie zaobserwowano klinicznie widocznych zaburzeń gospodarki hormonalnej ani poważnych skutków stosowania substancji, jaką jest Turkesterone. Na podstawie wyników licznych badań klinicznych można sugerować, iż związek jest bezpieczniejszą alternatywą dla sterydów anabolicznych.

W każdym razie niektóre osoby mogą mieć predyspozycje do wystąpienia następujących skutków ubocznych:

 • Mdłości
 • Zawroty głowy
 • Ból brzucha
 • Zmiany apetytu

Aby im zapobiec, zaleca się przyjmowanie dawek proponowanych przez producenta suplementu. Co więcej, Turkesterone powinien być stosowany wraz z posiłkiem.

Turkesterone – opinie na temat suplementu

Turkesterone w środowisku sportowym nazywany jest naturalnym boosterem testosteronu. Użytkownicy zachwalają skuteczność, a także szybkość osiąganych efektów suplementacji, zatrzymując się również przy kwestii wysokiego bezpieczeństwa i braku widocznych skutków ubocznych.

Osoby zmagające się z niskim poziomem testosteronu potwierdzają, iż po kilku tygodniach suplementacji Turkesterone poprawił poziom wolnego testosteronu we krwi, regulując przy tym spalanie tkanki tłuszczowej, a także wzrost aktywności seksualnej.

Bibliografia

„Dietary Phytoecdysteroids” – L. Dinan, N. Z. Mamadalieva, R. Lafont, czasopismo naukowe Handbook of Dietary Phytochemicals, Springer, 2019.

„Ecdysteroids: A novel class of anabolic agents?” – M. K. Parr et al., czasopismo naukowe Biology of Sport, Termedia Publishing House Ltd., 2015.

„Effects of Methoxyisoflavone, Ecdysterone, and Sulfo-Polysaccharide Supplementation on Training Adaptations in Resistance-Trained Males” – C. D. Wilborn et al., czasopismo naukowe Journal of the International Society of Sports Nutrition, Taylor & Francis, 2006.

„Immunomodulating and antistress activity of ecdysterone and turkesterone under immobilization-induced stress conditions in mice” – G. A. Shakhmurova, V. N. Syrov, Z. A. Khushbaktova, czasopismo naukowe Pharmaceutical Chemistry Journal, Springer, 2010.

„Isolation of turkesterone from the epigeal part ofAjuga turkestanica and its anabolic activity” – A. U. Mamatkhanov, M. R. Yakubova, V. N. Syrov, czasopismo naukowe Chemistry of Natural Compounds, Springer, 1998.

„Synthesis and biological activities of turkesterone 11alpha-acyl derivatives” – L. Dinan et al., czasopismo naukowe Journal of Insect Science, Oxford Academic, 2003.

„The minor ecdysteroids from Ajuga turkestanica” – L. Guibout et al., czasopismo naukowe Phytochemical analysis, Wiley, 2015.  

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych