Sulforafan oraz jego właściwości i dawkowanie. W jakich produktach występuje?

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przedwczesnego starzenia. Jednym z najbardziej niezwykłych przeciwutleniaczy pochodzenia organicznego jest sulforafan, substancja pochodząca z warzyw krzyżowych. Wpływ sulforafanu na zdrowie jest unikatowy w skali świata substancji pochodzenia roślinnego. Co warto wiedzieć o jego fascynujących właściwościach i potencjalnych zastosowaniach zdrowotnych?

Sulforafan – co to takiego?

Sulforafan jest substancją fitochemiczną występującą tylko w niektórych rodzajach warzyw. Sulforafan możemy napotkać w szczególności w roślinach krzyżowych, takich jak warzywa kapustne, brokuły, kiełki brokułu, kalafior, brukselka czy rzodkiew.

Substancja znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych. Po raz pierwszy sulforafan został zaobserwowany i wyekstrahowany w 1992 roku na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore.

Obecnie szereg badań klinicznych przypisuje substancji wiele pozytywnych właściwości, mających ogromny potencjał leczniczy, chociażby w ramach profilaktyki nowotworów, zakażeń drobnoustrojowych, czy stanów zapalnych o podłożu autoimmunologicznym.

Sulforafan – w jaki sposób działa ten związek?

Sulforafan jest związkiem naturalnie występującym w roślinach w nieaktywnej formie glukorafaniny. Dopiero po bezpośrednim spożyciu przez człowieka, enzymy takie jak myrozynaza przekształcają glukorafaninę w aktywny sulforafan. Mirozynaza sama w sobie aktywowana jest we wnętrzu roślin poprzez gryzienie lub żucie, choć niektóre bakterie mogą ją również wytwarzać bezpośrednio w jelitach.

Po uwolnieniu i aktywacji sulforafan zaczyna pełnić w organizmie człowieka różnorodne funkcje. Jedną z nich jest aktywacja genu Nrf2, biorącego udział w poprawie odpowiedzi antyoksydacyjnej, przeciwzapalnej, detoksykującej i ochronnej organizmu. Ze względu na tak szeroką interwencję i powiązane z nią właściwości, sulforafanowi przypisuje się szereg pozytywnych skutków zdrowotnych.

Vitaler's Sulforaphane (Sulforafan) 400 μg - 120 tabletek

VIT-0796
Sulforafan to izotiocyjanian znajdujący się w warzywach kapustnych. Każda kapsułka formuły. Sulforaphane marki Vitaler's zawiera 400 µg sulforafanu, pozyskanego z ekstraktu kiełków brokułu. Sulforafan posiada właściwości antyoksydacyjne, może wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie w różnych aspektach.
Dostępny
29,54 zł

Sulforafan – co warto wiedzieć o jego właściwościach?

Ze względu na fakt, iż sulforafan interweniuje w szlak sygnałowy Nrf2 (ang. nuclear factor erythroid 2-related factor 2), który kontroluje ponad 200 genów w organizmie, właściwości substancji uważane są za skuteczniejsze, trwalsze i silniejsze w działaniu przeciwutleniającym niż większość innych związków mających udowodnione działanie antyoksydacyjne.

Związek aktywuje również naturalne systemy obronne organizmu, promując większą produkcję endogennych przeciwutleniaczy, takich jak enzym S-transferazy glutationu. Organizm jest wówczas w stanie o wiele łatwiej eliminować toksyny, stymulując wewnętrzne funkcje antyoksydacyjne, przeciwzapalne i detoksykujące.

Wśród właściwości sulforafanu możemy wymienić m.in.:

 • Aktywacja najpotężniejszego systemu obronnego organizmu (gen Nrf2)

 • Aktywacja enzymów antyoksydacyjnych

 • Zmniejszenie stanów zapalnych

 • Ochrona DNA

 • Eliminacja niezdrowych komórek

 • Detoksykacja wątroby

 • Spowolnienie procesów przedwczesnego starzenia organizmu

Wszechstronna pomoc dla organizmu - na co działa sulforafan?

Sulforafan badany jest pod kątem możliwego wpływu na zdrowie w różnorodnych warunkach klinicznych. Wiadomym jest jednak, iż szereg badań udowodnił potencjalną skuteczność substancji w ramach profilaktyki takich dolegliwości i chorób, jak m.in.:

 • Nowotwory – niektóre badania wykazały, że sulforafan jest aktywny przeciwko kilku postaciom raka, od jego początkowego rozwoju po proliferację. Substancja ochrania DNA, promuje apoptozę komórek. Sulforafan może być również skutecznym środkiem chemoprotekcyjnym;

 • Zaburzenia neurologiczne – rozwój choroby Parkinsona, Alzheimera, czy stwardnienia rozsianego powiązany jest z działalnością stresu oksydacyjnego, dysfunkcji mitochondriów, a także wywoływanej neurotoksyczności. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, sulforafan jest przedmiotem badań w ramach profilaktyki zaburzeń neuronalnych;

 • Autyzm – suplementacja ekstraktu sulforafanowego zdaniem niektórych badań przyczynia się do poprawy zachowań autystycznych typowych dla autyzmu umiarkowanego i ciężkiego przy długotrwałym stosowaniu (do 12 tygodni);

 • Wrzody – sulforafan jest skutecznym środkiem przeciwko bakteriom Helicobacter Pylori odpowiedzialnym za wrzody żołądka. W rzeczywistości substancja promuje zahamowanie żywotności H. Pylori przy jednoczesnej poprawie kondycji błony śluzowej żołądka;

 • Choroby układu krążenia – stres oksydacyjny jest jednym z czynników, które mogą powodować problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem serca i tętnic. Z tego powodu właściwości przeciwutleniające sulforafanu są w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed chorobami układu krążenia;

 • Przedwczesne starzenie organizmu – właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające sulforafanu nadaje mu rzeczywistą zdolność ochrony organizmu przed rozwojem niektórych chorób. Ponadto niektórzy naukowcy uważają, że ten związek może również być w stanie poprawić ogólny stan zdrowia, a tym samym promować długowieczność, poprzez zwiększenie wydajności komórek odpornościowych ludzkiego organizmu;

 • Wysoki poziom cukru – ekstrakt sulforafanu zdaje się regulować poziom glukozy we krwi na czczo, zwłaszcza w przypadku osób dotkniętych otyłością i cukrzycą typu II. Substancja wykazuje podobną skuteczność do metforminy, często stosowanego leku przeciwcukrzycowego.

Kiełki brokułu

Sulforafan a choroba Hashimoto – czy jest pomocny?

Przez wiele lat uważano, iż warzywa krzyżowe, do których należą gatunki zawierające w sobie sulforafan, mają negatywny wpływ na zdrowie tarczycy.

Jak się okazuje, długotrwała suplementacja ekstraktów i suplementów zawierających ten związek jest w stanie pozytywnie wpłynąć na redukcję stresu oksydacyjnego, który może negatywnie oddziaływać na zdrowie tarczycy. Pomimo tego, sam sulforafan nie przynosi obecnie udowodnionych naukowo efektów mogących przyczyniać się do bezpośredniej poprawy poziomu tyreotropiny, wolnej tyroksyny i tyreoglobuliny w surowicy. 

Sulforafan na stawy – jak działa?

Badania in vitro sugerują, iż sulforafan może być interesującym związkiem dla sportowców. Według wyników uzyskanych przez badaczy sulforafan zdaje się sprzyjać rozwojowi komórek satelitarnych i zmniejszać wydzielanie miostatyny, białka hamującego rozwój mięśni.

Białko to jest wydzielane przez ścięgna w przypadku uszkodzenia strukturalnego lub stanów zapalanych, zapobiegających przyrostowi objętości mięśni umieszczonych w stawach. Obniżony poziom miostatyny wpływa na regenerację stawów, a także potencjalny rozwój masy mięśniowej.

Sulforafan a autyzm – jak na niego wpływa?

Niektóre badania analizujące efekty spożywania sulforafanu u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazały, iż długoterminowe stosowanie substancji wykazuje zmianę w zachowaniu osób o umiarkowanym i ciężkim spektrum autyzmu. Po zaprzestaniu suplementacji sulforafanem wyniki wróciły do poziomów bliższych tym przed suplementacją.

Naukowcy, analizując zachowanie i responsywność społeczną osób badanych, wskazali, iż po 12 tygodniach kontrolowanej suplementacji sulforafanu osoby żyjące na spektrum autyzmu mogą doświadczyć widocznej poprawy w zachowaniach mających podłoże społeczne.

Sulforafan – jak dawkować i stosować?

Suplementy sulforafanu są zazwyczaj dostępne w postaci tabletek, kapsułek lub proszku. Można je również zakupić w postaci płynnej. Często wytwarzane są z brokułów, ich nasion lub kiełków.

Niektóre suplementy łączone są np. z mirozynazą w celu poprawy wchłaniania ekstraktu. Obecnie nie ma zaleceń dotyczących dziennego spożycia sulforafanu, a różne marki suplementów różnią się znacznie pod względem sugerowanych dawek, choć uważa się, iż zalecane dawkowanie powinno wynosić od 25 do 60 mg sulforafanu na dzień.

Potencjalne skutki uboczne sulforafan i przeciwwskazania

Przyjmowanie sulforafanu z pożywienia lub suplementów diety zawierających dodatkowe substancje pomocnicze nie wiąże się z żadnym poważniejszym ryzykiem. Przy dawkach większych niż 400 mg sulforafanu na dobę można zaobserwować skutki uboczne, takie jak: łagodne zaburzenia pracy jelit, wzdęcia, a także wzmożoną ilość wydzielanych gazów.

Sulforafan nie posiada szczególnych przeciwwskazań, jednakże od suplementacji związku powinny powstrzymać się osoby karmiące piersią, w ciąży, a także dzieci poniżej 12 roku życia.

Bibliografia

A Novel Sulforaphane-Regulated Gene Network in Suppression of Breast Cancer-Induced Osteolytic Bone Resorption” – S. K. Pore et al., czasopismo naukowe Molecular Cancer Therapeutics, American Association for Cancer Research, 2020.

An Open Study of Sulforaphane-rich Broccoli Sprout Extract in Patients with Schizophrenia” – A. Shiina et al., czasopismo naukowe Clinical Psychopharmacology and Neuroscience, Korean College of Neuropsychopharmacology, 2015.

Breast Cancer Prevention-Is there a Future for Sulforaphane and Its Analogs?” – D. Kuran, A. Pogorzelska, K. Wiktorska, czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2020.

Broccoli sprout beverage is safe for thyroid hormonal and autoimmune status: Results of a 12-week randomized trial” – D. V. Chartoumpekis et al., czasopismo naukowe Food and Chemical Toxicology, Elsevier, 2019.

Identification of urinary metabolites that correlate with clinical improvements in children with autism treated with sulforaphane from broccoli” – S. Bent et al., czasopismo naukowe Molecular Autism, BMC, 2018.

Nrf2 targeting by sulforaphane: A potential therapy for cancer treatment” – M. Russo et al., czasopismo naukowe Critical Reviews in Food Science and Nutrition, Taylor & Francis, 2018.

Oral broccoli sprouts for the treatment of Helicobacter pylori infection: a preliminary report” – M. V. Galan, A. A. Kishan, A. L. Silverman, czasopismo naukowe Digestive diseases and sciences, Springer, 2004.

Prevention of Carcinogen-Induced Oral Cancer by Sulforaphane” – J. E. Bauman et al., czasopismo naukowe Cancer Prevention Research, American Association for Cancer Research, 2016.

Role of Sulforaphane in Protection of Gastrointestinal Tract Against H. pylori and NSAID-Induced Oxidative Stress” – A. Yanaka, czasopismo naukowe Current Pharmaceutical Design, Bentham Science, 2017.

Sulforaphane Inhibits the Generation of Amyloid-β Oligomer and Promotes Spatial Learning and Memory in Alzheimer's Disease (PS1V97L) Transgenic Mice” – T-T. Hou et al., czasopismo naukowe Journal of Alzheimer’s disease, IOS Press, 2018.

Sulforaphane Normalizes Intestinal Flora and Enhances Gut Barrier in Mice with BBN-Induced Bladder Cancer” – C. He et al., czasopismo naukowe Molecular Nutrition & Food Research, Wiley, 2018.

Sulforaphane treatment of autism spectrum disorder (ASD)” – K. Singh et al., czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, PNAS, 2014.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych