Resweratrol - tajemnica zdrowia i piękna odkryta w czerwonym winie

Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem pochodzenia naturalnego, którego jednym z głównych źródeł jest winogron. Stosowany od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej obecnie zyskuje na popularności także w Polsce. Substancja, jaką jest resweratrol, cechuje się wieloma pożytecznymi korzyściami dla ludzkiego organizmu. Czym jest resweratrol, jak go stosować, a także co warto o nim wiedzieć?

Resweratrol – co to takiego?

Resweratrol jest cząsteczką chemiczną występującą w dwóch postaciach: cis-resweratrolu i trans-resweratrolu. Ostatnia forma jest najbardziej rozpowszechnioną formą występującą w przyrodzie. Jest również najbardziej aktywną formą resweratrolu na świecie. Resweratrol to fitoaleksyna, czyli substancja antybiotyczna, która wytwarzana jest przez rośliny w momencie niebezpieczeństwa, wynikającego z ataku mikroorganizmów.

Naturalna kompozycja resweratrolu umożliwia jego stosowanie jako skutecznego suplementu diety. Suplementy diety zawierające resweratrol cechują się wysoką i zoptymalizowaną zawartością składników aktywnych, w tym przeciwutleniaczy. Składniki te pozyskiwane są z popularnej w Azji rośliny, którą jest rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum).

Rdestowiec japoński – co warto o nim wiedzieć?

Resweratrol po raz pierwszy został zidentyfikowany w latach 30 XX wieku przez japońskiego badacza Michio Takaoke. Udało mu się wyekstrahować substancję aktywną z ciemiężycy białej (L. Veratrum album), rośliny występując naturalnie również w Polsce. To także od niej pochodzi współcześnie stosowana nazwa resweratrol. Pomimo tego, nie jest jedyną rośliną zawierającą resweratrol.

Ten niecodzienny składnik został zidentyfikowany w latach 60 XX wieku również w rdestowcu japońskim. Roślina ta stosowana jest w tradycyjnej medycynie azjatyckiej w zwalczaniu różnorodnych patologii, w tym chorób zapalnych i powiązanych z dysfunkcjami układu sercowo-naczyniowego.

Resweratrol – jakie ma właściwości?

Właściwości resweratrolu obejmują wiele pozytywnych dla dobra ludzkiego organizmu spektrów. Wewnątrz ludzkiego ciała substancja cechuje się właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi. Dzięki temu resweratrol może pełnić wiele różnych funkcji i służyć zapobieganiu lub łagodzeniu różnych chorób przewlekłych.

Ze względu na swoje silne działanie przeciwutleniające, resweratrol ma wiele korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Jest w stanie walczyć z gromadzeniem się szkodliwych cząsteczek utleniających w celu utrzymania dobrego stanu komórek i poprawnego rozwoju organizmu. Pomaga zatem chronić organizm i zapobiegać, chociażby przedwczesnemu starzeniu. Resweratrol wykazuje również silne działanie przeciwzapalne. Może więc pomóc w walce z przewlekłymi stanami zapalnymi, które mogą być bezpośrednio zaangażowane w rozwój chorób takich jak zapalenie stawów, czy miażdżyca.

Resveratrol – jak działa na ludzki organizm?

Dzięki swoim unikatowym cechom i właściwościom resveratrol wpływa na ludzki organizm w następujący sposób:

  • Resweratrol hamuje powstawanie wolnych rodników – chroni w ten sposób organizm przed nadmiernym wpływem stresu oksydacyjnego przyśpieszającego starzenie się komórek. Jest antymutagenny i indukuje produkcję enzymów detoksykujących karcynogeny wątrobowe;
  • Działa przeciwzapalnie – hamuje działanie cyklooksygenaz (COX), enzymów katalizujących przemianę kwasu arachidonowego w substancje prozapalne, które stymulują wzrost komórek nowotworowych;
  • Blokuje działanie trombiny – wpływając na agregację płytek krwi, sprzyja produkcji tlenku azotu, który rozkurcza i rozszerza tętnice;
  • Zwiększa lipolizę – resweratrol reguluje lipolizę i gromadzenie trójglicerydów. W ten sposób uczestniczy w mobilizacji tłuszczów, zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie;
  • Wspomaga metabolizm energetyczny – sprzyja poprawnemu metabolizmowi energetycznemu, wpływając na zapobieganie niszczenia białek, a tym samym regulując poziom cukru we krwi;
  • Działa kardioprotekcyjnie – przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości resweratrolu wpływają na ochronę układu sercowo-naczyniowego. Pomaga chronić ściany naczyń krwionośnych przed utlenianiem i stanami zapalnymi.

Resweratrol a jelita – jak wspomaga ich dobrostan?

Polifenol, jakim jest resweratrol, wpływa bezpośrednio na dobry stan jelit. Szereg badań naukowych potwierdza, iż resweratrol jest w stanie aktywnie promować bardziej zróżnicowaną liczbę różnych gatunków bakterii w mikrobiomie jelitowym. Znaczące zagęszczenie dobrych bakterii w jelitach wpływa na mniejsze ryzyko rozwoju otyłości i obniżenie poziomu cholesterolu.

Komórki tłuszczowe muszą przejść kilka etapów, wpierw ze stanu początkowych preadipocytów do stanu dojrzałych adipocytów. Resweratrol wpływając na rozwój mikrobiomu jelitowego w momencie wchłonięcia przez organizm, zamienia się w związek zwany piceatannolem. To właśnie ta cząsteczka wiąże się z receptorami niedojrzałych komórek tłuszczowych, które muszą przedostać się przez jelita, zapobiegając w ten sposób przekształceniu ich w dojrzałe adipocyty. Resweratrol pomaga zatem pomóc w walce z otyłością, a także wysokim poziomem trójglicerydów, poprzez blokowanie procesów komórkowych związanych z rozwojem masy tłuszczowej.

Resweratrol w winie – czy jest skuteczny?

Jednym z głównych źródeł pokarmowych resweratrolu jest wino, zwłaszcza czerwone. Jednakże ilość resweratrolu zawarta w winie jest wciąż bardzo niska. Z tego względu należy zachować ostrożność, ponieważ szkodliwe skutki nadmiernego spożycia alkoholu są dobrze znane. Oprócz łagodnych zaburzeń, jak zmęczenie, zaburzenia snu i nadciśnienie, spożywanie alkoholu może mieć również wpływ na rozwój wielu chorób, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia, trawienia, czy zaburzenia psychiczne.

Należy również pamiętać, iż ilości resweratrolu zawarte w naturalnych źródłach pokarmowych nie są wystarczające, aby móc skorzystać ze ich wszystkich dobrodziejstw. Jedynym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości resweratrolu jest stosowanie dobrej jakości suplementów diety.

Resweratrol w kosmetyce – jak wpływa na skórę?

Skóra nastawiona na ekspozycję słoneczną, poprzez działanie promieniowania UV, powoduje powstawanie wolnych rodników. Zjawisko to jest jednym z głównych czynników starzenia się skóry. Sprzyja powstawaniu zmarszczek, utracie blasku i nadmiernej suchości.

Serum z resweratrolu wydaje się wpływać korzystnie na zdrowie skóry, nakładane bezpośrednio przed kontaktem z promieniami słonecznymi, walczy z wolnymi rodnikami, ochraniając skórę przed starzeniem, nadając jej blasku i odmładzając jej wygląd. Co więcej, działanie antybakteryjne resweratrolu wpływa także na redukcję istniejącego już trądziku.

Resveratrol – jak długo stosować?

Resveratrol można znaleźć w niektórych suplementach diety, gównie w postaci kapsułek, a także w produktach kosmetycznych, jak serum. Dawka zmienia się w zależności od wskazań, wahając się od 250 do 500 mg na dobę.

Substancja nie wykazuje również oznak świadczących o jej potencjalnej toksyczności, nawet jeśli jest spożywana w dużych dawkach. Z tego względu, nie wynika, aby resweratrol powiązany był z ograniczeniami czasowymi co do jego stosowania. Dlatego ważne jest zapoznanie się z instrukcją stosowania załączoną przez producenta oraz konsultacja z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia poprawnego czasu stosowania.

Opinie na temat Resveratrolu

Szereg opinii dotyczących resweratrolu potwierdza jego skuteczność na polu poprawy odpowiedzi immunologicznej, a także przeciwzapalnej. Co więcej, duża część osób stosujących resweratrol ze względu na obecne nadciśnienie potwierdza, iż 3-miesięczna suplementacja rzeczywiście, poprawia tętno i ułatwia rozszerzenie naczyń krwionośnych, równoważąc w ten sposób wysokie nadciśnienie. Badania krwi osób stosujących suplement potwierdzają również wyraźne zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Jako fitoestrogen podobny do estradiolu, resweratrol zdaje się również poprawiać funkcje rozrodcze kobiet. Również męska płodność zyskuje na stosowanie resweratrolu, poprzez zwiększenie poziomów wydzielanego testosteronu.

Niektóre opinie sugerują również, iż stosowany jako serum poprawia stan zmatowiałej skóry, redukuje zmarszczki i plamy posłoneczne, wynikające z długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

Bibliografia

„Effects of Resveratrol and Other Polyphenols on the Most Common Brain Age-Related Diseases” – F. Sarubbo, D. Moranta, V. J. Asensio, A. Miralles, S. Esteban, czasopismo naukowe Current Medicinal Chemistry, Bentham, 2017.

„Resveratrol: anti-obesity mechanisms of action” – L. Aguirre, A. Fernandez-Quintela, N. Arias, M. P. Portillo, czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2014.

„Resveratrol and diabetes: A critical review of clinical studies” – A. Bishayee et al., czasopismo naukowe Biomedicine & Pharmacotherapy, Elsevier, 2017.

„Anti-diabetic effects of resveratrol” – T. Szkudelski, K. Szkudelska, czasopismo naukowe Ann N Y Acad Sci., Wiley, 2011.

„Cardiovascular protective effects of resveratrol” – S. Bradamante, L. Barenghi, A. Villa, czasopismo naukowe Cardiovascular Drug Reviews, Wiley, 2004.

„Anti-inflammatory responses of resveratrol” – S. Das, D. Das, czasopismo naukowe Inflammation & Allergy Drug Targets, Bentham, 2007.

„Health Effects of Resveratrol: Results from Human Intervention Trials” – S. L. Ramirez-Garza et al., czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2018.

„Resveratrol Anti-Obesity Effects: Rapid Inhibition of Adipocyte Glucose Utilization” – C. Carpene et al., czasopismo naukowe Antioxidants, MDPI, 2019.

„Efficacy of resveratrol supplementation in patients with nonalcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis of clinical trials” – S. Rafiee et al., czasopismo naukowe Complementary Therapies in Clinical Practice, Elsevier, 2021.

„Impact of Resveratrol on Glucose Control, Hippocampal Structure and Connectivity, and Memory Performance in Patients with Mild Cognitive Impairment” – A. V. Witte et al., czasopismo naukowe Frontiers in Neuroscience, Frontiers, 2017.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych