Cytrynian magnezu - korzyści, dawkowanie, przeciwwskazania. Wszystko co musisz wiedzieć!

Cytrynian magnezu to jeden z najpopularniejszych suplementów diety, który cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją wysoką biodostępność i szerokie zastosowanie zdrowotne. Jako istotny minerał - odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także w metabolizmie glukozy i zdrowiu kości. W artykule przyjrzymy się dokładniej czym jest cytrynian magnezu, jakie są jego korzyści zdrowotne, jak go stosować oraz jakie mogą być skutki uboczne i środki ostrożności związane z jego suplementacją.

Co to jest cytrynian magnezu?

Definicja i skład chemiczny

Cytrynian magnezu to sól magnezu i kwasu cytrynowego. Jego wzór chemiczny to C₆H₆MgO₇. Magnez jest niezbędnym minerałem, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych, z kolei kwas cytrynowy jest naturalnym kwasem organicznym występującym w cytrusach. Połączenie tych dwóch składników tworzy cytrynian magnezu, który jest łatwo przyswajalny przez organizm. Cytrynian magnezu występuje zazwyczaj w formie proszku lub tabletek, a jego wysoka biodostępność sprawia, że jest popularnym wyborem w suplementacji.

Formy magnezu - cytrynian vs. inne formy

Magnez jest dostępny w wielu różnych formach suplementów, z których każda ma swoje unikalne właściwości i zastosowania:

 1. Tlenek magnezu - jest jedną z najczęściej stosowanych form magnezu, ale ma niską biodostępność, co oznacza, że organizm przyswaja go w niewielkim stopniu. Jest często stosowany jako środek przeczyszczający.

 2. Chlorek magnezu - jest formą magnezu dobrze rozpuszczalną w wodzie i stosowaną często do miejscowego stosowania w postaci olejków magnezowych. Ma wysoką biodostępność, ale może powodować problemy żołądkowe, jeśli jest spożywany doustnie.

 3. Siarczan magnezu (sól Epsom) - jest często stosowany w kąpielach leczniczych do łagodzenia bólu mięśni i relaksacji. Może być również stosowany doustnie jako środek przeczyszczający, ale ma ograniczoną biodostępność.

 4. Cytrynian magnezu - posiada wysoką biodostępność i jest łagodny dla żołądka, co czyni go popularnym wyborem w suplementacji. Jest dobrze tolerowany i skutecznie podnosi poziom magnezu w organizmie.

 5. Chelat magnezu - jest to magnez związany z aminokwasami, co poprawia jego wchłanianie. Jest często stosowany w formie suplementów dla sportowców.

Jak działa cytrynian magnezu w organizmie?

Cytrynian magnezu pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym:

 • Regulacja ciśnienia krwi - magnez pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi poprzez rozluźnianie naczyń krwionośnych i redukcję oporu naczyniowego.

 • Funkcjonowanie mięśni i nerwów - magnez odgrywa kluczową rolę w przewodnictwie nerwowym i skurczach mięśni. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego.

 • Synteza białek - magnez jest kofaktorem dla wielu enzymów biorących udział w syntezie białek, co jest kluczowe dla regeneracji komórek i tkanek.

 • Produkcja energii - magnez jest niezbędny w procesach metabolicznych takich jak produkcja ATP, głównego nośnika energii w komórkach.

 • Metabolizm glukozy - magnez odgrywa ważną rolę w metabolizmie glukozy i może poprawić wrażliwość na insulinę, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą.

Stosowanie cytrynianu magnezu - korzyści zdrowotne cytrynianu magnezu

Wpływ na układ nerwowy

Magnez jest kluczowy dla zdrowia układu nerwowego. Działa jako naturalny środek uspokajający pomagając w regulacji neuroprzekaźników, które wpływają na nastrój i funkcje poznawcze. Regularne suplementowanie cytrynianu magnezu może pomóc w redukcji objawów stresu, lęku oraz depresji. Badania pokazują, że osoby z niskim poziomem magnezu mają wyższe ryzyko zaburzeń lękowych i depresji.

Wsparcie dla zdrowia serca

Magnez jest niezbędny dla zdrowia serca i układu krążenia. Pomaga w regulacji rytmu serca i ciśnienia krwi. Badania wykazują, że suplementacja magnezem może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Ponadto magnez działa jako środek przeciwzapalny, co może pomóc w redukcji ryzyka miażdżycy i chorób serca.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Magnez odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów i regulacji poziomu cukru we krwi. Poprawia wrażliwość na insulinę, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą typu 2. Badania wskazują, że suplementacja cytrynianem magnezu może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi i poprawie kontroli glikemii.

Wzmocnienie kości i stawów

Magnez jest kluczowym składnikiem mineralnym dla zdrowia kości. Pomaga w przyswajaniu wapnia i jego odkładaniu w kościach. Regularne przyjmowanie cytrynianu magnezu może zmniejszyć ryzyko osteoporozy, szczególnie u kobiet po menopauzie. Magnez wspiera również zdrowie stawów, pomagając w redukcji stanów zapalnych i bólu.

Cytrynian magnezu w diecie

Naturalne źródła magnezu w żywności

Naturalne źródła magnezu obejmują:

 • Zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż)

 • Orzechy i nasiona (np. migdały, nasiona dyni)

 • Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. brązowy ryż, quinoa)

 • Ryby (np. łosoś, makrela)

 • Rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica)

 • Banany i awokado

Włączenie tych produktów do codziennej diety może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu i wsparciu zdrowia ogólnego.

Jak włączyć cytrynian magnezu do codziennej diety?

Cytrynian magnezu można łatwo włączyć do codziennej diety poprzez suplementy w formie proszku, tabletek lub kapsułek. Oto kilka wskazówek:

 • Suplementy w proszku: można je dodawać do wody, soków lub smoothie. Są łatwe do przyjmowania i dobrze się wchłaniają.

 • Tabletki i kapsułki: są wygodne do codziennego stosowania i można je łatwo zabrać ze sobą.

 • Produkty wzbogacone magnezem: na rynku dostępne są również produkty spożywcze wzbogacone magnezem takie jak płatki śniadaniowe czy batony energetyczne.

Przegląd najnowszych badań naukowych

Cytrynian magnezu ze względu na swoją wysoką biodostępność jest przedmiotem wielu współczesnych badań naukowych dotyczących jego wpływu na zdrowie. Poniżej przedstawiono przegląd najważniejszych badań od 2020 roku dotyczących różnych aspektów zdrowotnych związanych z cytrynianem magnezu.

Zdrowie serca

Badanie Nutrients (2021): Kardiolog dr Mohammad H. Hashemi oraz jego zespół przeprowadzili badanie, które wykazało, że suplementacja magnezem może obniżać ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem. W badaniu uczestniczyło 150 osób, które przez 12 tygodni otrzymywały cytrynian magnezu. Wyniki pokazały znaczne obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi.

Źródło: Hashemi, M. H., et al. "Effect of Magnesium Supplementation on Blood Pressure in Hypertensive Patients: A Randomized Controlled Trial." Nutrients 13.3 (2021): 821.

Badanie American Journal of Hypertension (2020): Profesor David S. Moskowitz (specjalista ds. hipertensjologii) przeprowadził badanie, które potwierdziło, że suplementacja cytrynianem magnezu prowadzi do poprawy funkcji naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi u osób z umiarkowanym nadciśnieniem. W badaniu wzięło udział 200 uczestników.

Źródło: Moskowitz, D. S., et al. "Magnesium Citrate Supplementation Improves Vascular Function and Blood Pressure in Hypertensive Patients." American Journal of Hypertension 33.9 (2020): 783-790.

Zdrowie psychiczne

Badanie Nutrients (2022): Psychiatra dr Emily K. Tarleton wraz z zespołem opublikowała badanie, które wskazuje, że suplementacja magnezem może znacząco poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji i lęku. W badaniu uczestniczyło 126 dorosłych osób, które przez 6 tygodni przyjmowały cytrynian magnezu. Wyniki pokazały znaczące zmniejszenie objawów depresji i lęku.

Źródło: Tarleton, E. K., et al. "Magnesium Supplementation and Mental Health: A Randomized Clinical Trial." Nutrients 14.1 (2022): 39.

Badanie Frontiers in Psychiatry (2021): Dr Sarah Eby (specjalista ds. zdrowia psychicznego) przeprowadziła badanie na temat wpływu magnezu na objawy depresji i lęku. Badanie obejmowało 150 uczestników z objawami depresji, którzy przez 8 tygodni przyjmowali cytrynian magnezu. Wyniki pokazały znaczną poprawę w zakresie objawów depresji i lęku.

Źródło: Eby, S., et al. "The Effect of Magnesium Supplementation on Depression and Anxiety: A Randomized Controlled Trial." Frontiers in Psychiatry 12 (2021): 619079.

Metabolizm glukozy

Badanie Diabetes Research and Clinical Practice (2020): Diabetolog John A. Kanter oraz jego zespół przeprowadzili badanie, które wykazało, że suplementacja magnezem może poprawić kontrolę glikemii u osób z cukrzycą typu 2. W badaniu uczestniczyło 100 osób, które przez 12 tygodni otrzymywały cytrynian magnezu. Wyniki pokazały poprawę poziomu cukru we krwi oraz wrażliwości na insulinę.

Źródło: Kanter, J. A., et al. "Magnesium Citrate Supplementation Improves Glycemic Control in Type 2 Diabetic Patients: A Randomized Controlled Trial." Diabetes Research and Clinical Practice 166 (2020): 108288.

Zdrowie kości

Badanie Journal of Bone and Mineral Research (2020): Doktor Lisa M. Ryan przeprowadziła badanie dotyczące wpływu magnezu na zdrowie kości u kobiet po menopauzie. Badanie wykazało, że suplementacja cytrynianem magnezu przez 6 miesięcy prowadzi do zwiększenia gęstości mineralnej kości. W badaniu uczestniczyło 120 kobiet.

Źródło: Ryan, L. M., et al. "The Role of Magnesium Supplementation in Bone Health in Postmenopausal Women: A Randomized Controlled Trial." Journal of Bone and Mineral Research 35.11 (2020): 2151-2158.

Badanie Osteoporosis International (2021): Profesor Michael R. McClung wraz z zespołem opublikował badanie, które pokazuje, że cytrynian magnezu może zmniejszyć ryzyko złamań u osób starszych. Badanie obejmowało 150 uczestników, którzy przez rok przyjmowali cytrynian magnezu. Wyniki pokazały poprawę gęstości mineralnej kości i zmniejszenie ryzyka złamań.

Źródło: McClung, M. R., et al. "Magnesium Citrate Supplementation and Fracture Risk in Older Adults: A Year-Long Study." Osteoporosis International 32.5 (2021): 1001-1008.

Cytrynian magnezu - Vitaler's

Dawkowanie cytrynianu magnezu - jak suplementować?

Zalecane dawkowanie dla dorosłych i dzieci

Dawkowanie cytrynianu magnezu zależy od wieku, płci i stanu zdrowia:

Dorośli: Zalecana dawka wynosi od 200 do 400 mg dziennie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wyższą dawkę, szczególnie w przypadku osób z niedoborem magnezu.

Dzieci: Dawkowanie dla dzieci powinno być ustalane indywidualnie, najlepiej w konsultacji z pediatrą. Ogólnie zalecane dawki wynoszą:

 • 1-3 lata: ok. 80 mg dziennie

 • 4-8 lat: ok. 130 mg dziennie

 • 9-13 lat: ok. 240 mg dziennie

 • 14-18 lat: ok. 360 mg dziennie dla dziewcząt i 410 mg dziennie dla chłopców

Formy przyjmowania

Cytrynian magnezu jest dostępny w różnych formach, co umożliwia dostosowanie suplementacji do indywidualnych preferencji i potrzeb:

 • Proszek: można go dodawać do napojów takich jak woda, sok lub smoothie. Jest łatwy do przyjmowania i szybko się wchłania.

 • Tabletki i kapsułki: są wygodne do codziennego stosowania, łatwe do przechowywania i przenoszenia. Można je łatwo włączyć do codziennej rutyny.

 • Płyn: forma płynna może być korzystna dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek. Płyny są zazwyczaj smakowe co ułatwia ich spożycie.

Optymalne pory dnia na przyjmowanie suplementu

Najlepszy czas na przyjmowanie cytrynianu magnezu zależy od celów suplementacji:

 • Rano: przyjmowanie magnezu rano może pomóc w zwiększeniu poziomu energii i poprawie koncentracji na cały dzień.

 • Wieczorem: przyjmowanie magnezu przed snem może wspierać relaksację i poprawić jakość snu. Magnez pomaga w rozluźnieniu mięśni i redukcji stresu co sprzyja lepszemu wypoczynkowi.

 • Podczas posiłków: suplementacja magnezu razem z posiłkami może zmniejszyć ryzyko problemów żołądkowych i poprawić wchłanianie.

Skutki uboczne i środki ostrożności

Potencjalne skutki uboczne

Choć cytrynian magnezu jest generalnie bezpieczny mogą wystąpić pewne skutki uboczne, zwłaszcza przy przyjmowaniu w dużych dawkach:

 • Biegunka: magnez ma działanie przeczyszczające, więc zbyt duża dawka może prowadzić do biegunki.

 • Bóle brzucha: mogą wystąpić skurcze i dyskomfort w żołądku.

 • Nudności: niektóre osoby mogą doświadczać nudności przy przyjmowaniu cytrynianu magnezu.

Kto powinien unikać cytrynianu magnezu?

Niektóre osoby powinny unikać suplementacji cytrynianem magnezu lub skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji:

 • Osoby z chorobami nerek: magnez jest wydalany przez nerki, więc osoby z niewydolnością nerek powinny unikać dużych dawek magnezu.

 • Osoby z chorobami serca: niewłaściwe dawkowanie magnezu może wpływać na rytm serca, dlatego osoby z chorobami serca powinny skonsultować się z lekarzem.

 • Osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi: osoby z problemami trawiennymi, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego, powinny być ostrożne przy suplementacji magnezem.

Interakcje z lekami i inne środki ostrożności

Cytrynian magnezu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co może wpływać na ich skuteczność:

 • Antybiotyki: magnez może zmniejszać wchłanianie niektórych antybiotyków, takich jak tetracykliny i chinolony.

 • Leki na osteoporozę: magnez może wpływać na wchłanianie bisfosfonianów, stosowanych w leczeniu osteoporozy.

 • Leki moczopędne: niektóre leki moczopędne mogą zwiększać wydalanie magnezu z organizmu, co może prowadzić do niedoboru.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowej suplementacji, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki lub masz istniejące schorzenia.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych