Karnozyna - na co pomaga oraz jakie ma działanie?

L-Karnozyna jest cząsteczką powstającą w wyniku trawienia mięsa. Odnaleźć ją można w mięśniach, mózgu i innych unerwionych tkankach zwierząt, a także ludzi. Znana ze swojej zdolności wydłużania życia, a także innych drogocennych właściwości jest obiektem wielu współczesnych badań naukowych. Co mówi o niej medycyna? Jakie zastosowanie ma karnozyna, a także, jakie korzyści możemy osiągnąć, wdrażając ją do codziennej diety?

Karnozyna – co to takiego?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o karnozynie jest to, że jest to dipeptyd pochodzący z mięsa. Jest to cząsteczka powstająca w wyniku naturalnego połączenia dwóch aminokwasów, którymi są:

 • L-histydyna

 • L-alanina

Karnozyna (L-Karnozyna lub L-Carnosine) występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Możemy ją odnaleźć m.in. w sercu, mózgu i mięśniach szkieletowych. Niestety, wraz z wiekiem i wzrostem człowieka ilość karnozyny w jego organizmie maleje. Sama karnozyna została zidentyfikowana przez rosyjskiego biochemika Władimira Siergiejewicza Gulewicza pod koniec XIX wieku, gdzie została ona wyekstrahowana z mięśni ssaków.

Po początkowym odkryciu karnozyny świat nauki zapomniał o jej istnieniu aż do początku XXI wieku, kiedy to dr. Sergey Stvolinsky zajął się tą cząsteczką i odkrył jej wpływ na długość życia komórek. Od tego czasu karnozyna stała się w ostatnich latach przedmiotem szczególnego zainteresowania nauki i znalazła się w centrum licznych badań na całym świecie ujawniających jej istotne właściwości zdrowotne.

Karnozyna – w jakim pożywieniu można ją znaleźć?

Wraz z wiekiem poziom karnozyny w naszych organizmach maleje. Braki można zrekompensować w postaci niewielkich ilości karnozyny pozyskiwanych z pożywienia lub suplementów diety w postaci kapsułek. Pokarmy zawierające istotne ilości karnozyny to m.in. czerwone mięso i inne pożywienie pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej karnozyny znajdziemy w:

 • Kurczak i indyk – od 2 do 3 g/kg

 • Wołowina – ok. 6 g/kg

 • Wieprzowina – 3 g/kg

Oznacza to, że diety wegańskie czy wegetariańskie posiadają jej niedobór i muszą być uzupełniane tym aminokwasem w postaci suplementów diety, gdyż jego źródła w pożywieniu są wyłącznie pochodzenia zwierzęcego.

Jakie ma właściwości karnozyna?

Karnozyna została przebadana naukowo i jest zalecana jako suplement diety przeciwdziałający wszelkim rodzajom starzenia się komórek. Zapobiega tworzeniu się kwasu mlekowego, co sprzyja również regeneracji mięśni, a także działa przeciwutleniająco. Sama L-karnozyna powstaje w procesie, w którym bierze udział enzym syntetazy karnozyny, łączący aminokwasy L-alaninę i L-histydynę. Proces ten zachodzi głównie w mięśniach i mózgu i jest utrzymywany w równowadze dzięki karnizynazom, specyficznym enzymom mającym na celu inaktywację karnozyny w tkankach lub krwi.

Zwiększony poziom karnozyny w organizmie zapewnia nam większą kontrolę nad kwasicą (zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej) powstającą w trakcie ćwiczeń, umożliwiając tym samym większy wysiłek i mniejsze zmęczenie. Zwiększone poziomy karnozyny działają wewnątrz komórki mięśniowej, zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem od środka.

Karnozyna charakteryzuje się również właściwościom poprawiającą uwalnianie wapnia i jego wrażliwości we włóknach mięśniowych. Tym samym pozytywnie wpływa na poprawę sprzężenia sygnału nerwowego i skurczu mięśni. Karnozyna odgrywa również znaczącą rolę w regulacji ciśnienia i krążenia krwi.

Co więcej, właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne karnozyny powiązane są ze zmniejszeniem stresu oksydacyjnego i ochroną wzorku, a także lepszym gojeniem i kondycją skóry. Wykazano również, iż skutecznie detoksykuje metale, takie jak cynk czy miedź. Zapobiega glikozylacji białek, co może być szczególnie przydatne u osób z wysokim poziomem glukozy we krwi.

Karnozyna a procesy starzenia i neutralizowanie wolnych rodników. Na co pomaga l-karnozyna?

L-Carnosine oferuje wiele korzyści dla organizmu ze względu na swoje różnorodne właściwości. Jak wskazaliśmy powyżej, karnozyna występuje naturalnie w wielu narządach i bierze udział w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Może spowolnić starzenie się komórek, poprawić pracę serca, a nawet wzrok. Potencjał medyczny karnozyny może więc sprzyjać naszemu dobrostanowi w następujący sposób:

 • Korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego – stres oksydacyjny skraca życie, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu. L-karnozyna może pomóc, wykazując silne działanie przeciwutleniające, zwalczając wolne rodniki i usuwając uszkodzone produkty syntezy białek. Te funkcje ochronne mogą przedłużyć naszą żywotność.

 • Zwalczanie zagrożeń związanych z podwyższonym poziomem glukozy – niszczące zmiany w enzymach i białkach, które są powodowane przez glukozę to główne przyczyny starzenia się i związanej z wiekiem dysfunkcji tkanek. Przyjmowanie dodatkowych ilości karnozyny w postaci diety lub suplementów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia szkodliwych reakcji glikacji.

 • Potencjał przeciwnowotworowy – karnozyna jako potencjalny środek chemoprewencyjny nadal jest punktem wielu obecnych badań. Jednakże wstępne wyniki są zachęcające, ponieważ naukowcy badają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne L-karnozyny. Wydaje się, iż związek ten pomaga blokować uszkodzenia DNA mogące prowadzić do przemian nowotworowych i przerzutów.

 • Ochrona mózgu przed starzeniem – mózg zawiera naturalne pokłady karnozyny, którą zmniejsza stres oksydacyjny, nitrozacyjny i glikemiczny. Prowadzi to do stanu zapalnego i sprzyjania rozwojowi np. choroby Alzheimera.

 • Wpływ na wzrok i oczy – zaćma jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy. Ponieważ L-karnozyna jest skuteczna w walce z tą chorobą, może również pomóc w uniknięciu jej powikłań. Rzeczywiście, PTG (produkty końcowe glikacji), które powstają w jej wyniku, mogą prowadzić do postępującego pogorszenia wzroku. Karnozyna zapobiega tworzeniu się PTG i chroni przed problemami związanymi ze wzrokiem, takimi jak zaćma. Karozyna bywa także pomocna w przypadku zmętnienia ciała szklistego.

 • Zwiększenie energii i ogólnej witalności – wiele osób zażywających karnozynę skupia się na jej działaniu promującym znaczny wzrost codziennej energii. Rzeczywiście, karnozyna poprzez redukcję stresu oksydacyjnego, poprawę odpowiedzi pomiędzy szlakami nerwowymi i zauważalną poprawę kondycji mięśni może przyczynić się do ogólnego wzrostu dziennej energii.

Stosowanie karnozyny a autyzm – czy wspomaga leczenie?

Jedna z ważnych korzyści karnozyny wiąże się ze skutkami autyzmu u dzieci. Wykazano to w badaniu przeprowadzonym przez dr. Michaela Cheza w stanie Illinois, w którym wzięło udział 31 dzieci. Podczas gdy jedna z grup otrzymywała suplement na bazie karnozyny, druga otrzymywała placebo przez okres ośmiu tygodni.

Wyniki badań wykazały, iż osoby, które przyjmowały suplement karnozyny w tym okresie, odnotowały znaczącą poprawę w różnych testach mierzących zachowanie osób z autyzmem w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo. L-karnozyna może zatem nieść ze sobą znaczące korzyści dla funkcji neurologicznych organizmu u osób z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD i dysleksją. Działając jako znaczący neuroprzekaźnik, może również pomóc w procesach zwyrodnieniowych, neurologicznych i zaburzeniach rozwoju mózgu.

L-Karnozyna dla dzieci – czy jest bezpieczna?

Korzyści terapeutyczne karnozyny mogą być przydatne także dla dzieci. Ze względu na jej wysoką biodostępność i naturalność związek ten może być bez przeszkód podawany dzieciom. L-karnozyna dla dzieci stosowana jest przede wszystkim jako regulator procesów odpornościowych organizmu, a także w leczeniu chorób neurologicznych, schorzeń nerwowo-mięśniowych, czy jako skuteczny suplement dla dzieci z autyzmem. Substancja wpływa również na poprawny wzrost i funkcjonowanie mózgu, nerek, wątroby i serca.

Karnozyna – skutki uboczne i przeciwwskazania

Karnozyna jest substancją bezpieczną i pozbawioną znamion toksyczności. Jeśli jednak cierpimy na jakąkolwiek chorobę lub jesteśmy w trakcie leczenia, przed rozpoczęciem suplementacji wskazana jest konsultacja ze specjalistą. Jeśli przyjmujemy L-karnozynę powinniśmy trzymać się zalecanej dziennej dawki. Dlaczego? Karnozyna może prowadzić do wzrostu poziomu kortykosteronu (hormonu steroidowego), który z kolei może skutkować nadpobudliwością i brakiem uwagi, jeśli dawka jest regularnie wysoka.

Odradza się stosowania suplementów zawierających karnozynę u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak dostępnych danych oceniających jej bezpieczeństwo. Wydaje się również, iż karnozyna może wchodzić w negatywne interakcje z niektórymi lekami lub suplementami ziołowymi o działaniu hipotensyjnym.

Karnozyna – cena, jakość i dawka

Karnozyna występująca w suplementach diety to zsyntezowana forma naturalnej substancji. Charakteryzuje się takim samym działaniem, korzyściami i właściwościami, co spotykana w mięsie forma karnozyny. Wybierając produkt zawierający L-karnozynę warto podyktować swój wybór następującymi kryteriami:

 • Czystość – wybierajmy najczystsze produkty na rynku charakteryzujące się > 99,9% klasą czystości.

 • Naturalność – karnozyna nie powinna zawierać dodatkowych substancji pomocniczych.

 • Dawkowanie – wybierajmy produkty zawierające od 250 do 500 mg/kapsułka. Dzienna dawka bezpieczna L-karnozyny to 500 do 2000 mg.

 • Cena – powinna zostać podyktowana najlepszy stosunkiem jakości do ceny.

Bez względu na to, jaki produkt zostanie wybrany, zawsze skonsultuj się ze specjalistą przed rozpoczęciem suplementacji.

Bibliografia

„Aging risk factors and Parkinson's disease: contrasting roles of common dietary constituents” – A. R. Hipkiss, czasopismo naukowe Neurobiology of Aging, Elsevier, 2014.

„Antioxidant and Neuroprotective Effects of Carnosine: Therapeutic Implications in Neurodegenerative Diseases” – C. Solana-Manrique et al., czasopismo naukowe antioxidants, MDPI, 2022.

„Biological activity of novel synthetic derivatives of czarnosine” – S. Stvolinsky et al., czasopismo naukowe Cellular and Molecular Neurobiology, Springer, 2010.

„Carnosine and its possible roles in nutrition and health” – A. R. Hipkiss, czasopismo naukowe Advances in Food and Nutrition Research, Elsevier, 2009.

„Carnosine, homocarnosine and anserine: could they act as antioxidants in vivo?” – O. I. Aruoma, M. J. Laughton, B. Halliwell, czasopismo naukowe Biochemical Journal, Portland Press, 1989.

„Carnosine, Small but Mighty—Prospect of Use as Functional Ingredient for Functional Food Formulation” – I. Jukic et al., czasopismo naukowe Antioxidants, MDPI, 2021.

„Double-Blind, Placebo-Controlled Study of L-Carnosine Supplementation in Children With Autistic Spectrum Disorders” – M. G. Chez et al., czasopismo naukowe Journal of Child Neurology, Sage, 2002.

„Effect of carnosine and its Trolox-modified derivatives on life span of Drosophila melanogaster” – S. Stvolinsky et al., czasopismo naukowe Rejuvenation Research, Mary Ann Liebert, 2010.

„L-carnosine (beta-alanyl-L-histidine) and carcinine (beta-alanylhistamine) act as natural antioxidants with hydroxyl-radical-scavenging and lipid-peroxidase activities” – M. A. Babizhayev et al., czasopismo naukowe Biochemical Journal, Portland Press, 1994.

„l-Carnosine as Adjunctive Therapy in Children and Adolescents with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial” – A. Ghajar et al., czasopismo naukowe Journal of Child and Adolescent Psychopharmacology, Mary Ann Liebert, 2018.

„Unveiling the Hidden Therapeutic Potential of Carnosine, a Molecule with a Multimodal Mechanism of Action: A Position Paper” – G. Caruso, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2022.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych