Cytykolina (CDP-cholina) - w jaki sposób wspomaga wzrok i funkcje poznawcze?

Związki nootropowe, znane ze swojego prozdrowotnego działania na ludzki organizm przyczyniają się do zauważalnej poprawy funkcji poznawczych i ogólnego stanu zdrowia. Jednym z nich jest Cytykolina, od kilkudziesięciu lat uznawana na całym świecie za skuteczną pomoc w profilaktyce oczu, a w szczególności jaskry. Jakie procesy wspomaga suplementowanie Cytykoliny? Czy jest bezpieczna, a także, w jaki sposób można ją stosować?

Cytykolina – co to takiego?

Cytykolina to skrót od Cytydynodifosforanu-choliny (CDP-cholina). Jest to endogenny związek chemiczny, a więc naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm. Jest również związkiem nootropowym, czyli wspierającym funkcje poznawcze mózgu (szczególnie odpowiednią uwagę i pamięć).

Związek występuje również naturalnie (choć w niewielkich dawkach) w niektórych pokarmach, chociażby żółtku, mięsie ryb, roślinach strączkowych i niektórych orzechach. Cytykolina jest powiązana z działaniem acetylocholiny, neuroprzekaźnika zaangażowanego w podstawowe procesy poznawcze.

Cytykolina zwiększa poziom acetylocholiny poprzez zwiększenie poziomu syntetyzowanej choliny. Przywraca również odpowiedni poziom fosfolipidów, które odpowiadają za ochronę mózgu przed uszkodzeniami i stresem oksydacyjnym.  

Cytykolina – skuteczny suplement diety?

CDP-cholina, czy też Cytykolina jest jednym z najpopularniejszych w Polsce suplementów bazujących swoje działanie na naśladownictwie funkcjonowania choliny. Wiadomo, iż suplementy z Cytykoliną są niezwykle skuteczne, a także bezpieczne.

Dostępna w formie tabletek i kapsułek, Cytykolina może poprawić ogólne funkcje poznawcze i zdrowie mózgu, utrzymując odpowiednie zasoby, ważnych dla jego funkcjonowania neuroprzekaźników. Sama Cytykolina może być stosowana również do poprawy działania wielu procesów umysłowych związanych z pamięcią, uczeniem się, skupieniem i logicznym rozumowaniem.

Nootropowe działanie Cytykoliny stało się popularne wśród osób młodych, pracujących umysłowo, a także osób starszych po udarze mózgu i powiązanym z nim pogorszeniem funkcji poznawczych.

Na co pomaga Cytykolina? – działanie substancji

Cytykolina stosowana jest w leczeniu różnych dolegliwości i chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu. Stosowana jest również w profilaktyce, a więc przeciwdziałaniu występowania szeregu problemów natury umysłowej. Cytykolina działa między innymi na:

  • Wzrost właściwości neuroprotekcyjnych – jednym z mechanizmów Cytykoliny jest wzrost poziomu enzymu sirtuiny-1, który reguluje równowagę metaboliczną i starzenie się neuronów. Może mieć również działanie neuroprotekcyjne i korzystnie wpływać na poprawę funkcji poznawczych;
  • Zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny – związek wpływa na poziom neuroprzekaźników w synapsach ośrodkowego układu nerwowego. Oprócz dopaminy i noradrenaliny Cytykolina wpływa na wzrost poziomu serotoniny, umożliwiając odpowiednią syntezę acetylocholiny, neuroprzekaźnika kluczowego dla pamięci i koncentracji;
  • Stymuluje naprawę i regenerację uszkodzonych błon komórkowych neuronów – Cytykolina jest półproduktem do syntezy fosfatydylocholiny, która wchodzi w skład błony komórkowej neuronów;
  • Wpływa na problemy z pamięcią związane z wiekiem – badania wskazują, iż przyjmowanie Cytykoliny może pomóc złagodzić objawy zaników pamięci u osób w wieku od 50 do 85 lat;
  • Profilaktyka choroby naczyniowo-mózgowej – istnieje szereg dowodów naukowych sugerujących, iż przyjmowanie Cytykoliny w formie suplementów może poprawić pamięć i procesy poznawcze u pacjentów z chorobą naczyniowo-mózgową, a także tych, którzy przeszli udar
  • Poprawia stan pacjentów chorych na Alzheimera i inne rodzaje demencji – Cytykolina wpływa na poprawę odpowiedniego przetwarzania informacji z otoczenia u osób z łagodną i umiarkowaną chorobą Alzheimera.

Cytykolina na oczy – czy można jej ufać?

Oprócz powyższych zastosowań Cytykoliny związek ten wspomaga również jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów, wzrok. Jak się okazuje, ostatnie badania naukowe sugerują, iż Cytykolina wpływa na poprawę wzroku u osób zmagających się z niedowidzeniem.

Co więcej, Cytykolina zdaje się poprawiać stan osób chorujących na jaskrę. Związek ten ze względu na swoje liczne funkcje anaboliczne w organizmie jest przekształcany w szeroką gamę substancji. Cząsteczka przyczynia się do poprawy pola widzenia, a tym samym lepszej jakości życia chorego pacjenta.

Rzeczywiście, cząsteczka, jaką jest Cytykolina w okulistyce została uznana za niezwykłą pomoc w poprawie wzroku u milionów ludzi na całym świecie. Wydaje się, iż za stan ten odpowiada neuroprotekcyjne i stymulujące aktywność neuronalną oczu działanie Cytykoliny.

Cytykolina na pamięć – czy jest pomocna?

Większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości choliny z diety. Cytykolina może wyeliminować ten niedobór, ponieważ jest źródłem zaopatrującym organizm w syntezowaną cholinę. Sama cholina jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, który wpływa na powstawanie neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina.

Cytykolina jest tutaj interesująca, głównie przez fakt, iż wpływa na procesy poznawcze o wiele korzystniej niż identyczna ilość czystej, wydzielonej syntetycznie choliny. Powodem tego stanu jest lepsza biodostępność Cytykoliny. Ponieważ pod względem chemicznym jest znacznie bliższa acetylocholinie, jest również szybciej wchłaniana do krwi. Z tego względu bez problemu przechodzi barierę krew-mózg, działając bezpośrednio na miejscu.

Uważa się, że przy wysokim poziomie acetylocholiny zwiększa się szybkość zapamiętywania, a także plastyczność synaptyczna mózgu, determinując tym samym lepsze i dokładniejsze zdobywanie wiedzy. Podczas przyjmowania suplementów na bazie Cytykoliny wielu użytkowników stwierdziło również, iż odczuli znaczącą poprawę w ogólnym przetwarzaniu informacji. Prawdopodobnie za ten stan odpowiada również lepsze krążenie krwi, zwiększające metabolizm glukozy i pobór tlenu.

Cytykolina – jak długo stosować?

Jako suplement Cytykolina jest nadal słabo poznana, choć prawdą jest, iż może pomóc poprawić zdrowie i funkcjonowanie mózgu dzięki zwiększeniu poziomu ważnych neuroprzekaźników, wpływających na wzrost energii mózgu oraz jego ochronę przed uszkodzeniami.

Cytykolina może być stosowana przez dowolnie długi czas, gdyż nie zanotowano negatywnych efektów długotrwałego przyjmowania związku. Zalecane dawkowanie Cytykoliny prezentuje się w następujący sposób:

  • od 250 do 500 mg – 1 do 2 razy dziennie, nie należy przekraczać 1000 mg na dzień.

Związek jest rozpuszczalny w wodzie. Zaleca się przyjmowanie Cytykoliny wraz z jedzeniem, aby uniknąć potencjalnych problemów żołądkowo-jelitowych.

Cytykolina i skutki uboczne – czy są groźne?

Cząsteczka ta jest bardzo dobrze tolerowana przez zdecydowaną większość populacji. Cytykolina ma prawie zerowy poziom toksyczności, ponieważ przekształca się w związek obecny naturalnie w organizmie, cholinę. Nie jest również hepatotoksyczna, a więc nie działa negatywnie na zdrowie wątroby. U niektórych osób może jednak powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Wymieniamy tu m.in.:

  • Biegunkę
  • Mdłości

Działania niepożądane występują prawdopodobnie w sytuacjach potencjalnego przedawkowania, a więc dawek powyżej 1000-2000 mg dziennie. Należy pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych Cytykoliny z innymi lekarstwami i suplementami. Z tego względu pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem Cytykoliny wraz z innymi produktami leczniczymi. 

Bibliografia

„Cytidinediphosphocholine (CDP choline) for cognitive and behavioural disturbances associated with chronic cerebral disorders in the elderly” – M. Fioravanti, M. Yanagi, czasopismo naukowe The Cochrane database of systematic reviews, Cochrane Library, 2004.

„Citicoline improves memory performance in elderly subjects” – X. A. Alvarez et al., czasopismo naukowe Methods and findings in experimental and clinical pharmacology, Thomson Reuter, 1997.

„The Effect of Citicoline Supplementation on Motor Speed and Attention in Adolescent Males” – E. McGlade et al., czasopismo naukowe Journal of attention disorders, SAGE, 2019.

„The relation of dietary choline to cognitive performance and white-matter hyperintensity in the Framingham Offspring Cohort” – C. Poly et al., czasopismo naukowe The American Journal of Clinical Nutrition, Elsevier, 2011.

„Application of Citicoline in Neurological Disorders: A Systematic Review” – P. Jasielski et al., czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2020.

„Citicoline: pharmacological and clinical review, 2006 update” – J. J. Secades. J. L. Lorenzo, czasopismo naukowe Methods and findings in experimental and clinical pharmacology, Clarivate, 2006.

„Citicoline decreases phospholipase A2 stimulation and hydroxyl radical generation in transient cerebral ischemia” – R. Muralikrishna Adibhatla, J. F. Hatcher, czasopismo naukowe Journal of neuroscience research, Wiley, 2003.

„Citicoline Improves Human Vigilance and Visual Working Memory: The Role of Neuronal Activation and Oxidative Stress” – H. M. Al-Kuraishy, A. I. Al-Gareeb, czasopismo naukowe Basic and Clinical Neuroscience, Iran University of Medical Sciences, 2020.

„Citicoline and Memory Function in Healthy Older Adults: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial” – E. Nakazaki et al., czasopismo naukowe The Journal of Nutrition, Elsevier, 2021.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych