Mimo zaawansowania i rozwinięcia przemysłu farmaceutycznego wiele preparatów bazuje na ziołach i wyciągach z roślin. Rośliny kryją w sobie wiele drogocennych właściwości, które wykazują lecznicze działanie na organizm. Wiedziały o tym już nasze babki, które w swoich kuchniach posiadały remedium na większość dolegliwości. Obecnie, leczenie za pomocą ziół często jest doskonałym uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego.
Czym jest ziołolecznictwo?
Ziołolecznictwo, inaczej zwane fitoterapią jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny naturalnej, która polega na leczeniu dolegliwości za pomocą roślin oraz preparatów roślinnych. Z ziół przygotowuje się rozmaite mikstury, takie jak napary, nalewki, maceraty, płukanki czy herbatki. Dzięki nim możemy dostarczyć do organizmu wiele witamin i minerałów, które będą wspierać go w prawidłowym funkcjonowaniu. Współczesne ziołolecznictwo korzysta z różnych kombinacji ziół i roślin, które uzupełniają swoje działanie. Takie mieszanki ziół głównie występują w formie kropli bądź syropów.
Jak suplementować zioła lecznicze?
Suplementacja ziół pozwoli nam dostarczyć wiele drogocennych składników oraz witamin. Naturalne preparaty mogą mieć bardzo silne działanie, więc nie powinniśmy podchodzić do nich lekkomyślnie. Zioła stosowane w nadmiarze mogą zaszkodzić, więc powinniśmy ściśle trzymać się informacji zamieszczonych na opakowaniu preparatu. Odpowiednie dawkowanie jest kluczem do korzystania ze wszystkich zalet roślin leczniczych.
Jak w przypadku każdego suplementu, tak samo w przypadku ziół regularność i konsekwencja są kluczem do sukcesu. Jednorazowe zażycie ziołowych mieszanek nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kolejną ważną rzeczą będzie wykonanie próby uczuleniowej. Naturalne substancje mogą silnie uczulać, więc przy pierwszym użyciu warto zwrócić szczególną uwagę, czy nie pojawiają się żadne skutki uboczne.
Właściwości wybranych ziół leczniczych
Choć wiele ziół leczniczych rośnie w Polsce i można je zebrać nawet podczas spaceru, warto się na to zdecydować jedynie kiedy mamy pewność jakie zioła zbieramy. Dużo bezpieczniej będzie wybrać się do apteki lub sklepu zielarskiego, gdzie możemy otrzymać fachową pomoc i doradztwo w wyborze ziół i preparatów.
W roślinach leczniczych możemy znaleźć wiele drogocennych substancji i minerałów. Witamina A, witaminy z grupy B, makro- i mikroelementy oraz przeciwbakteryjne fenole to tylko niektóre z nich. Chcąc korzystać z dobrodziejstw ziół powinniśmy wiedzieć, jakie właściwości posiadają konkretne zioła i rośliny.
Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest rośliną występującą w całej Europie. Ta niepozorna roślina posiada niezwykle cenne właściwości dla ludzkiego organizmu. Działa moczopędnie, przez co wspiera wydalanie toksyn z organizmu, wspiera przemianę materii, działa wspomagająco przy chorobach żołądka oraz obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. W pokrzywie możemy znaleźć takie substancje jak witaminy C, A, K, magnez, żelazo, krzem oraz olejki eteryczne. Pokrzywa jest też rośliną często wykorzystywaną w kosmetyce – hamuje wypadanie oraz przyspiesza porost nowych włosów, a także łagodzi łupież i nadmmierny łojotok skóry głowyMięta pieprzowa
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest popularnym surowcem na problemy żołądkowe, przy wymiotach, problemach z trawieniem, chorobach wątroby oraz dróg żółciowych. Wykazuje działanie bakteriobójcze i obniża ciśnienie krwi. W celu przygotowania naparu 1 łyżkę suszonych liści mięty należy zalać 1 szklanką wrzątku i pić 3 razy dziennie. W składzie mięty poza witaminami znajdziemy również fitosterole oraz flawonoidy.Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna (Tilia cordata) jest gatunkiem drzewa występującym w całej Europie. W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty lipy, a ich napar posiada wiele dobroczynnych właściwości. Działa napotnie i zmniejsza temperaturę, więc jest powszechnie wykorzystywany przy przeziębieniach i chorobach dróg oddechowych. Oprócz tego, kwiat lipy działa łagodząco na żołądek, reguluje jego pracę i hamuje wymioty.Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest rośliną występującą powszechnie w lasach, przy drogach i na łąkach. Ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, korzystnie działa m.in. na wątrobę, jelita, macicę, żołądek i naczynia krwionośne. Działa na układ nerwowy i wykazuje uspokajające właściwości. Stosowany jest również przy bólach głowy i migrenach. Napar z dziurawca przygotowuje się z ok 15-20g ziela oraz 2 szklanek wrzątku i pije się go 2-3 razy dziennie.Mniszek lekarski
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest często traktowany jak chwast, a jest cennym surowcem leczniczym. Pobudza wątrobę do produkcji żółci, usprawnia pracę dróg żółciowych, przeciwdziała zastojowi żółci w pęcherzyku. Wywiera niezwykle korzystny wpływ na trzustkę, przez co wspomaga cały proces trawienia. Oprócz naparu z mniszka, bardzo często wykonuje się też syrop z jego kwiatów, potocznie nazywany miodem z mniszka. Taki syrop wspiera przy leczeniu przeziębienia, bólu gardła oraz kaszlu.
Nie sposób wymienić wszystkie właściwości ziół i roślin leczniczych. Ich działanie jest niezwykle zróżnicowane, ale do najważniejszych właściwości zaliczamy: działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne, moczopędne, żółciotwórcze, uspokajające oraz łagodzące i przeciwwymiotne.
W jakich formach możemy korzystać z właściwości ziół?
Stosowanie ziół leczniczych jest niezwykle proste! W większości przypadków jedyne czego potrzebujemy, to suszone zioła i gorąca woda do wykonania naparu, który następnie pijemy kilka razy dziennie według zaleceń.
Oprócz aromatycznych naparów, z ziół wykonujemy np. maceraty. Do wykonania maceratu potrzebujemy wybranego oleju bazowego, np. rzepakowego lub słonecznikowego, oraz ziół. Ziele należy zalać olejem i pozostawić na 2-3 tygodnie w słonecznym miejscu. Słoik należy codziennie wstrząsać, by zioła były stale pokryte olejem! Takie gotowe ziołowe oleje można używać bezpośrednio na skórę, albo dodawać do kremów, balsamów, maści, oraz mydeł domowej roboty.
Z ziół pozyskuje się również hydrolaty, inaczej zwane wodami kwiatowymi. Jest to efekt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych i wykazuje podobne do nich właściwości, ale w mniejszym stężeniu. Hydrolaty świetnie się sprawdzą w roli toników do twarzy, płukanek do włosów, albo mgiełek do ciała.
Innym częstym produktem ziołowym są nalewki. Są te esencje wybranych ziół rozpuszczone w alkoholu. Nie nadają się do bezpośredniego spożycia, należy je odpowiednio rozcieńczyć według zaleceń producenta. Takie nalewki sprawdzą się w przypadku chorób i infekcji skórnych, ale także w formie roztworu do płukania jamy ustnej.
Czy wiesz, że… - ziołowe ciekawostki
Zioła mają wiele właściwości, które są powszechnie znane. W każdym domu napar z mięty stosowany był na ból brzucha albo nudności. Jednak zioła kryją w sobie wiele ciekawostek, o których nie wszyscy wiedzą, na przykład:
Żucie listków mięty powstrzymuje czkawkę
Kąpiel z dodatkiem szałwii hamuje nadmierne pocenie się
Świeża bazylia posadzona w doniczce odstrasza muszki i mole
Nazwa tymianek pochodzi od greckiego „thymos” i oznacza odwagę
Szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Kilogram potrafi kosztować aż 40 tysięcy złotych!
Ziołolecznictwo choć znane od tysięcy lat, wciąż jest doceniane w farmaceutyce. Jeśli chcesz zadbać naturalnie o swoje zdrowie i wesprzeć działanie organizmu, wypróbuj zioła lecznicze. Będą nieocenionym wsparciem leczenia konwencjonalnego.
"Zioła czynią cuda", Andrzej Skarżyński, Wydawnictwo Biblioteka Zdrowego Człowieka, 1994.
"Zioła dla wszystkich", Piotr i Dorota Metera, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1990.
Comments (0)