Popularne adaptogeny
Ashwagandha
Zwania witanią ospałą, wywodzi się z Indii, Pakistanu i Sri Lanki. Najwięcej zastosowań mają jej korzenie, które zbiera się jesienią. Ashwagandha należy do adaptogenów uspokajających. Pomaga zregenerować tarczycę, jądra i nadnercza. Jest skuteczna w leczeniu depresji, bezsenności, stanów lękowych. Jest bogata w żelazo, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą oraz bóle szyi i pleców.
Lukrecja gładka
Lukrecja i jej właściwości lecznicze wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Znana była również w medycynie chińskiej. W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzenie lukrecji z odłogami. Działanie adaptogenne tej rośliny wspiera przede wszystkim układ oddechowy, wątrobę i żołądek, a także obniża ciśnienie krwi. Zapobiega wysuszaniu cery, ponieważ silnie wiąże wodę w skórze, stąd szerokie zastosowanie lukrecji w kosmetykach.
Żeń-szeń
To roślina kojarzona przede wszystkim z medycyną chińską i dalekowschodnią. Tradycyjnie stosowano go jako naturalny energetyk, ponieważ pomaga przezwyciężyć zmęczenie. Z tą cechą wiąże się także jego działanie adaptogenne. Żeń-szeń wspomaga naturalną witalność i poprawia nasz poziom energii, kondycję umysłową, fizyczną, zdrowie seksualne i potencję. Ta roślina może być stosowana jako środek radioochronny w terapii leczenia nowotworów. Bardzo cenne są również jego właściwości przeciwmiażdzycowe.
Traganek
Traganek to kolejny adaptogen pochodzący z Chin. Jego nazwa, oznaczająca "żółtego lidera", nawiązuje do koloru korzeni rośliny. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i antybakteryjne. Wspiera funkcjonowanie serca, wątroby, płuc i układu odpornościowego. Traganek można stosować przy braku apetytu. Zapobiega przeziębieniom, grypie, zapaleniu oskrzeli i płuc. Ten adaptogen przydaje się w trakcie walki z rakiem. Nie tylko spowalnia rozwój nowotworu, ale także zwiększa efektywność chemioterapii i radioterapii, przy jednoczesnym łagodzeniu ich skutków ubocznych.
Różeniec górski
To jeden z nielicznych adaptogenów występujących naturalnie w Polsce. Jest objęty ochroną i rośnie głównie w Bieszczadach, Tatrach i Sudetach. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego zgrubiałe kłącza. Nalewka sporządzona z tej części rośliny zwalcza zmęczenie i migrenę. Jest skuteczna przy leczeniu cukrzycy, chorób żołądka i wątroby. Różeniec górski jako adaptogen reguluje ciśnienie, wspiera działanie wzroku i słuchu, poprawia sprawność umysłową i fizyczną, wspiera walkę z depresją oraz łagodzi stres.
To tylko kilka najszerzej stosowanych i najlepiej zbadanych adaptogenów. W suplementach i kosmetykach spotkać możemy ich znacznie więcej, m.in.: eleuterokok kolczasty, ostrzyż długi, czyli kurkumę, bazylię azjatycką, cytryniec chiński, szczodrak krokoszowaty czy chociażby popularne i dobrze znane jagody goji.
Comments (0)