Hupercyna A - jak wspiera pamięć i koncentrację?

Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami związanymi z pamięcią. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zachorowań na chorobę Alzheimera, tym bardziej wśród osób starszych. Czy istnieje na tę chorobę skuteczny środek? Jak się okazuje hupercyna A może pomóc. Stosowana od lat w medycynie chińskiej, obecnie zaskakuje świat nauki swoimi bogatymi, prozdrowotnymi właściwościami pomagającymi w poprawie pamięci i procesów poznawczych. Co warto o niej wiedzieć?

Hupercyna A – co to takiego?

Hupercyna A jest alkaloidem, substancją ekstrahowaną z gatunku Lycopodium znanego w Chinach jako Huperzia serrata. Roślina ta porasta tylko i wyłącznie tereny Azji, a dokładniej Chiny. Sam alkaloid pozyskiwany jest również z innych gatunków Lycopodium, chociażby polskiego Lycopodium clavatum, znanego również jako widłak goździsty.

Hupercyna A jest uznawana za substancję chemiczną o działaniu nootropowym, czyli poprawiającym procesy poznawcze, szczególnie pamięć, a także szereg właściwości skutecznych w przeciwdziałaniu chorobie Alzheimera. Po raz pierwszy hupercyna A została wyekstrahowana w 1948 roku. Obecnie zarówno w Azji, Ameryce Północnej, jak i Europie substancja ta sprzedawana jest jako suplement diety poprawiający pamięć i działający profilaktycznie na chorobę Alzheimera.

Hupercyna A i Widłak goździsty – czy są ze sobą powiązane?

Widłak goździsty, znany w świecie nauki jako Lycopodium clavatum należy do rodziny widłakowatych, tak samo, jak spotykana w Chinach Huperzia Serrata. Obydwa gatunki roślin cechują się wysoką zawartością hupercyny A. Dzięki temu w Polsce możliwe jest pozyskanie naturalnego źródła substancji, pospolicie porastającego tereny nizinne i górskie na terenie całego kraju.

Należy jednak pamiętać, iż hupercyna A izolowana jest w trakcie różnorodnych procesów chemicznych z samego widłaka goździstego, dzięki temu oferowane w Polsce suplementy na bazie rośliny cechują się wysokim stężeniem substancji aktywnej, tym samym biorąc aktywny udział w poprawie procesów poznawczych i jednoczesnemu przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom rozwoju choroby Alzheimera.

Hupercyna – jak działa na ludzki organizm?

W jaki sposób hupercyna A działa na ludzki organizm? Alkaloid ten przekracza barierę krew-mózg, tym samym docierając do jednego z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Hupercyna A jest również odwracalnym inhibitorem acetylocholinoesterazy. Co to znaczy?

Acetylocholinesteraza jest niezwykle ważnym enzymem, który odgrywa kluczową rolę w ośrodkowym układzie nerwowym i jest szczególnie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu procesów poznawczych i myślowych. Hupercyna A hamuje wiązania acetylocholinesterazy z jej receptorami, powodując tym samym zwiększenie poziomu dostępnej w organizmie acetylocholiny. Hamując tym samym degradację acetylocholiny, poprawia funkcje poznawcze, takie jak pamięć, czy wydajność mózgu. Ponadto na podstawie niektórych badań naukowych można dojść do wniosku, iż hupercyna A zapewnia pewną ochronę przed uszkodzeniami nerwów, działając przeciwutleniająco na mózg.

Hupercyna – jakie ma właściwości?

Główne właściwości hupercyny A to m.in.:

  • Przeciwdrgawkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe – hupercyna A jest najbardziej znanym i zarazem najsilniejszym składnikiem aktywnym roślin z rodziny Lycopodium. Uważa się, że alkaloid dzięki swojemu bogatemu profilowi działania jest w stanie zmniejszyć napady drgawek w epizodach epilepsji, redukuje stany zapalne organizmu dzięki działaniu przeciwutleniającemu, a także zapewnia umiarkowaną redukcję bólu o różnorodnej patologii;
  • Skutecznie poprawia pamięć i uczenie się – hupercyna A jest z powodzeniem stosowana w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci spowodowanych niedoborem acetylocholiny, takich jak choroba Alzheimera i demencja;
  • Ma działanie neuroprotekcyjne – ta właściwość związana jest między innymi ze zdolnością substancji do regulowania białek apoptotycznych, ochrony mitochondriów i redukowania stresu oksydacyjnego;
  • Pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami – komórki w naszych ciałach wykorzystują tlen jako energię do wykonywania swojej pracy. Czasami, gdy komórki przetwarzają tlen, uwalniają cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, powodujące m.in. stres oksydacyjny. Stan ten może uszkadzać komórki organizmu, jeśli nie zostanie na czas zwalczony. Hupercyna A ma właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że może pomóc w usuwaniu szkodliwych wolnych rodników z organizmu.

Hupercyna a pamięć – czy jest skuteczna?

Hupercyna A nie tylko zatrzymuje rozkład acetylocholiny. Promuje również jego nadwyżkę, tym samym poprawiając procesy poznawcze, takie jak pamięć u osób cierpiących na schorzenia oddziałujące na pamięć, a także u zdrowych osób.

Jedno z badań przeprowadzonych na uczniach szkół podstawowych i średnich wykazało wzrost wydajności procesów poznawczych wśród grupy kontrolnej po przyjmowaniu dwóch kapsułek zawierających hupercynę A przez cztery tygodnie. Inne badania wykazały również, że przyjmowanie preparatów na bazie hupercyny A przez okres kilkunastu tygodni może poprawić pamięć u osób dorosłych z widocznymi zmianami poznawczymi.

Hupercyna i koncentracja – czy poprawia skupienie?

Hupercyna A ma udowodnione naukowo działanie poprawiające koncentracje u nastolatków, a także wśród dorosłych i osób starszych. Właściwość ta jest powiązana z jej działaniem na poziomie komórkowym. Mitochondria komórek mózgowych odgrywają kluczową rolę w poprawie koncentracji. Można je nazwać swoistą elektrownią komórkową, głównym źródłem energii, które napędza komórki mózgowe i poprawia funkcjonowanie mózgu.

Wszystkie neurony są zależne od produkcji energii przez mitochondria, aby wykonywać swoją pracę. Hupercyna A wspiera zdrową produkcję energii w mitochondriach, tym samym powodując wzrost koncentracji. Osoby suplementujące hupercynę A stają się bardziej czujne i bystre.

Za tym faktem stoją również różnorodne badania naukowe. Niektóre z nich wykazały, iż przyjmowanie hupercyny A do dwóch razy dziennie przez osiem tygodni znacznie poprawia czas reakcji, wykonywania zadań i koncentracje na postawionych przed nami zadaniach.

Hupercyna A – odpowiednie dawkowanie

Hupercyna A uważana jest za związek dobrze tolerowany, bez poważnych skutków ubocznych. Nie zaobserwowano działań niepożądanych w wielu badaniach przeprowadzonych z zastosowaniem alkaloidu. Z tego też względu, suplementacja hupercyny A jest bezpieczna, jednakże jak z każdą substancją chemiczną, najważniejsze jest odpowiednie dawkowanie, które mierzone jest nie w miligramach, a mikrogramach (µg/mcg).

Dawki oscylujące w granicy 200-300 µg do dwóch razy dziennie zdają się wspomagać funkcje poznawcze, pamięć i koncentracje. Dzięki bogatemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającemu hupercyna A może być stosowana przed treningiem lub zadaniami wymagającymi znacznego wysiłku psychicznego. Dostanie się substancji do krwioobiegu, a następnie mózgu zajmuje ok. 15 do 20 minut od przyjęcia suplementu.

Osoby dorosłe i starsze najczęściej decydują się na dawki od 500 do 800 µg doustnie dwa razy dziennie przez okres do sześciu miesięcy. Niektóre badania sugerują również, iż dawka 800 µg w przypadku osób z chorobą Alzheimera odznaczała się klinicznie największą skutecznością w profilaktyce objawów wywoływanych przez chorobę.

Bibliografia

„Role of the Mediterranean Diet in the Brain and Neurodegenerative Diseases” – T. Farooqui, A. A. Farooqui, Elsevier, 2018.

„Naturally Occurring Chemicals Against Alzheimer's Disease” – T. Belwal, S. F. Nabavi, S. Shirooie, Elsevier, 2020.

„Huperzine A from Huperzia serrata: a review of its sources, chemistry, pharmacology and toxicology” – A. Ferreira et al., czasopismo naukowe Phytochemistry Reviews, Springer, 2014.

„Huperzine A as a neuroprotective and antiepileptic drug: a review of preclinical research” – U. Damar et al., czasopismo naukowe Expert Review of Neurotherapeutics, Taylor & Francis, 2016.

„An update on huperzine A as a treatment for Alzheimer's disease” – J. T Little, S. Walsh, P. S. Aisen, czasopismo naukowe Expert Opinion on Investigational Drugs, Taylor & Francis, 2008.

„Huperzine A for Alzheimer's disease” – J. Li et al., cyfrowa bibliotek Cochrane Database of Systematic Reviews, John Wiley & Sons, 2008.

„Huperzine A in the Treatment of Alzheimer's Disease and Vascular Dementia: A Meta-Analysis” – S-h. Xing, C-x. Zhu, R. Zhang, L. An, czasopismo naukowe Traditional Medicine for Treatment of Neurodegenerative Diseases, Hindawi, 2014.

„Huperzine a attenuates mitochondrial dysfunction in β-amyloid-treated PC12 cells by reducing oxygen free radicals accumulation and improving mitochondrial energy metabolism” – X. Gao, X. C. Tang, czasopismo naukowe Journal of Neuroscience Research, John Wiley & Sons, 2006.

„The NMDA receptor ion channel: a site for binding of huperzine A” – R. K. Gordon et al., czasopismo naukowe Journal of Applied Toxicology, John Wiley & Sons, 2001.

„Pharmacokinetic behavior of huperzine A in plasma and cerebrospinal fluid after intranasal administration in rats” – Q. Wang, G. Chen, czasopismo naukowe Biopharmaceutics & Drug Disposition, John Wiley & Sons, 2009.

 
 
 
 

Vitaler's Magnez 125 mg + B6 12,5 mg - 60 kapsułek

VIT-0622
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z magnezu oraz witaminy B6 jest szczególny ważny dla osób uprawiających sport lub aktywny tryb życia. Suplement diety może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oraz prawidłowym działaniu funkcji kognitywnych.
Dostępny
24,91 zł

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych