Monohydrat kreatyny - co to, jak działa oraz jakie przynosi efekty?

Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych i najbardziej przebadanych suplementów diety na świecie. Jego popularność wynika z potwierdzonej skuteczności w zwiększaniu siły, wydolności oraz masy mięśniowej. Wśród różnych form kreatyny dostępnych na rynku, monohydrat kreatyny cieszy się szczególnym uznaniem. To właśnie o nim mówi się najwięcej, zarówno w kontekście badań naukowych, jak i praktycznych doświadczeń sportowców. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z suplementacją, czy jesteś doświadczonym sportowcem szukającym rzetelnych informacji, nasz przewodnik dostarczy Ci kompleksowej wiedzy na temat monohydratu kreatyny.

Monohydrat kreatyny - co to za suplement diety?

Monohydrat kreatyny to jedna z najpopularniejszych form kreatyny dostępnych na rynku suplementów diety. Kreatyna to związek chemiczny, który naturalnie występuje w mięśniach i komórkach nerwowych organizmów. Około 95% kreatyny w organizmie człowieka znajduje się w mięśniach szkieletowych. Monohydrat kreatyny jest najczystszą i najbardziej przebadaną formą kreatyny, co czyni go powszechnie stosowanym suplementem zarówno wśród sportowców, jak i osób regularnie trenujących.

Kreatyna w postaci monohydratu składa się z cząsteczki kreatyny połączonej z cząsteczką wody. Ta forma jest łatwo przyswajalna przez organizm, co umożliwia skuteczne zwiększenie zasobów kreatyny w mięśniach. Dzięki temu możliwe jest poprawienie wydolności fizycznej, zwiększenie siły i masy mięśniowej oraz skrócenie czasu regeneracji po intensywnych treningach.

Mikronizowany monohydrat kreatyny - co to jest?

Mikronizowany monohydrat to zaawansowana forma monohydratu kreatyny, która została poddana procesowi mikronizacji. Mikronizacja to proces mechaniczny, w którym cząsteczki kreatyny są rozdrabniane na jeszcze mniejsze cząsteczki. Główna różnica między zwykłym monohydratem a mikronizowanym monohydratem polega na wielkości cząsteczek.

Co to jest "200 mesh"?

Termin "200 mesh" odnosi się do stopnia mikronizacji kreatyny. Mesh jest jednostką miary określającą liczbę otworów na cal kwadratowy w sicie, przez które przechodzi proszek. Kreatyna mikronizowana do "200 mesh" oznacza, że proszek jest wystarczająco drobny, aby przejść przez sito o 200 otworach na cal kwadratowy. Im wyższa liczba mesh, tym drobniejszy proszek.

Zalety mikronizowanego monohydratu kreatyny "200 mesh"

Mikronizowany monohydrat kreatyny "200 mesh" charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w wodzie oraz szybszym wchłanianiem przez organizm w porównaniu do zwykłego monohydratu kreatyny. Dzięki temu jest on bardziej efektywny w dostarczaniu kreatyny do mięśni, co może przyczynić się do jeszcze lepszych wyników treningowych. Dla wielu osób mikronizowany monohydrat kreatyny jest bardziej komfortowy w stosowaniu, ponieważ mniejsze cząsteczki są łatwiejsze do przyswojenia i mniej obciążają układ trawienny.

Jak działa kreatyna monohydrat?

Kreatyna formie monohydratu działa poprzez zwiększenie poziomu fosfokreatyny w mięśniach. Fosfokreatyna jest związkiem chemicznym, który odgrywa kluczową rolę w produkcji ATP (adenozynotrifosforanu) - głównego źródła energii dla mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Zwiększenie zasobów fosfokreatyny pozwala na szybszą regenerację ATP, co skutkuje większą wydolnością i siłą mięśniową.

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego takich jak podnoszenie ciężarów czy sprinty - zasoby ATP szybko się wyczerpują. Dzięki suplementacji monohydratem kreatyny mięśnie mogą szybciej regenerować ATP, co pozwala na wykonywanie większej liczby powtórzeń, zwiększenie ciężarów oraz poprawę ogólnej wydolności fizycznej.

Kreatyna monohydrat ma również pozytywny wpływ na masę mięśniową. Zwiększone zasoby kreatyny w mięśniach prowadzą do zatrzymywania większej ilości wody w komórkach mięśniowych, co przyczynia się do wzrostu objętości mięśni. Ponadto kreatyna może wspierać syntezę białek mięśniowych, co przyczynia się do budowy nowych włókien mięśniowych i poprawy regeneracji po treningu.

Vitaler's Sport Micronized creatine monohydrate (Monohydrat kreatyny) 5000 mg, proszek - 500 g

VIT-0847
Creatine monohydrate Vitaler's to wysokiej jakości suplement diety zawierający 100% czysty monohydrat kreatyny. Kreatyna charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością dzięki mikronizacji 200 mesh. Jest bezsmakowa i bez dodatku cukru - idealna do napojów i koktajli. Opakowanie o pojemności 500 g zapewnia długotrwałe użycie, a dołączona miarka umożliwia...
Dostępny
41,57 zł

Monohydrat czy jabłczan kreatyny?

Wybór między monohydratem kreatyny a jabłczanem kreatyny jest jednym z często zadawanych pytań wśród osób stosujących suplementy diety. Obie formy mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Monohydrat kreatyny

Monohydrat jest najbardziej popularną i najlepiej przebadaną formą kreatyny. Jego główne zalety to:

 • Skład i struktura: monohydrat składa się z jednej cząsteczki kreatyny i jednej cząsteczki wody. Jest to najczystsza i najprostsza forma kreatyny.

 • Skuteczność: monohydrat jest najbardziej przebadaną formą kreatyny. Liczne badania potwierdzają jego skuteczność w zwiększaniu siły, wydolności oraz masy mięśniowej.

 • Rozpuszczalność: monohydrat w swojej standardowej formie może mieć nieco gorszą rozpuszczalność w wodzie, jednak mikronizowana wersja (np. 200 mesh) znacznie poprawia ten aspekt.

 • Zatrzymywanie wody: creatine monohydrate może powodować większe zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do efektu "napompowania" mięśni. Dla niektórych sportowców jest to zaleta, ponieważ zwiększa objętość mięśni.

 • Cena: monohydrat kreatyny jest zazwyczaj tańszy i bardziej dostępny na rynku.

 • Problemy żołądkowo-jelitowe: u niektórych osób monohydrat w standardowej formie może powodować dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia czy bóle brzucha. Mikronizowana forma jest zazwyczaj lepiej tolerowana.

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny to połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Jego główne zalety to:

 • Skład i struktura: jabłczan kreatyny składa się z kreatyny połączonej z kwasem jabłkowym. Najczęściej występuje w postaci trikreatyny jabłczanu (trzy cząsteczki kreatyny połączone z jedną cząsteczką kwasu jabłkowego).

 • Skuteczność: jabłczan kreatyny również wspomaga zwiększanie siły i wydolności, choć nie jest tak intensywnie badany jak monohydrat kreatyny. Wielu użytkowników zgłasza dobre efekty jego stosowania, zwłaszcza w kontekście poprawy wytrzymałości.

 • Rozpuszczalność: jabłczan kreatyny ma lepszą rozpuszczalność w wodzie niż standardowy creatine monohydrate. Dzięki obecności kwasu jabłkowego, jabłczan kreatyny łatwiej się miesza i wchłania.

 • Zatrzymywanie wody: jedną z głównych zalet jabłczanu kreatyny jest mniejsze zatrzymywanie wody w organizmie w porównaniu do monohydratu kreatyny. To sprawia, że jest to lepszy wybór dla osób, które chcą uniknąć efektu "napompowania".

 • Cena: jabłczan kreatyny jest zazwyczaj droższy niż monohydrat kreatyny, co może być czynnikiem decydującym dla niektórych użytkowników.

 • Problemy żołądkowo-jelitowe: jabłczan kreatyny jest często lepiej tolerowany przez układ trawienny niż standardowy creatine monohydrate. Mniejsza liczba użytkowników zgłasza problemy żołądkowe przy stosowaniu jabłczanu kreatyny.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów treningowych. Osoby, które priorytetowo traktują zwiększenie masy mięśniowej i siły, mogą zdecydować się na monohydrat. Ci, którzy szukają bardziej zrównoważonej formy z mniejszym zatrzymywaniem wody, mogą wybrać jabłczan kreatyny.

Monohydrat kreatyny (creatine monohydrate) - co daje?

Stosowanie monohydratu kreatyny przynosi szereg korzyści, które czynią go jednym z najpopularniejszych suplementów diety wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Oto główne zalety suplementacji monohydratem kreatyny:

 • Zwiększenie siły i wydolności - monohydrat pozwala na szybszą regenerację ATP w mięśniach, co przekłada się na większą siłę i wydolność podczas treningów. Dzięki temu można wykonywać intensywniejsze i dłuższe sesje treningowe, co prowadzi do lepszych wyników sportowych.

 • Przyrost masy ciała - kreatyna przyczynia się do zwiększenia objętości mięśni poprzez zatrzymywanie wody w komórkach mięśniowych. To prowadzi do efektu "napompowania", który jest pożądany przez wielu kulturystów i osób trenujących na siłowni. Ponadto, kreatyna wspomaga syntezę białek mięśniowych, co przyczynia się do budowy nowych włókien mięśniowych.

 • Skrócenie czasu regeneracji - dzięki zwiększonej dostępności ATP, mięśnie szybciej się regenerują po intensywnych treningach. To pozwala na częstsze treningi i szybszy powrót do pełnej wydolności po wysiłku fizycznym.

 • Wzrost wytrzymałości - kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, co jest szczególnie korzystne dla sportowców uprawiających dyscypliny wymagające długotrwałego wysiłku, takie jak biegi długodystansowe czy triathlon.

 • Korzyści poznawcze - najnowsze badania sugerują, że kreatyna może mieć pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą poprawić swoje osiągnięcia nie tylko na polu fizycznym, ale także mentalnym.

Monohydrat kreatyny w proszku - Vitaler's

Monohydrat kreatyny - dawkowanie. Jak przyjmować ten suplement diety?

Dawkowanie kreatyny monohydrat jest tematem wielu dyskusji, ale istnieją ogólne wytyczne, które mogą pomóc w optymalnym wykorzystaniu tego suplementu.

 • Faza nasycenia - niektórzy eksperci zalecają rozpoczęcie suplementacji od fazy nasycenia, która polega na przyjmowaniu większych dawek kreatyny przez krótki okres czasu w celu szybkiego zwiększenia jej poziomu w mięśniach. Typowa dawka w fazie nasycenia to 20 gramów kreatyny dziennie podzielona na 4 porcje (po 5 gramów) przez 5-7 dni.

 • Faza podtrzymania - po fazie nasycenia przechodzi się do fazy podtrzymania, podczas której dawka kreatyny wynosi około 3-5 gramów dziennie. Ta dawka jest wystarczająca, aby utrzymać podwyższony poziom kreatyny w mięśniach i kontynuować czerpanie korzyści z jej stosowania.

Stosowanie długoterminowe

Niektóre osoby decydują się na pominięcie fazy nasycenia i od razu rozpoczynają suplementację od fazy podtrzymania. Stosowanie kreatyny w dawce 3-5 gramów dziennie przez dłuższy okres czasu jest również skuteczne i może przynieść podobne korzyści.

Kiedy najlepiej przyjmować kreatynę?

Kreatynę można przyjmować o dowolnej porze dnia, jednak wiele osób preferuje jej stosowanie przed lub po treningu. Przyjmowanie kreatyny po treningu może być korzystne, ponieważ zwiększona przepływ krwi do mięśni po wysiłku fizycznym może wspomóc jej wchłanianie.

Wskazówki praktyczne

 • Hydratacja - podczas suplementacji kreatyną ważne jest, aby pić dużo wody, ponieważ kreatyna zwiększa zatrzymywanie wody w mięśniach.

 • Konsystencja - regularność w przyjmowaniu kreatyny jest kluczowa dla utrzymania jej poziomu w mięśniach.

 • Jedzenie - kreatynę można przyjmować z jedzeniem lub bez, ale niektóre badania sugerują, że jej wchłanianie może być lepsze, gdy jest spożywana z posiłkiem zawierającym węglowodany i białko.

Skutki uboczne stosowania kreatyny monohydratu - czy kreatyna monohydrat jest bezpieczna?

Monohydrat jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych suplementów diety, jednak jak każdy suplement może powodować pewne skutki uboczne, zwłaszcza przy nieodpowiednim stosowaniu.

Możliwe skutki uboczne

 • Zatrzymywanie wody - jednym z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych jest zwiększone zatrzymywanie wody w mięśniach, co może prowadzić do tymczasowego przyrostu masy ciała.

 • Problemy żołądkowo-jelitowe - niektórzy użytkownicy mogą doświadczać dolegliwości żołądkowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunka, szczególnie podczas fazy nasycenia.

 • Skrócone oddechy - bardzo rzadko zgłaszane są przypadki duszności, które mogą być wynikiem zwiększonego zatrzymywania wody w organizmie.

Bezpieczeństwo długoterminowe

Wielu badaczy przeprowadziło długoterminowe badania nad bezpieczeństwem stosowania monohydratu kreatyny. Wyniki tych badań wskazują, że suplementacja kreatyną jest bezpieczna dla zdrowych osób, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Nie znaleziono dowodów na to, że kreatyna powoduje uszkodzenia nerek, wątroby czy serca u zdrowych osób stosujących zalecane dawki.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania

 • Konsultacja z lekarzem - osoby z istniejącymi schorzeniami nerek, wątroby czy serca powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji kreatyną.

 • Unikanie przedawkowania - stosowanie kreatyny zgodnie z zaleceniami producenta i nieprzekraczanie zalecanych dawek jest kluczowe dla uniknięcia potencjalnych skutków ubocznych.

 • Monitorowanie zdrowia - regularne badania krwi i monitorowanie ogólnego stanu zdrowia mogą pomóc w wykrywaniu ewentualnych problemów związanych ze stosowaniem kreatyny.

Podsumowując - monohydrat jest skutecznym i bezpiecznym suplementem, który może przynieść liczne korzyści dla osób aktywnych fizycznie. Ważne jest jednak, aby stosować go zgodnie z zaleceniami i monitorować swoje zdrowie, aby czerpać maksymalne korzyści przy minimalnym ryzyku skutków ubocznych.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych