Magnez - co warto wiedzieć na temat tego składnika i jego suplementacji?

Magnez to niezwykle istotny dla zdrowego funkcjonowania organizmu pierwiastek. Jego niedobory mogą w znaczny sposób wpływać na dobrostan organizmu i zaburzać funkcjonowanie m.in. układu nerwowego oraz mięśniowego. Dlaczego uzupełnienie niedoborów magnezu jest tak ważne i co warto wiedzieć na temat jego suplementacji?

Magnez - na co pomaga?

Prawidłowa ilość magnezu w organizmie jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa w znaczący sposób na zdrowe funkcjonowanie organizmu. Uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka doda energii oraz poprawi samopoczucie. Magnez również ma istotny wpływ na kurczliwość mięśni. Pozwoli on na eliminacje takich objawów jak skurcze nóg, czy drżenie powiek. Oprócz tego magnez ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca. Jego prawidłowy poziom w organizmie pozwala na redukcje ryzyka arytmii serca oraz wystąpienia zawałów. Magnez może również wzmocnić odporność oraz poprawić stan włosów i paznokci.

Magnez - w jakich produktach się znajduje?

Aby zadbać o właściwy poziom magnezu, warto w pierwszej kolejności wdrożyć produkty do codziennej diety, które mają jego wysoką zawartość. Korzystając z takich produktów, jak wysokiej jakości czekolady, kakao, banany oraz orzechy, czyli m.in. migdały, orzeszki piniowe, laskowe, czy brazylijskie oraz płatki owsiane i suszone owoce można bez trudu przygotować bogaty w magnez deser. Osoby pragnące zadbać o większą zawartość tego składnika w diecie powinny również dodawać do codziennych posiłków pietruszki, koperek, zielone warzywa takie, jak szpinak, groszek, brukselkę czy brokuły. Warto również zwiększyć spożycie ciemnego pieczywa, a także różnego rodzaju nasion takich, jak pestki dyni, sezam, mak, a także słonecznik.

Magnez w ciąży - czy można go przyjmować?

Prawidłowa zawartość magnezu kobiety w ciąży jest niezwykle istotna dla prawidłowego jej przebiegu, ponieważ pierwiastek ten wpływa zarówno na zdrowie kobiety ciężarnej, jak i prawidłowy rozwój samego płodu. Zapotrzebowanie kobiety na ten składnik w tym okresie jest bardzo indywidualny, niemniej jednak jest zauważalnie wyższy. Z tego względu kobiety w szczególności w drugim i trzecim trymestrze powinny skonsultować z lekarzem jego suplementację. W tym okresie organizm ma szczególne zapotrzebowanie na różnego rodzaju substancje odżywcze, do których można zaliczyć m.in. magnez. Jego prawidłowa ilość w organizmie to m.in. minimalizacja ryzyka przedwczesnego porodu. Nad rezygnacją suplementacji należy natomiast pomyśleć w końcowym okresie ciąży. 

Vitaler's Magnez 125 mg + B6 12,5 mg - 60 kapsułek

VIT-0622
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z magnezu oraz witaminy B6 jest szczególny ważny dla osób uprawiających sport lub aktywny tryb życia. Suplement diety może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oraz prawidłowym działaniu funkcji kognitywnych.
Dostępny
24,91 zł

Vitaler's Magnez 100 mg + Potas 150 mg + B6 10 mg - 60 kapsułek

VIT-0623
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z magnezu, potasu oraz witaminy B6 jest szczególny ważny dla osób uprawiających sport lub aktywny tryb życia. Suplement diety może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oraz prawidłowym działaniu funkcji kognitywnych.
Dostępny
27,69 zł

Magnez - po jakie produkty wysokiej jakości warto sięgnąć?

Wybieranie suplementów od sprawdzonego producenta oferującego produkt wysokiej jakości jest niezwykle istotne. Magnez B6 Forte to produkt przeznaczony dla osób pragnących uzupełnić zarówno niedobór magnezu, który występuje w tym produkcie leczniczym w postaci mleczanu magnezu, jak i witaminy B6. Produkt jest przydatny w szczególności osobą przyjmujących leki mające na celu leczenie nadciśnienia. W tym wypadku istnieje ryzyko wypłukiwania, a zatem potencjalnych niedoborów tych składników w organizmie człowieka. Magnez skurcz to suplement, który również oprócz samego pierwiastka zawiera potas i B6. Produkt ten jest dedykowany osobom dorosłym zmagającym się z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego i dolegliwościami z tym wiązanymi powstałymi w wyniku niedoborów tych składników.

Magnez dla dzieci - na co powinien zwrócić uwagę rodzic?

Na rynku jest duży dostęp do produktów z magnezem przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Takie produkty zawierają odpowiednią dla organizmu najmłodszych dawkę oraz przyjemną dla pociech formę. Produkty takie powinny zawierać mniejsze dawki. Ich wartość jest skorelowana z wiekiem dziecka oraz masą ciała. W przypadku dziecka w wieku 1-3 lat dzienna dawka to ok.75 mg, podczas gdy dla nieco starszych dzieci w przedziale wiekowym 4-8 lat będzie to wartość wynosząca już 130 mg. Mogą one przybierać formę m.in. pysznych żelków, które będą przez dzieci jedzone z przyjemnością. Suplementacja magnezu u dziecka jest konieczna w szczególności wtedy, gdy badania wykazały w organizmie dziecka niedobór tego składnika. Poza włączeniem suplementacji nie mniej ważną kwestią jest przyjrzenie się diecie dziecka. Warto zwrócić uwagę, czy produkty zawierające magnez, które nie są lubiane lub nie mogą być spożywane przez pociechę, nie mogłyby być zastąpione przez inne pokarmy bogate w ten składnik. Istotną kwestią jest również stwierdzenie przyczyny zaistniałego niedoboru. W przypadku suplementacji warto zwrócić uwagę, które jednocześnie zawierają witaminę B6 zwiększającą wchłanialność magnezu. Przy wyborze produktu warto kierować się również preferowaną przez dziecko formą preparatu. Młodsze dzieci mogą niechętnie korzystać z produktu w formie tabletek w tym wypadku lepiej postawić na bardziej atrakcyjną dla malucha alternatywę.

Magnez przed snem - na co pomaga?

Choć wśród zaleceń co do przyjmowania magnezu można znaleźć informacje, iż preparat należy przyswajać przede wszystkim po posiłku, nie ma zaleceń co do dokładnej pory dnia. Najważniejszy, aby preparat leczniczy zawierający magnez był dobrany z zachowaniem odpowiedniej regularności i konsekwencji. Odpowiednią porą dnia do brania suplementu może okazać się wieczór przed zjedzeniem ostatniego posiłku. Z korzyści przyswajania tego pierwiastka o tej porze mogą skorzystać w szczególności osoby zmagające się z problemami ze snem w związku z rozdrażnieniem, stresem lub lękiem. Wszystko za sprawą właściwości mających zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Do efektów jego działania można zaliczyć m.in. redukcje napięcia oraz stresu. Dodatkowo badania udowodniły, iż osoby go przyjmujące mogą liczyć na dłuższy, a zarazem bardziej efektywny sen. Jedyne, o czym warto pamiętać to przestrzeganie zalecanej dawki. Jej przekroczenie może wywołać skutek odmienny od zamierzonego. Nadmierna ilość tego pierwiastka w organizmie może wiązać się z wystąpieniem hipermagnezemii, której jednym z objawów jest bezsenność.

Magnez - formy w jakich występuje na rynku

Mogą to być zarówno sole organiczne, jak i nieorganiczne. Za formę wyjątkowo przyswajalną uważa się cytrynian magnezu. Poziom wchłanialności w tym wypadku może sięgać nawet 90%. Inną solą organiczną, która może być dobrze przyswajalna to mleczan magnezu wykazujący biodostępność na wysokim poziomie. Pomimo że sole organiczne najczęściej charakteryzują się lepszą przyswajalnością, to w przypadku soli nieorganicznych warto zwrócić uwagę na suplementy zawierające chlorek magnezu, ponieważ są one uważane na najlepiej wchłaniane w tej kategorii. Taka forma suplementu sprawdzi się idealnie po treningu. Propozycje dostępne na rynku to również jabłczan magnezu, który dostarczy sporą dawkę energii, chelat magnezu, który jest zalecany kobietom w ciąży, jak również treonina magnezu, który doskonale sprawdzi się u osób z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego.

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych