Chrom organiczny na co dzień – dlaczego warto go suplementować?

Chrom jest jednym z mikroelementów, pierwiastków chemicznych odgrywających istotną rolę w metabolizmie węglowodanów i lipidów. Przez ludzki organizm przechowywany jest w znikomych ilościach w skórze, nerkach i mózgu. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się suplementacja chromu organicznego, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i utrzymania zdrowia organizmu. Jakie są zalety chromu, czym tak naprawdę jest i w jaki sposób może pomóc w walce z cholesterolem?

Właściwości chromu – na co wpływają?

Chrom znany jest ze swojej roli w regulacji poziomu cukru we krwi. Rzeczywiście, zgodnie z niektórymi obserwacjami naukowymi, jego funkcja w organizmie polega na zapewnieniu prawidłowego transportu insuliny wytwarzanej przez wątrobę i aktywacji receptorów insuliny poprzez interwencję białka zwanego chromoduliną. Stanowi więc niezbędną część enzymów białkowych, wywierając również wpływ na szereg czynności ogólnoustrojowych.

Chrom od dawna jest przedmiotem zainteresowania kręgów medycznych ze względu na swoje możliwe powiązania z różnorodnymi schorzeniami. Jednym z najbardziej aktywnych obszarów badań nad chromem jest zastosowanie jego właściwości w postaci suplementów diety w takich kwestiach, jak:

 • Profilaktyka cukrzycy
 • Hipoglikemia
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała
 • Encefalopatia
 • Nietolerancja glukozy
 • Zapalenie nerwów obwodowych
 • Problemy sercowo-naczyniowe

Chrom organiczny – na co pomaga?

Chrom to powszechnie stosowany suplement diety, który jest niezwykle ważnym składnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Chrom wykorzystywany jest w ciele na wiele sposobów, choć dokładna natura i mechanizm działania związku są wciąż słabo poznane. Uważa się, że substancja bierze udział w procesach organicznych większości układów narządowych.

Pierwiastek stanowi także integralną część układu mięśniowo-szkieletowego i krwionośnego człowieka, rzutując na obniżenie poziomu cholesterolu, czy zmniejszenie ryzyka chorób serca. Wyniki badań naukowych potwierdzają, iż rzeczywiście chrom może pomóc w zwalczaniu, czy profilaktyce objawów takich dolegliwości i chorób, jak m.in.:

 • Cukrzyca – chrom w tabletkach może pomóc wyregulować poziom cukru we krwi, poprawiając stan diabetyków chorujących na cukrzycę typu 2
 • Choroby serca – chrom może pomóc w zwiększeniu „dobrego” cholesterolu HDL i obniżeniu poziomów „złego” cholesterolu LDL, bezpośrednio podnoszącego ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, czy potencjalny zawał serca
 • Walka z otyłością – niedawne badania wykazały, iż chrom czynnie wspiera redukcję masy ciała, w momencie, gdy przyczyna powiązana jest z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów

Vitaler's Chromium (Chrom) 200 µg - 180 tabletek

VIT-0737
Suplement diety w formie wegańskich tabletek zawierający chrom w postaci pikolinianu, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. To najwyższej jakości połączenie chromu i kwasu pikolinowego zawiera w jednej tabletce aż 200 μg chromu.
Dostępny
14,72 zł

Chrom na odchudzanie – czy jest skuteczny?

Niedobór chromu w organizmie jest jedną z najczęstszych przyczyn prowadzących do silnego uczucia łaknienia i pragnienia cukrów. W tym stanie, może wystąpić hipoglikemia, odznaczająca się całkowitym rozregulowaniem metabolizmu węglowodanów. Dla osób wrażliwych na słodycze zawierające cukier, przyjmowanie chromu jako suplementu diety może być bardzo pomocne. Oprócz zapobiegania łaknieniu cukru chrom działa również jako naturalny środek tłumiący apetyt, sprzyjając tym samym redukcji masy.

Ponieważ suplementy na bazie chromu skutecznie regulują poziom węglowodanów i lipidów we krwi, stan ten jest szczególnie pomocny dla osób stawiających za cel odpowiednią kontrolę wagi. Przyśpieszając spalanie tkanki tłuszczowej, kuracja chromem jest w pełni uzasadniona w ramach diety odchudzającej. Co więcej, utrata masy ciała w wyniku suplementacji chromu organicznego nie prowadzi do redukcji masy mięśniowej, poprzez wiązanie cząsteczek chromu w mięśniach i kościach.

Chrom organiczny – pomoc w walce z cholesterolem?

Chrom organiczny jest naturalnie obecnym składnikiem naszej codziennej diety. Z tego względu większość osób stosujących się do zasad zdrowego żywienia nie potrzebuje suplementacji chromem. Jednakże, przy diecie wysokotłuszczowej, która opiera się na nadmiernie rafinowanych składnikach, wymagane jest stosowanie suplementów na bazie chromu w postaci tabletek. Dlaczego?

Diety zawierające duże ilości przetworzonych tłuszczy, wpływają w bezpośredni sposób na zaburzenia metabolizmu chromu w ludzkiej krwi, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów, negatywnie oddziałując na dobrostan ciała.

Suplementacja chromem pomaga więc w redukcji „złego” cholesterolu LDL, a także trójglicerydów, prowadząc do jednoczesnego wzrostu poziomu cholesterolu HDL. Jest to szczególnie pomocny stan także wśród osób niestosujących diet wysokotłuszczowych, ale cierpiących na zaburzenia równowagi lipidowej we krwi, spowodowanej dyslipidemią.

Chrom organiczny Vitaler's

Chrom – w jakich produktach występuje?

Chrom nie może być przyswajany przez organizm w postaci nieorganicznej. Żywność, a także chrom w tabletkach, są jedynymi źródłami chromu organicznego, który możemy spożywać bez obaw o nasze zdrowie. Niestety, rafinowane i nieorganiczne produkty spożywcze, będące coraz większą podstawą obecnej diety większości ludzi, cechują się zbyt niską zawartością chromu i innych składników odżywczych. Z tego względu, należy przyjrzeć się naturalnym produktom zawierającym w swoim składzie chrom organiczny. O jakich produktach mówimy?

 • Daktyle suszone – 29 µg/100 g
 • Gruszki i jabłka – 20-27 µg/100 g
 • Mąka pełnoziarnista – 21 µg/100 g
 • Pomidory – 20 µg/100 g
 • Grzyby (np. pieczarki) – 17 µg/100 g
 • Brokuły – 16 µg/100 g
 • Orzechy laskowe – 12 µg/100 g
 • Suszony czosnek – 9 µg/100 g
 • Żółtko – 6 µg/100 g;
 • Banany – 2-4 µg/100 g
 • Wątróbka cielęca – 3 µg/100 g

Warto zapamiętać, iż podane powyżej dane dotyczące ilości chromu w konkretnych produktach spożywczych mogą odbiegać od rzeczywistego stężenia chromu w indywidualnym produkcie. Jego zawartość w dużej mierze zależy od procesów rolniczych i produkcyjnych, które mogą zmniejszyć jego ostateczną ilość.

Chrom – odpowiednie dawkowanie

Chrom sprzedawany jest jako suplement jednoskładnikowy oraz w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi w postaci tabletek. Przyjmuje się, iż wartość referencyjna dla chromu wynosi 40 µg dziennie. Organizm ludzki toleruje jednak dzienne spożycie na poziomie 300 µg na kilogram masy ciała na dzień.

Dawkowanie, jakie należy przyjmować w trakcie leczenia, zależeć będzie od leczonej dolegliwości:

 • 200 µg dziennie – pomocne w przypadku hipoglikemii reaktywnej
 • 400 do 600 µg dziennie – w przypadku cukrzycy typu 2
 • 200 do 1000 µg dziennie – w momencie wystąpienia hipercholesterolemii i hipertriglicerydemii, a także w odpowiedniej kontroli poziomu cukru we krwi

Stosowanie chromu organicznego we wskazanych dawkach nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jednakże, u niektórych pacjentów w rzadkich przypadkach odnotowywano pewne działania niepożądane, takie jak ból głowy, zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu i drażliwość.

Badania dotyczące chromu organicznego – czy rzeczywiście działa?

Biologiczne znaczenie chromu wyszło na jaw pod koniec lat 50. XX wieku, kiedy odkryto, że drożdże piwne są w stanie zapobiegać związanemu ze starzeniem zmniejszeniu zdolności do utrzymania prawidłowych poziomów cukru we krwi u szczurów. Od tamtego czasu nauka prężnie próbuje badać właściwości i skuteczność chromu na wielu płaszczyznach.

Niektóre badania, powołując się na moment odkrycia funkcji chromu organicznego w poprawie kontroli glikemii u osób z cukrzycą typu 2, podkreślają, iż suplementy chromu mogą rzeczywiście pomóc osobom cierpiącym na objawy cukrzycy lub wysokiego stanu lipidów we krwi. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż sami badacze stwierdzili konieczność przeprowadzenia staranniej zaplanowanych badań klinicznych, aby móc dokonać stanowczych argumentów za skutecznością chromu.

Obecnie dostępne preparaty na bazie chromu organicznego w niektórych badaniach klinicznych potwierdziły ówczesne przypuszczenia badaczy. Wynika z nich, iż chrom w tabletkach pozytywnie wpływa na procesy starzenia się komórek, profilaktykę chorób układu krążeniowego oraz wzrost wydolności fizycznej organizmu.

Bibliografia

„Food Composition and Nutrition Tables, 7th revised and completed edition” – S. W. Souci, W. Fachmann, H. Kraut, Medpharm, 2008.

„Chromium: Metabolism and Toxicity” – D. Burrows, Chapmann and Hall, 1983.

„Toxicological profiles – Chromium” – Syracuse Research Corporation, US Department of Health & Human Services, 2008.

„Biological and Environmental Aspects of Chromium” – S. Langård, Elsevier Science, 1982.

„Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, vanadi: Um, and Zinc” – Institute of Medicine (US), National Academies Press (US), 2001.

„International symposium on the health effects of dietary chromium” – R. A. Anderson, czasopismo naukowe The Journal of Trace Elements in Experimental Medicine, John Wiley & Sons, 1999.

„Use of chromium oxide in digestibility studies: variations of the results as a function of the measurement method” – G. V. Kozloski, E. M. de Moraes Flores, A. F. Martins, czasopismo naukowe Journal of the Science of Food and Agriculture, John Wiley & Sons, 1998.

„Naturally occurring chromium compounds in brewer's yeast and the saltbush plant” – N. Mirsky, A. Aharoni, C. Rabinowitz, I. Izhaki, czasopismo naukowe The Journal of Trace Elements in Experimental Medicine, John Wiley & Sons, 1999.

„Chromium(III) and the glucose tolerance factor” – K. Schwarz, W. Mertz, czasopismo naukowe Archives of Biochemistry and Biophysics, Elsevier Science, 1959.

„Chemical properties and toxicity of chromium(III) nutritional supplements” – A. Levina, P. A. Lay, czasopismo naukowe Chemical Research in Toxicology, ACS Publications, 2008. 

Vitaler's Pikolinian cynku 15 mg - 120 tabletek

VIT-0613
Cynk w tabletkach marki Vitaler's to suplement diety w tabletkach zawierający cynk w formie pikolinianu cynku. Cynk bierze udział w prawidłowym tworzeniu i prawidłowej syntezie białka.
Dostępny
17,50 zł

Vitaler's Potas 380 mg - 60 kapsułek

VIT-0624
Potas jest cennym mikroelementem oraz elektrolitem, który reguluje pracę organizmu. Vitaler's Potas 380 mg zawiera wysoką jakość potasu w formie cytrynianu, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością.
Dostępny
19,35 zł

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych