Ekdysteron - jak wpływa na siłę oraz wzrost mięśni?

Ekdysteron z powodzeniem stosowany jest w kręgach kulturystycznych od kilku lat. Wielu sportowców zachwala jego działanie, a także zdającą się potwierdzać efektywność, niezależnie od płci. Na czym dokładnie polega działanie anaboliczne ekdysteronu, a także, dlaczego jest stosowany także przez mniej i bardziej doświadczonych sportowców? Co warto wiedzieć o jego efektach i potencjalnych skutkach ubocznych suplementacji?

Ekdysteron – co to takiego?

Ekdysteron, zwany także jako ecdysterone, steryd roślinny, czy 20-hydroksyekdyzon, to hormon steroidowy należący do grupy ekdysteroidów (hormonów ekdysteroidowych). Niektóre rośliny, jak Cyanotis arachnoidea, z której pochodzą ekstrakty zawierające ekdysteron i zwierzęta podlegające procesom wylinki wytwarzają w swoich organizmach naturalne pokłady związku.

W świecie roślin ekdysteron jest substancją wtórną, której funkcja polega na skutecznym odstraszaniu potencjalnych drapieżników. Zwierzęta korzystają z jego działania w procesie linienia, a także działaniach rozrodczych. Ssaki nie wytwarzają ekdysteronu, choć jego niewielkie ilości spożywane są z niektórymi pokarmami roślinnymi.

Ecdysterone ma podobną budowę chemiczną do testosteronu, witaminy D i cholesterolu. Nie jest uważany za środek dopingujący, a w niewielkich dawkach znajdziemy go w całkowicie naturalnej żywności. Substancja ta należy również do tzw. naturalnych anabolików, czyli suplementów diety, które mają zdolność zwiększania lub stymulacji kaskad metabolicznych wytwarzanych w naszym organizmie, poprawiając wyniki sportowe, a także masę mięśniową.

Suplement diety ecdysterone – jak działa na ludzki organizm?

Ekdysteron uznawany jest za naturalny środek anaboliczny ze względu na potencjalne korzyści związane z jego przyjmowaniem. Główną właściwością, z której ekdysteron zasłynął, jest jego zdolność do promowania przyrostu masy mięśniowej. Dzieje się tak dlatego, iż widocznie wpływa na zwiększenie metabolizmu węglowodanów, kwasów tłuszczowych i syntezę białek, poprawiając przy tym wydolność fizyczną ludzkiego organizmu.

U ssaków, w tym ludzi, ekdysteron działa poprzez szlak agonistyczny z receptorami estrogenowymi typu beta, które są odpowiedzialne za efekt anaboliczny. Substancja wykazuje również działanie w odpowiedzi niegenomowej, która aktywuje receptor znajdujący się w białkach typu G. Białka te są odpowiedzialne za inicjowanie szeregu następujących po sobie reakcji, których celem jest ostateczne zwiększenie syntezy białek.

Ekdysteron a testosteron – czy istnieją pomiędzy nimi widoczne różnice?

Testosteron jest niezwykle ważnym hormonem w organizmie człowieka. Wpływa on na rozbudowę mięśni, poprawę trwałości kości i stymulację organizmu do działania. Co więcej, jego efekty wykraczają poza funkcje anaboliczne, wpływając również na funkcjonowanie układu rozrodczego. Z tego względu wielu sportowców bacznie obserwuje możliwość suplementacji ekdysteronu jako środka wspomagającego syntezę testosteronu. Czy jest to prawda?

Ekdysteron swoim składem chemicznym przypomina strukturę testosteronu, choć jego profil działania jest znacznie odmienny. W porównaniu z naturalnym testosteronem nie wpływa na działanie układu hormonalnego ludzkiego ciała, dzięki czemu jest mniej inwazyjnym środkiem w porównaniu z syntetycznymi pochodnymi testosteronu, które są z powodzeniem stosowane w świecie sportu.

Czy ekdysteron może więc z powodzeniem zastąpić testosteron lub wpłynąć na stymulację jego syntezy? Jak się okazuje, nie. Ekdysteron w porównaniu z innymi związkami przypominającymi chemicznie testosteron, nie wiąże się z receptorami wpływającymi na jego syntezę i działanie. Pomimo tego, w pewnym sensie ekdysteron zdaje się naśladować działanie testosteronu w organizmie, choć potrzebne są kolejne badania, mogące na celu określić jego dokładny mechanizm działania.

Vitaler's Ecdysterone (Ekdysteron) 300 mg - 60 kapsułek

VIT-0799
Ecdysterone marki Vitaler's to suplement diety zawierający ekdysteroidy - związki pozyskiwane z korzenia rośliny Cyanotis arachnoidea, o właściwościach adaptogennych. Adaptogeny są całkowicie naturalne, nietoksyczne oraz bardzo dobrze tolerowane przez większość osób.
Dostępny
83,24 zł

Ekdysteron – co mówią o nim badania naukowe?

Najbardziej znane bazy danych medycznych udostępniają prace badające zastosowanie ekdysteronu i jego możliwy wpływ na zdrowie. Niestety, w większości są to badania przeprowadzone in vitro na żywych zwierzętach.

Jednakże, w niektórych badaniach zaobserwowano, iż suplementacja ekdysteronem u ludzi wydaje się poprawiać wyniki sportowców, bez wykazywania znaczących skutków ubocznych na zdrowie wątroby i nerek.

Oprócz powyższych, badania naukowe poruszające tematykę ekdysteronu zauważają jego potencjalne zalety, mowa m.in. o:

 • Nie aromatyzowaniu do związków estrogenowych – ekdysteron w porównaniu z nadmiernymi dawkami pochodnych testosteronu stosowanych jako środki anaboliczne nie wpływa na proces aromatyzacji w estrogen, niwelując tym samym takie problemy, jak ginekomastia;

 • Jest bezpieczny dla wątroby – wielu przypadkach stosowanie anabolików wpływa na zdrowie wątroby. Ekdysteron nie powoduje tego problemu;

 • Nie powoduje zaniku jąder – problem ten wynika z zewnętrznej podaży testosteronu, który blokuje jego produkcję przez jądra. Gdy podaż sterydów ustanie, jądra nie są w stanie ponownie wyprodukować optymalnej ilości testosteronu, co powoduje wspomniany wcześniej zanik jąder;

 • Nie powoduje zmian hormonalnych – fakt zażywania ekdysteronu nie wpływa na zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie, zatem nie stwarza żadnego zagrożenia na tle hormonalnym.

Ekdysteron – jakich efektów można się spodziewać w trakcie suplementacji?

Suplement diety ekdysteron jest szczególnie stosowany przez sportowców siłowych, ponieważ pomaga im zwiększyć masę mięśniową i poprawić wydajność fizyczną. Należy jednak podkreślić, iż sam suplement diety zawierający ecdysterone nie wystarczy, aby osiągnąć widoczny wzrost masy mięśniowej. Do tego niezbędna jest również zbilansowana dieta i odpowiedni program ćwiczeń. Można jednak zauważyć, iż suplementacja ekdysteronu przynosi następujące efekty przy regularnym stosowaniu:

 • Pobudza metabolizm, przyspieszając procesy zachodzące w całym organizmie;

 • Pomaga poprawić funkcjonowanie niektórych narządów, zwłaszcza mózgu i wątroby;

 • Zwiększa syntezę białek, a także poprawia funkcje nerwowe;

 • Wpływa korzystnie na powstawanie czerwonych krwinek, które transportują tlen we krwi;

 • Stabilizuje poziom cukru we krwi;

 • Pomaga przekierować składniki odżywcze wprost do mięśni, stymulując hipertrofię;

 • Może pomóc kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi;

 • Działa na organizm lekko przeciwbólowo i przeciwutleniająco, chroniąc komórki przed starzeniem;

 • Pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, ponieważ poprawia keratynizację, wspomaga różnicowanie komórek i zapobiega pojawianiu się trądziku.

Ekdysteron – jaką opinię ma w świecie sportu?

Choć badania dotyczące skuteczności ekdysteronu są nadal w fazie rozwoju, wielu sportowców zachwala środek za zauważalne działanie anaboliczne na organizm człowieka. Sportowcy siłowi potwierdzają, chociażby skuteczność środka w budowaniu mięśni i wzroście siły, zauważając także istotny czynnik regeneracyjny, umożliwiający szybszy powrót do zdrowia po intensywnym treningu lub innym wysiłku fizycznym.

Ze względu na jego liczne działanie na siłę i wzrost mięśni, ekdysteron jest szczególnie popularny wśród osób poszukujących legalnego środka anabolicznego. Zdaniem użytkowników największa efektywność działania objawia się wraz w połączeniu z odżywką białkową.

Ekdysteron Vitaler's

Ekdysteron – sposób użycia i dawkowanie

Poziom toksyczności ekdysteronu jest bardzo niski. Testy toksykologiczne wykazały, iż aby suplement diety ekdysteron zaczął działać toksycznie, należałoby przyjąć dawkę ok. 6400 mg/kg masy ciała. Innymi słowy, przedawkowanie ekdysteronu jest fizycznie niemożliwe.

Zalecana dzienna dawka wynosi ok. 80-120 mg i wzrasta do 400-600 mg dla kulturystów, którzy chcą osiągnąć maksymalny wzrost mięśni. Ekdysteron należy przyjmować z posiłkami wysokobiałkowymi lub koktajlem białkowym.

Ekdysteron nie jest klasyfikowany jako androgen, z tego względu nie jest konieczne przerywanie suplementacji w ramach cyklu. Mimo to większość sportowców robi czterotygodniową przerwę w stosowaniu po 6 do 12 tygodniach suplementacji.

Suplement diety zawierający ekdysteron – potencjalne skutki uboczne i wady stosowania

Do tej pory badania przeprowadzone nad skutecznością i dynamiką działania ekdysteronu nie wykazały żadnego negatywnego wpływu związku na ludzki organizm. W każdym razie nie zaleca się nadużywania ekdysteronu w przypadku przyjmowania go jako suplementu diety.

Należy więc nie przekraczać maksymalnej zalecanej porcji, a przed zastosowaniem należy skonsultować ze specjalistą, który może nam doradzić w sprawie zasadności przyjmowania danego związku w celu uniknięcia wszelkiego rodzaju powikłań.

Bibliografia

„Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans” – E. Isenmann et al., czasopismo naukowe Archives of Toxicology, Springer, 2019.

„Ecdysteroids: A novel class of anabolic agents?” – M. K. Parr et al., czasopismo naukowe Biology of Sport, PWN, 2015.

„Effect of Ecdysterone on the Hepatic Transcriptome and Lipid Metabolism in Lean and Obese Zucker Rats” – M. J. Marschall et al., czasopismo naukowe International Journal of Molecular Sciences, MDPI, 2021.

„Immunomodulating and antistress activity of ecdysterone and turkesterone under immobilization-induced stress conditions in mice” – G. A. Shakhmurova, V. N. Syrov, Z. A. Khushbaktova, czasopismo naukowe Pharmaceutical Chemistry Journal, Springer, 2010.

„Phytoecdysteroids and Anabolic-Androgenic Steroids - Structure and Effects on Humans” – M. Bathori et al., czasopismo naukowe Current Medicinal Chemistry, Bentham, 2008.

„Phytoecdysteroids Increase Protein Synthesis in Skeletal Muscle Cells” – J. Gorelick-Fieldman et al., czasopismo naukowe Journal of Agricultural and Food Chemistry, ACS, 2008.

„Urinary Elimination of Ecdysterone and Its Metabolites Following a Single-Dose Administration in Humans” – G. Ambrosio et al., czasopismo naukowe Metabolites, MDPI, 2021.

„β-Ecdysterone Enhanced Bone Regeneration Through the BMP-2/SMAD/RUNX2/Osterix Signaling Pathway” – C-P. Yan et al., czasopismo naukowe Frontiers in Cell and Developmental Biology, Frontiers, 2022.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych