Kordyceps chiński - co kryją jego niezwykłe właściwości?

Kordyceps to wysoko ceniony rodzaj grzyba stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek ludowy ze względu na swoje szerokie właściwości poprawiające zdrowie i dodające energii. Kordyceps chiński staje się coraz bardziej popularny w Europie i Ameryce, choć wciąż jest stosunkowo nieznany. Pochodzący z Wyżyny Tybetańskiej, to grzyb o bogatej ilości właściwości przydatnych w zadbaniu o równowagę nerwową, poprawę libido i wiele więcej. Odkryjmy, co decyduje o jego reputacji.

Cordyceps Sinensis – co to takiego?

Cordyceps sinesis, bo tak brzmi ustanowiona w łacinie nazwa grzybu, pochodzi z górzystych regionów Himalajów. Pochodzi on z rodziny maczużnikowatych, grzybów rodzących się z pewnego rodzaju gąsienic żyjących pod ziemią i żywiących się grzybami. Gdy gąsienica wychodzi z ziemi, by stać się motylem, grzyb przejmuje nad nią kontrolę, pasożytuje i dojrzewa. W końcu z ziemi wyłania się dojrzały zarodnik, który staje się prawdziwą kopalnią zdrowia.

Maczużnik chiński od tysiącleci zbierany był ręcznie, suszony i używany w medycynie chińskiej w leczeniu zmęczenia, objawów cukrzycy, astmy, nudności, chorób nerek i niskiego popędu seksualnego. Suplementy diety zawierające wyciąg z kordycepsu cieszą się coraz większą popularnością właśnie ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne.

Chociaż wiele z tych badań ogranicza się do badań na zwierzętach lub w warunkach laboratoryjnych, pojawiają się coraz liczniejsze dowody na to, iż ma on znaczące korzyści zdrowotne także dla nas. Jego sława nastąpiła w 1993 roku. Grzyb, jakim jest cordyceps wywołał poruszenie na niemieckich mistrzostwach świata w lekkoatletyce, gdzie chińscy sportowcy ustanowili nowe rekordy świata w trzech dyscyplinach, właśnie za sprawą suplementacji kordycepsu.

Maczużnik chiński – właściwości, działanie i zastosowanie

Cordyceps jest organizmem bardzo bogatym w składniki odżywcze i zasoby niezbędne dla organizmu człowieka. Zawiera kilka niezbędnych aminokwasów i znaczne ilości białka. Oprócz tego, w swoim składzie zawiera również wiele witamin. Grzyb ten zawiera:

 • Witaminy B1, B2, B12
 • Witaminę E
 • Witaminę K

Oczywiście jest również doskonałym źródłem minerałów i pierwiastków śladowych. Zawiera duże ilości miedzi, żelaza, magnezu, selenu, cynku i manganu. W jego skład wchodzą również niektóre niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Cordyceps sinensis zawiera także polisacharydy, poliaminy, glukozydy, sacharydy, peptydy i sterole.

Właściwości przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe, ochronne dla mózgu i działanie poprawiające funkcjonowanie układu immunologicznego znajdą swoje zastosowanie w:

 • Poprawie wydolności fizycznej;
 • Wzmocnieniu obrony immunologicznej organizmu;
 • Łagodzeniu objawów niektórych chorób układu oddechowego
 • Działaniu przeciwstarzeniowemu
 • Ochronie przed chorobami neurodegeneracyjnymi
 • Zwiększeniu libido
 • Regulacji poziomu cukru we krwi
 • Utracie masy ciała

Najnowsze badania dotyczące kordycepsu sugerują także, iż może być to potencjalnie skuteczny środek w profilaktyce onkologicznej. Potencjał kordycepsu do spowolnienia wzrostu nowotworów wzbudza duże zainteresowanie w ostatnich latach.

Kordyceps a cukrzyca, układ sercowo-naczyniowy, libido i procesy starzeniowe

Większość badań dotyczących działania kordycepsu przeprowadzona została w chińskich ośrodkach badawczych. Najczęściej badanym szczepem w Chinach, jak i na świecie jest omawiany dziś przez nas Cordyceps sinensis CS-4, która wydaje się mieć szereg prozdrowotnych właściwości przydatnych w leczeniu cukrzycy, wspomaganiu układu sercowo-naczyniowego, aktywności seksualnej czy przeciwdziałania procesom starzeniowych. Postarajmy się zrozumieć, na czym polega tak unikatowe działanie kordycepsu.

 • Stymulacja libido – tradycyjne zastosowanie maczużnika chińskiego w medycynie chińskiej skupiało się na jego afrodyzującym usposobieniu. Szereg badań udowodnił, iż stymuluje on produkcję hormonów stereoidowych, w tym testosteronu. Ponadto u kobiet przyjmowanie kordycepsu podnosi poziom 17beta-astradiolu E2, o którym wiadomo, iż poprawia płodność u kobiet. Co więcej, wpływa on na poprawę libido, pobudzając aktywność seksualną i wspomagając erekcję. Pomaga również w zwiększeniu produkcji plemników i procesach spermatogenezy;
 • Wpływ na układ sercowo-naczyniowy – cordyceps ma właściwości tonizujące, rewitalizujące i energetyzujące. Wszystko dzięki doskonałemu bogactwu witamin, aminokwasów i pierwiastków śladowych. Oprócz dostarczania energii pozwala na lepsze wykorzystanie tlenu we krwi i komórkach. Grzyb poprawia przepływ krwi w tętnicach i obniża poziom cholesterolu i innych tłuszczy. Jedno z badań wykazało, iż kordyceps znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca u szczurów z przewlekłą chorobą nerek. Uważa się, że urazy serca spowodowane przewlekłą chorobą nerek zmniejszają ryzyko niewydolności serca, ograniczając tym samym jego urazy. Cordyceps może mieć również pozytywny wpływ na poziom „złego” cholesterolu, znacznie go obniżając;
 • Działanie przeciwstarzeniowe – historycznie kordyceps używany był przez osoby starsze w Chinach w celu zmniejszenia zmęczenia oraz zwiększenia siły i popędu płciowego. Naukowcy są zgodnie przekonani, iż wysoki poziom przeciwutleniaczy wyjaśnia potencjał przeciwstarzeniowy kordycepsu chińskiego. Przeciwutleniacze to cząstki zwalczające uszkodzone komórki poprzez neutralizację wolnych rodników, które w przeciwnym razie mogą przyczyniać się do chorób i przyśpieszonych procesów starzeniowych;
 • Zastosowanie w leczeniu cukrzycy – maczużnik chiński zawiera specjalny rodzaj cukru, pomocny w leczeniu cukrzycy. W cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje na ten hormon. Co ciekawe, kordyceps może utrzymywać poziom cukru we krwi w zdrowym zakresie, naśladując działanie samej insuliny! W kilku badaniach na myszach z cukrzycą wykazano, że cordyceps obniża poziom cukru we krwi.

Kordyceps chiński – jak wygląda dawkowanie?

Zalecana profilaktyczna dawka oscyluje w zakresie od 0,5 do 1 g, zaś podczas problemów zdrowotnych od 3 do 6 g kordycepsu dziennie. Tylko w takich ilościach jego skuteczne działanie prozdrowotne może być w pełni wykorzystane. Pierwsze efekty są zwykle odczuwalne po kilku dniach.

Musimy pamiętać, iż dawka może być wyższa w przypadku, gdy intensywnie uprawiamy sport lub w celu dogłębnego pobudzenia układu odpornościowego. W takim przypadku warto skorzystać z jego działania, stosując go w ramach kuracji 3-miesięcznej, z tygodniową przerwą co 4 tygodnie.

Jak wygląda dawkowanie kordycepsu chińskiego zależnie od formy?

 • W tabletkach – do 3 dziennie dla tabletek lub kapsułek zawierających 500 mg grzyba
 • W proszku – 1/2 łyżeczki raz dziennie.
Maczużnik Chiński Kordyceps Cordyceps - Vitaler's

Cordyceps sinensis – o jakich badaniach warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, badania nad właściwościami i działaniem Cordyceps sinensis są głównie przeprowadzane w jego pierwotnej ojczyźnie, Chinach. Obecnie jednak uprawy kordycepsu znajdują się na całym świecie, dzięki czemu świat nauki zdobył możliwość uzyskania znacznej ilości informacji dotyczących tego niezwykłego gatunku grzyba.

Przeprowadzane w Chinach podwójnie ślepe badania z placebo obejmowały kilkaset osób i wykazały, iż kordyceps w dawce 3 g dziennie skutecznie radzi sobie z poprawą aktywności seksualnej, wzrostem popędu płciowego i profilaktyką zaburzeń erekcji.

Z kolei trzy badania przeprowadzone w latach 1995 i 1999 wskazały, że 3 g maczużnika chińskiego dziennie dawały dobre efekty w zwiększeniu energii fizycznej osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby serca. Badania opublikowane w 2010 roku skupiały się na 20 pacjentach w wieku od 50 do 75 lat. Wstępne oszacowanie danych wskazało, że przyjmowanie kordycepsu znacznie poprawia ich sprawność fizyczną.

Kolejne badania związane z wpływem kordycepsu na wydolność fizyczną, tym razem osób korzystających aktywnie z roweru wskazało, iż uczestnicy otrzymujący 3 g dziennie szczepu cordyceps sinensis w porównaniu z grupą placebo podnieśli swoją sprawność o 7%, podczas gdy uczestnicy przyjmujący tabletki placebo nie wykazali żadnej poprawy swoich wyników.

Jeszcze inne badania kliniczne przeprowadzone w Chinach pokazały, iż kordyceps chiński może być pomocny w łagodzeniu powikłań wielu chorób układu oddechowego, w tym przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy. Inne badania, związane z wpływem grzyba na nerki pokazały, że cordyceps sinensis chroni strukturę nerek przed toksycznym działaniem niektórych leków (np. paracetamolu), a także stymuluje ich funkcjonowanie u pacjentów z niewydolnością nerek.

Kordyceps chiński – opinie i recenzje użytkowników

Stosowany w medycynie chińskiej od tysiącleci, w 2002 roku cordyceps sinensis uzyskał uznanie National Medical Products Administration, stając się szeroko stosowanym środkiem w Stanach Zjednoczonych. Chociaż liczba badań klinicznych pozostaje niewielka, społeczność naukowa zgadza się, że stosowanie kordycepsu jest bezpieczne i wręcz wskazane w niektórych stanach patologicznych. Grzyb może być stosowany ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe.

Co mają z kolei do powiedzenia sami użytkownicy suplementów lub preparatów na bazie kordycepsu? W internecie, na portalach społecznościowych, czy bezpośrednio pod kartami produktów internetowych produkty na bazie kordycepsu cieszą się bardzo dobrymi opiniami.

Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, iż informacje zwrotne mogą być różne i zawsze należy je przyjmować z dozą ostrożności, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na działanie maczużnika chińskiego. Grzyb może doskonale działać na jeden organizm, a gorzej na inny. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem pełnoprawnej suplementacji przetestować małe dawki suplementu i nie liczyć na natychmiastowy efekt. Odczekanie minimum kilku tygodni jest dobrym pomysłem przed wyrobieniem ostatniej opinii na temat jego skuteczności.

Bibliografia

„Cordyceps - A Medical Dictionary, Bibliography, and Annotated Research Guide to Internet References” – ICON health Publications , Official Physician Guides, ICON Health Publications, 2004.

„Effects of a water-soluble extract of Cordyceps sinensis on steroidogenesis and capsular morphology of lipid droplets in cultured rat adrenocortical cells” – S-M. Wang, L-J. Lee, W-W. Lin, C-M. Chang, czasopismo naukowe Jorunal of Cellular Biochemistry, John Wiley & Sons, 1998.

„Inhibitory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL” – W. Zhao-Long, W. Xiao-Xia, C. Wei-Ying, czasopismo naukowe Cell Biochemistry and Function, John Wiley & Sons, 2000.

„Studies on pharmacological activities of cultivated Cordyceps sinensis” – L. Yong-Lu, L. Yin, Y. Jun-Wang, L. Chang-Xiao, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, John Wiley & Sons, 1997.

„Antioxidant activity of the extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis” – Y. Yamaguchi, S. Kagota, K. Nakamura, K. Shinozuka, M. Kunitomo, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, John Wiley & sons, 2000.

„Determination of nucleosides in natural Cordyceps sinensis and cultured Cordyceps mycelia by capillary electrophoresis” – S. P. Li, P. Li, T. T. X. Dong, K. W. K. Tsim, czasopismo naukowe ELECTROPHORESIS, John Wiley & Sons, 2001.

„Cordyceps sinensis (Berkeley) saccardo: Structure of cordycepic acid” – R. Chatterjee, K. S. Srinivasan, P. C. Maiti, czasopismo naukowe Jorunal of Pharmaceutical Sciences, John Wiley & Sons, 1957.

„Properties of Cordyceps Sinensis: A review” – P. X. Chen, S. Wang, S. Nie, M. Marcone, czasopismo naukowe Journal of Functional Foods, Elsevier, 2013.

„Cordyceps sinensis (a traditional Chinese medicine) for treating chronic kidney disease” – H. W. Zhang, Z. X. Lin, Y. S. Tung, T. H. Kwan, C. K. Mok, C. Leung, L. S. Chan, czasopismo naukoweThe Cochrane database of systematic reviews, Oxford, 2014.

„The genus Cordyceps: An extensive review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology” – O. J. Olatunji, J. Tang, A. Tola, F. Auberon, O. Oluwaniyi, Z. Ouyang, czasopismo naukowe Fitoterapia, Inverni & Della Beffa, 2018.

Vitaler's Shiitake (Twardnik japoński) 400 mg - 60 kapsułek

VIT-0672
Shitake to azjatycki grzyb, który występuje także pod nazwą pieczarka dębowa lub pieczarka chińska. Grzybki shiitake mogą być pysznym i zdrowym dodatkiem do zup, sosów, czy makaronów; ale znajdziemy je także w branży farmaceutycznej.
Dostępny
27,69 zł

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych