Na co i kiedy stosować siarkę organiczną MSM? Przewodnik dla początkujących

Siarka jest jednym z podstawowych składników odżywczych, których potrzebuje ludzki organizm w celu zachowania wieloletniego zdrowia. Organiczna forma siarki, popularna w codziennej suplementacji zaskakuje swoimi prozdrowotnymi właściwościami na wielu płaszczyznach. Jakie korzyści oferuje siarka organiczna (MSM) dla osób pragnących zadbać o swoje zdrowie?

Siarka organiczna, inaczej MSM – co to takiego?

Czym właściwie jest siarka? Jest to pierwiastek niezbędny dla przetrwania wszelkich istot żywych. Bierze czynny udział w produkcji enzymów i aminokwasów (np. metioniny i cysteiny). W naturze siarka rzadko występuje w czystej postaci, uwalniana jest podczas konkretnych zjawisk naturalnych, chociażby erupcji wulkanów.

Siarka organiczna, inaczej MSM - jest jednym z najpowszechniej stosowanych biologicznie aktywnych związków siarki. Zwana jest również jako metylosulfonylometan, w skrócie MSM. Po raz pierwszy została użyta jako potencjalny środek terapeutyczny wśród lekarzy i chemików w latach 60 i 70 XX w.

Od tamtego czasu zastosowanie MSM przeniosło się również na sferę naturalnej profilaktyki zdrowia. Związek ten jest dziś składnikiem wielu suplementów diety, a także środków kosmetycznych, czy tych stosowanych w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości i chorób.

Właściwości siarki organicznej (MSM) – co warto o nich wiedzieć?

Siarka organiczna (MSM) bierze udział w budowie całego organizmu. Obejmuje to, np. tworzenie i rozkład komórek w tkankach i narządach, nerwach, skórze i we krwi. Jeśli część naszego ciała ulegnie uszkodzeniu, metylosiarczan wesprze naturalne procesy regeneracyjne dotkniętego obszaru.

Można więc stwierdzić, iż rzeczywiście, właściwości siarki organicznej są bardzo ważne dla zdrowia, stanowiąc integralną część zjawisk zachodzących w organizmie. Jakie jeszcze właściwości przypisuje się działaniu MSM w ciele?

 • Wzmacnia mechanizmy obronne organizmu

 • Działa silnie przeciwzapalnie

 • Promuje miękką, jędrną i elastyczną skórę

 • Przeciwdziała negatywnym zmianom skórnym

 • Poprawia wygląd ran i blizn

 • Zapobiega łamaniu się paznokci

 • Działa profilaktycznie na objawy chorób górnych dróg oddechowych

 • Zmniejsza ból i bolesność mięśni

 • Zwiększa ruchomość stawów

 • Pobudza metabolizm

 • Reguluje produkcję kwasu w żołądku

 • Zwiększa poziom tlenu we krwi

Gdzie występuje MSM? – najpopularniejsze źródła siarki organicznej

Siarka organiczna (MSM) jest zawarta w wielu spotykanych na co dzień produktach spożywczych. Metylosulfonylometan (MSM) występuje m.in. w:

 • Orzeszki ziemne – 395 mg na 100 g

 • Małże – 369 mg na 100 g

 • Flądra – 331 mg na 100 g

 • Kawior – 320 mg na 100 g

 • Przegrzebki – 300 mg na 100 g

 • Krewetki – 300 mg na 100 g

 • Okoń – 282 mg na 100 g

 • Sandacz – 281 mg na 100 g

 • Wątroba wołowa – 232 mg na 100 g

 • Sezam – 230 mg na 100 g

 • Wątroba wieprzowa – 224 mg na 100 g

 • Kurczak – 217 mg na 100 g

 • Soja – 200 mg na 100 g

 • Siemię lniane – 150 mg na 100 g

Jako minerał rozpuszczalny w wodzie i tłuszczach, MSM występuje nie tylko w podanych powyżej produktach, ale praktycznie każdym organizmie żywym. Jest zatem naturalnym i uniwersalnym składnikiem różnorodnych diet. Ponieważ MSM występuje prawie we wszystkich produktach spożywczych, jego niedobór w przypadku zrównoważonej diety jest uważany za mało prawdopodobny. 

Vitaler's MSM Siarka organiczna 1000 mg - 120 kapsułek

VIT-0619
Siarka organiczna (MSM) jest jednym z niezbędnych minerałów, który odgrywa wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Jest istotnym składnikiem tkanki łącznej, tworzącej powierzchnie stawowe oraz ścięgna i więzadła. MSM to skuteczny preparat przeciwzapalny i przeciwbólowy w przypadku chorób układu kostno-stawowego.
Obecnie brak na stanie
32,31 zł

Siarka organiczna – na co pomaga?

Stosowanie lecznicze MSM znane jest od wieków jako skuteczne remedium na problemy spowodowane artretyzmem, reumatyzmem, czy wszelkiego rodzaju bólami i pasożytami. Do czego zatem stosować MSM?

 • Aby zachować zdrowie – MSM pomaga organizmowi poprawić odpowiednią produkcję enzymów w różnych częściach naszego ciała. Ponadto sprzyja zwalczaniu różnorodnych chorób, czy potencjalnemu narażeniu na niebezpieczne związki. Stymuluje również układ immunologiczny;

 • Wesprzeć transport tlenu w organizmie – bez tlenu nie moglibyśmy przetrwać. Jest niezbędny nie tylko do oddychania, lecz także prawidłowego funkcjonowania narządów. MSM aktywnie uczestniczy w transporcie tlenu do różnych części ciała, wpływając na regenerację komórek i tworzenie środowiska tlenowego, w którym komórki nowotworowe nie mogą rosnąć;

 • Produkcja insuliny – siarka (inaczej MSM) jest potrzebna do produkcji insuliny. Przy niewystarczającej ilości siarki w ciele, trzustka nie jest w stanie wytwarzać wymaganej ilości insuliny, tym samym rozregulowując poziom cukru we krwi;

 • Uśmierzenie bólu – niektóre badania sugerują, iż metylosiarczan (MSM) jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, ponieważ przerywa przesyłanie sygnałów bólowych pomiędzy włóknami nerwowymi a mózgiem;

 • Profilaktyka alergii – MSM ma zdolność wiązania się z błoną śluzową ciała, tworząc naturalną blokadę przed alergenami. Jest również doskonałym inhibitorem histaminy, sprzyjając procesom antyalergicznym w ciele.

Na co jeszcze pomocna jest siarka organiczna (MSM)?

Siarka organiczna (MSM) na stawy

Jednym z głównych zastosowań metylosiarczanu jest profilaktyka zdrowia stawów. Rzeczywiście, MSM często służy jako wsparcie reumatoidalnego zapalenia stawów i uzupełnienie przy chorobach i stanach zapalenia stawów. Wiele badań wskazuje na jej działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które jest szczególnie istotne w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmu, sztywności stawów czy innych patologii o podłożu zapalnym.

Co więcej, tkanka łączna, chrząstka i maź stawowa w wewnętrznej warstwie naszych torebek stawowych wymagają siarki. Badania pokazują, iż suplementacja MSM w chorobie zwyrodnieniowej stawów, łagodzi ból, zmniejsza stany zapalne i poprawia ich funkcjonalność. MSM może także wpływać na budowę chrząstki, podnosząc jej wytrzymałość i ogólną wydajność.

Siarka organiczna MSM Vitaler's

Siarka organiczna (MSM) na pasożyty

Metylosulfonylometan (MSM) od wielu lat stosowany jest jako skuteczny środek profilaktyczny na pasożyty. Zabezpiecza śluzówki organizmu, bierze także udział w zapewnieniu zasadowego środowiska jelit, które odstrasza i unieszkodliwia potencjalne pasożyty, które mogły przedostać się wraz z pożywieniem do wnętrza ciała. MSM zalecane jest również nie tylko w przypadku pasożytów, lecz również grzybów, przeciwdziałając ich szybkiej kolonizacji w organizmie.

Siarka organiczna (MSM) a depresja

Siarka organiczna (MSM) zapewnia sprawną produkcję energii na poziomie komórkowym, wraz z wchodzącymi w synergię witaminami z grupy B napędza metabolizm, zwiększając w ten sposób zasoby energetyczne człowieka.

Należy tu wspomnieć, iż pomimo tego stanu MSM nie ma udowodnionego działania wpływającego na poprawę objawów depresji. Warto jednak zaznaczyć, iż pozytywne właściwości związku w redukcji bólu, zapaleń stawów, objawów powiązanych z rozwojem nowotworów i wieloma innymi mogą mieć rzeczywiste przełożenie, na redukcję lekkich objawów depresyjnych u osób zmagających się z chorobą.

Siarka organiczna (MSM) na włosy

Kolagen i keratyna są niezbędnymi składnikami dla zdrowych, pięknych włosów i paznokci. Dostarczanie ciału siarki organicznej przyczynia się do przyśpieszonej i zwiększonej produkcji kolagenu i keratyny. Co ten fakt oznacza dla naszych włosów? Siarka (inaczej MSM) przyczynia się do wyjątkowego wzrostu wytrzymałości i grubości włosów, poprawiając ich kondycję na zewnątrz, jak i wewnątrz łusek włosowych.

Siarka organiczna (MSM) a wątroba

Siarka organiczna (inaczej MSM) uważana jest za silny środek wspomagający eliminację toksyn. Mówi się, że MSM zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, umożliwiając tym samym szybszy transport toksyn środowiskowych i organicznych poza wątrobę.

Udowodniono również, że siarka (MSM) może bezpośrednio wiązać metale ciężkie, takie jak rtęć czy kadm i usuwać je wraz z glutationem. Efekt detoksykujący jest najlepiej widoczny w połączeniu z witaminą B i C, a także selenem i magnezem.

Siarka organiczna (MSM) – jak wygląda odpowiednie dawkowanie?

Metylosulfonylometan (MSM) dostępny jest w wielu formach, od których zależy odpowiednie dawkowanie. MSM spotykamy w kapsułkach lub w proszku, samodzielnie, a także w połączeniu z produktami uzupełniającymi. Siarkę organiczną możemy spotkać także w produktach do stosowania miejscowego, takich jak maści, olejki, czy kremy.

Odpowiednie dawkowanie siarki organicznej należy omówić z lekarzem, bądź dietetykiem. Zazwyczaj jednak zalecana dawka wynosi ok. 1 g dziennie, niezależnie od płci. Idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie suplementacji siarki organicznej w małych ilościach, a następnie stopniowo zwiększając jej spożycie po tygodniu, nie przekraczając dawki 4 g dziennie.

Przeciwwskazania i skutki uboczne MSM – czy siarka organiczna jest dla wszystkich?

Chociaż nadmierne spożycie MSM wydalane jest wraz z moczem, nigdy nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej, a więc ok. 4 g. Metylosiarczan (MSM) uważany jest za bezpieczny związek, niegroźny dla zdrowia.

Pomimo tego, ze względów bezpieczeństwa należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i przestrzegać wskazanych na opakowaniu dawek. Kobiety w ciąży i osoby leczone z powodu jakiejkolwiek choroby powinny zasięgnąć porady lekarza przed rozważaniem suplementacji siarki organicznej.

MSM a alkohol – czy jest pomocna?

Siarka organiczna (inaczej MSM) jest także popularnym suplementem diety, czy też związkiem stosowanym profilaktycznie w celu detoksykacji organizmu z nadmiernie spożytych ilości alkoholu. Suplement diety MSM wiąże takie substancje, jak nikotynę, czy etanol, następnie wydalając je z moczem. Znacząco zmniejsza typowe dla dnia następnego efekty intoksykacji alkoholowej, podnosząc dobry nastrój i pozytywną energię.

Bibliografia

„A multicentered, open-label trial on the safety and efficacy of methylsulfonylmethane in the treatment of seasonal allergic rhinitis” – E. Barrager, J. R. Veltmann, A. G. Schuss, R. N. Schiller, czasopismo naukowe Journal of Alternative and Complementary Medicine, Mary Ann Liebert, 2002.

„Assessment of safety and efficacy of methylsulfonylmethane on bone and knee joints in osteoarthritis animal model” – J. Ezaki, M. Hashimoto, Y. Hosokawa, Y. Ishimi, czasopismo naukowe Journal of Bone and Mineral Metabolism, Springer, 2013.

„Combined effects of silymarin and methylsulfonylmethane in the management of rosacea: clinical and instrumental evaluation” – E. Berardesca et al., czasopismo naukowe Journal of Cosmetic Dermatology, Wiley, 2008.

„Dietary supplements for treating osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis” – X. Liu et al., czasopismo naukowe British Journal of Sports Medicine, BMJ, 2018.

„Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial” – L. S. Kim, L. J. Axelrod, P. Howard, N. Buratovich, R. F. Waters, czasopismo naukowe Osteoarthritis Cartilage, Elsevier, 2006.

„Efficacy of methylsulfonylmethane supplementation on osteoarthritis of the knee: a randomized controlled study” – E. M. Debbi et al., czasopismo naukowe Complementary and Alternative Medicine, BioMed Central, 2011.

„Influence of methylsulfonylmethane on markers of exercise recovery and performance in healthy men: a pilot study” – D. S. Kalman et al., czasopismo naukowe Journal of the International Society of Sports Nutrition, Taylor & Francis, 2012.

„Randomised, Double-Blind, Parallel, Placebo-Controlled Study of Oral Glucosamine, Methylsulfonylmethane and their Combination in Osteoarthritis” – P. R. Usha, M. U. R. Naidu, czasopismo naukowe Clinical Drug Investigation, Springer, 2012.

„The effect of methylsulfonylmethane on the experimental colitis in the rat” – K. Amirshahrokhi, S. Bohlooli, M. M. Chinifroush, czasopismo naukowe Toxicology and Applied Pharmacology, Elsevier, 2011.

„The Influence of Methylsulfonylmethane on Inflammation-Associated Cytokine Release before and following Strenuous Exercise” – M. van der Merwe, R. J. Bloomer, czasopismo naukowe Journal of Sports Medicine, Hindawi, 2016.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych