Czy suplementacja wapnia jest dla każdego? Jak wapń wpływa na nasze zdrowie?

Zdrowe, mocne kości i zęby, to właśnie kojarzy nam się z wapniem. Pomimo tego, wiele osób wciąż nie wie, iż wapń odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka. Ponieważ potrzebujemy wapnia do wielu procesów rozgrywających się wewnątrz naszych ciał, dobrze jest wiedzieć, czym tak dokładniej jest wapń i do czego służy, a także, co wiąże się z jego nadmiarem i niedoborem w organizmie.

Wapń - czym dokładniej jest?

Wapń jest ilościowo najważniejszym minerałem w ludzkim organizmie. Oprócz szczególnego znaczenia dla wytrzymałości kości i zębów stanowi także rolę pośredniczącą w przekazywaniu bodźców w mięśniach i nerwach, a na poziomie wewnątrzkomórkowym przenoszeniu sygnałów oraz stabilizacji błon komórkowych.

Pierwiastek stanowi około jednego do dwóch procent naszej masy ciała, z czego prawie 100 procent jest związane z kośćmi i zębami. Ponieważ organizm wymaga stałej odnowy wapnia, ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w ten niezwykły pierwiastek.

Gdzie występuje wapń - czy tylko w produktach mlecznych?

Ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć tak złożonych składników mineralnych, jak wapń. Dlatego pierwiastek ten musi być dostarczany z pożywieniem, aby zachować właściwy poziom wapnia. Dobrym źródłem wapnia w diecie (w przeliczeniu na 100 g) są m.in.:

 • Mleko i produkty mleczne - od 100 do 1340 mg

 • Sardynki - 354 mg

 • Czekolada - 262 mg

 • Makrela - 185 mg

 • Jarmuż - 179 mg

 • Woda mineralna - 150 mg

 • Kalmary - 144 mg

 • Brokuły - 87 mg

 • Karczochy - 86 mg

 • Szpinak - 78 mg

Vitaler's Wapń 120 mg + D3 - 120 kapsułek

VIT-0771
Ten wyjątkowy kompleks witaminowo-minerałowy składający się z wapnia jest szczególny ważny dla osób, które pragną wesprzeć kondycję swoich kości i zębów. Suplement diety został dodatkowo wzbogacony o witaminę D3, która pomaga w prawidłowym wchłanianiu się wapnia. Odpowiednia ilość wapnia oraz witaminy D w ramach zdrowej i zbilansowanej diety oraz...
Obecnie brak na stanie
29,54 zł

Wapń - jakie ma właściwości?

Wapń przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego i funkcjonowania mięśni. Jest również niezbędnym surowcem w utrzymaniu zdrowych kości i zębów oraz odgrywa rolę w poprawnym podziale i specjalizacji komórek.

Jako istotny z perspektywy ludzkiego organizmu pierwiastek, wapń specjalizuje się w przekazywaniu bodźców przez komórki nerwowe. W sercu natomiast wpływa na funkcjonowanie całego narządu, znacząco neutralizując ryzyko wystąpienia patologii o podłożu sercowo-naczyniowym.

Rola wapnia - jakie ma zastosowanie w organizmie?

Organizm potrzebuje wapnia do wielu niezbędnych dla naszego przetrwania procesów. Niektóre badania sugerują, iż wapń w połączeniu z witaminą D może oferować korzyści wykraczające poza zdrowe kości. Jakie zastosowanie ma wapń w naszym organizmie?

 • Dba o zdrowie kości i zębów - jako budulec zapewnia siłę i stabilność tkanek kostnych;

 • Przekazuje sygnały nerwowe - reguluje przekazywanie bodźców do komórek nerwowych. Jest uniwersalnym przekaźnikiem, którego komórki potrzebują do każdej transmisji sygnałów;

 • Aktywuje krzepnięcie krwi - wapń bierze udział w produkcji specjalnych tłuszczy, fosfolipidów mających decydujący wpływ dla krzepnięcia krwi w osoczu;

 • Wspiera gospodarkę hormonalną - pierwiastek wpływa na dwa hormony, parathormon i kalcytoninę. Stymulują kości do uwalniania wapnia z tkanek do krwi, aktywują witaminę D, a także pobudzają przewód pokarmowy do wchłaniania większej ilości wapnia;

 • Wpływa na trawienie - minerał przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania enzymów trawiennych. Może pomóc organizmowi dobrze wchłaniać inne pierwiastki, makro- i mikroelementy.

Wapń na alergie

Wapń bierze udział w zapobieganiu wchłaniania histaminy w tkankach. Nasze ciała uwalniają histaminę do tkanek w momencie, gdy organizm wchodzi w bezpośredni kontakt z alergenami. Uważa się, iż w przypadku reakcji alergicznych zwiększone spożycie wapnia zmniejsza swędzenie i powstawanie stanów zapalnych powiązanych z reakcją alergiczną, dlatego warto mieć w swoim domu wapno musujące. 

Suplementy diety z wapniem

Nierzadko nawet przy stosowaniu zbilansowanej i zdrowej diety, uzyskanie wystarczającej ilości wapnia w diecie może stanowić problem, jeśli:

 • Przestrzegamy diety wegańskiej;

 • Mamy nietolerancję laktozy lub ograniczamy spożycie produktów mlecznych;

 • Spożywamy zbyt duże ilości białka lub sodu, co powoduje przyśpieszone wydalanie wapnia z organizmu;

 • Mamy pewne choroby przewodu pokarmowego lub jelit, które wpływają na zdolność wchłaniania wapnia.

W takich sytuacjach suplementy z wapniem mogą pomóc w spełnieniu zalecanej dziennej dawki spożycia wapnia. Dzienne zapotrzebowanie w górnej granicy wynosi 2500 mg dla osób dorosłych, z kolei minimalne zapotrzebowanie na wapń to najczęściej 500-1000 mg na dzień. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta jest połową sukcesu w zachowaniu prawidłowych wyników.

Wapń w tabletkach z muszli ostryg - czy jest skuteczny?

Jednym z ciekawszych suplementów zawierających wapń, jest z całą pewnością naturalny produkt z muszli ostryg. Muszle składają się w ok. 95% z węglanu wapnia, jednego z lepiej przyswajalnych, naturalnych źródeł wapnia.

Ze względu na swoją sproszkowaną formę, muszle ostryg dostępne są jako suplement diety w kapsułkach do stosowania od 2 do 3 razy dziennie. Za ich skutecznością z całą pewnością stoi fakt, iż prawie 95% ich masy stanowi wapń. Nie zawierają również laktozy i innych produktów alergicznych, choć suplementacja nie jest wskazana u osób na diecie bezsolnej, z hiperkalcemią i niewydolnością nerek.

Wapń Vitaler's - właściwości

Suplementacja wapnia a witamina D - wchłanianie wapnia

Z czym suplementować wapń? Pierwiastek zdaniem badań klinicznych przyswaja się najlepiej w połączeniu z mieszaniną magnezu i witaminy D3. Obydwa związki wpływają na poprawne wchłanianie wapnia przez organizm. Aby wapń uległ poprawnemu wchłonięciu przez organizm, potrzebujemy do tego przede wszystkim witaminy D. Niektóre pokarmy naturalnie zawierają jej niewielkie ilości, chociażby żółtka jaj, czy łosoś. Witamina D może zostać również pozyskana z naturalnej ekspozycji na słońce (najlepiej w godzinach poprzedzających południe).

Brak witaminy D bezpośrednio prowadzi do tzw. osteoporozy, zwłaszcza u osób starszych. Powodem tego stanu jest zwiększona utrata masy kostnej. Witamina D pomaga również wbudowywać wapń do kości.

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest unikanie niektórych produktów, mogących wpływać na przyswajalność wapnia w organizmie. Fosforany, kwas szczawiowy i kwas fitynowy zakłócają jego wchłanianie i magazynowanie, dlatego w ramach suplementacji wapnia należy unikać surowego szpinaku, rabarbaru i boćwiny.

Niedobór wapnia i nadmiar wapnia w organizmie - czym się charakteryzuje?

Wysoki poziom wapnia, nadmiar (hiperkalcemia) w organizmie człowieka może być równie drastycznym stanem, jak niedobór wapnia (hipokalcemia). Niski poziom wapnia może wystąpić między innymi przy długotrwałej niezbilansowanej diecie, hiperkalcemia może być spowodowana nadmiernym przyjmowaniem preparatów zawierających wapń. Niektóre choroby nerek lub tarczycy również mogą powodować wzrost poziomu wapnia we krwi.

Czym charakteryzuje się nadmiar wapnia we krwi?

 • Osłabione mięśnie

 • Nudności i wymioty

 • Zaparcia

 • Arytmia serca

 • Zapalenie trzustki

 • Kamienie nerkowe

 • Utrata apetytu

Hiperkalcemia, czyli nadmiar wapnia często występuje u osób, które przez długi czas nie były w stanie samodzielnie się poruszać. Kości, które nie są obciążone przez długi czas, uwalniają minerał do krwi. Niepokojący stan może również wystąpić jako jeden z efektów ubocznych zaawansowanej choroby nowotworowej. Istotne dlatego jest, by kontrolować jego prawidłowy poziom w celu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wapń a wapno - jakie są różnice?

Nierzadko wiele osób myli wapń z wapnem, czy zatem nie są one ze sobą blisko spokrewnione? Jak się okazuje, nie. Wapno jest jednym z mineralnych spoiw służących w warunkach budowlanych. Jest także coraz rzadziej używane w gabinecie stomatologicznym w wypełnianiu ubytków zębiny. Nie nadaje się do spożycia przez ludzi, będąc szeroko stosowaną zaprawą murarską. Wapń z kolei stanowi jedną z najważniejszych podstaw budowy ludzkiego organizmu, bez której ciało nie mogłoby poprawnie funkcjonować.

Bibliografia

„Calcium - A Medical Dictionary, Bibliography, and Annotated Research Guide to Internet References” – Health Publica ICON, Health Publications, 2003.

„Better Bones, Better Body : Beyond Estrogen and Calcium” – S. Brown, R. Jaffe, McGraw-Hill, 2000.

„Calcium Regulation of Cellular Function, Volume 30 (Advances in Second Messenger & Phosphoprotein Research)” – A. R. Means, P. Greengard, A. C. Nairn, S. Shenolikar, Academic Press, 1998.

„A Practical Guide to the Study of Calcium in Living Cells” – R. Nuccitelli, Academic Press, 1994.

„Regulation of Calcium Transport across Muscle Membranes” – F. Bronner, Academic Press, 1985.

„Calcium: A Matter of Life or Death” – J. Krebs, M. Michalak, Elsevier Science, 2007.

„Calcium, lycopene, vitamin D and prostate cancer” – W. B. Grant, czasopismo naukowe The Prostate, Wiley, 2000.

„Calcium as a versatile second messenger in the control of gene expression” – G. E. Hardingham, H. Bading, czasopismo naukowe Microscopy Research and Technique, Wiley, 1999.

„Engineering scaffolds integrated with calcium sulfate and oyster shell for enhanced bone tissue regeneration” – Y. Shen et al., czasopismo naukowe ACS Applied Materials & Interfaces, ACS Publications, 2014.

„Metabolism and utilization of calcium derived from hydrolysed oyster shell in rats” – X. Shen, R. Lu, M. Wu, czasopismo naukowe Chinese Journal of Preventive Medicine, CMAPH, 1996.

„Controversies in medicine: the role of calcium and vitamin D supplements in adults” – I. R. Reid, M. J. Bolland, czasopismo naukowe The Medical Journal of Australia, Wiley, 2019.

„Effect of Calcium Fortified Foods on Health Outcomes: A Systematic Review and Meta-Analysis” – G. Cormick et al., czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2021.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych