Co to jest OPC? Poznaj właściwości i zastosowanie suplementów diety z OPC

Natura oddaje w nasze ręce bogaty zasób związków, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zapewniając organizmowi odpowiedni, naturalny impuls, możemy utrzymać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne w doskonałej kondycji przez lata. Wysokowydajne OPC mogą stanowić taki impuls, pomagając nam przywrócić kontrolę nad swoim zdrowiem, przynosząc przy tym korzyści dla całego organizmu. Co warto wiedzieć o związkach OPC w aspekcie profilaktyki i suplementacji?

OPC – co to takiego?

Skrótem OPC opisujemy oligomeryczną proantocyjanidynę, związek przeciwutleniający pochodzący z różnych materiałów pochodzenia roślinnego. OPC posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Ogólne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania antyoksydantów są dobrze znane, organizm wykorzystuje je choćby w eliminacji wolnych rodników z krwiobiegu.

Oprócz oczyszczania krwi OPC pomagają organizmowi w naprawie tkanek i narządów. Liczne badania kliniczne wskazują, że ta forma przeciwutleniaczy pomaga zapobiegać schorzeniom zwyrodnieniowym, a także poprawia funkcjonowania całego ludzkiego organizmu.

Z czego pochodzi OPC? Najpopularniejszymi odmianami są silnie aktywne ekstrakty z kory sosny i pestek winogron, o których działaniu warto dowiedzieć się więcej. Spośród kilkunastu tysięcy bioflawonoidów, to właśnie OPC uważane są za najsilniejsze antyoksydanty pochodzenia roślinnego.

OPC z kory sosny – prozdrowotny ekstrakt?

Ekstrakt z kory sosny jest doskonałym źródłem oligomerycznych proantocyjanidyn, znanych również jako OPC. Ekstrakt wspomaga ochronę komórek, tkanek i narządów przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez nadmierną aktywność wolnych rodników.

OPC z kory sosny ekstrahowane jest ze świeżej kory drzew z rodzaju Pinus za pomocą ekstrakcji wodnej. Zastosowanie kory sosny w medycynie znane jest od setek lat. Kora używana była jako materiał leczniczy przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Azji ze względu na jej właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, za które odpowiada wysoka aktywność OPC.

Ekstrakt z kory sosny można stosować w leczeniu wielu dolegliwości. Jak wynika z badań klinicznych, są to m.in. łuszczyca, nadciśnienie i hemoroidy, a także infekcje dróg moczowych, żylaki i zaburzenia erekcji. Szacuje się, że działanie przeciwutleniające OPC zawartych w korze sosny jest od 20 do 50 razy większe niż witamin C i E.

OPC z pestek winogron – źródło cennych składników

Terminy „ekstrakt z pestek winogron” i „OPC” są często używane zamiennie, choć reprezentują one różne substancje. OPC stanowią tylko część ekstraktu z pestek winogron. Otrzymywany jest on poprzez wstępne suszenie winogron i tłoczenie na zimno.

OPC zawarte w ekstrakcie z pestek winogron cechuje się znacznie podwyższonym stężeniem, a więc i aktywnością. OPC z winogron jest przede wszystkim znane ze swojego zaangażowania w produkcję kolagenu i elastyny w skórze, a także pozytywne działanie przeciwutleniające.

Vitaler's OPC (Kora sosny) 420 mg - 60 kapsułek

VIT-0806
Ekstrakt z kory sosny znany jest ze względu na dużą zawartość OPC. Oligomeryczne proantocyjanidyny (OPC) to związki biologicznie aktywne, które posiadają silne właściwości antyoksydacyjne - w znaczący sposób eliminują wolne rodniki tlenowe.
Dostępny
33,24 zł

Suplementy diety z OPC – jakie mają właściwości?

Naturopatia i medycyna naturalna podkreślają właściwości lecznicze OPC na zdrowie, przekładający się także na wiele innych właściwości prozdrowotnych. Badania kliniczne analizujące skuteczność OPC potwierdzają, iż rzeczywiście, wysokiej jakości ekstrakt z kory sosny lub pestek winogron charakteryzuje się następującymi właściwościami:

 • Właściwości przeciwutleniające

 • Właściwości obniżające poziom cholesterolu

 • Właściwości rozluźniające naczynia krwionośne i poprawiające przepływ krwi

 • Działanie obkurczające, mające pozytywny wpływ na redukcję obrzęków

 • Świetny wpływ na prawidłowy poziom cukru we krwi

 • Właściwości antyseptyczne

 • Właściwości przeciwzapalne

 • Właściwości przeciwbakteryjne

 • Właściwości przeciwgrzybicze

OPC pozyskiwane z kory sosny i pestek winogron jest również znane ze swojego bezpieczeństwa. Jak dotąd nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem tego naturalnego środka.

Skuteczne antyoksydanty OPC i ich zastosowanie

Badania wskazują, że OPC należą do jednych z ważniejszych substancji zabezpieczających nasze ciała przed szkodliwą działalnością wolnych rodników. Wychwytują je, chronią ściany komórkowe i przeciwdziałają stanom zapalnym. Duża popularność ekstraktów z kory sosny i pestek winogron wynika z ich wszechstronnego wpływu na zdrowie. Do najważniejszych zastosowań należą:

 • Obniżenie ciśnienia krwi – w kilku badań klinicznych wykazano, iż OPC zdają się obniżać zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Osoby badane osiągnęły najlepsze efekty przy regularnym przyjmowaniu OPC przez dłuższy okres czasu;

 • Wspomaganie gojenia się ran – OPC pozytywnie wpływają na gojenie się ran. Zwłaszcza mniejsze rany goją się znacznie szybciej po zastosowaniu wewnętrznym ekstraktów zawierających OPC. Co więcej, składnik aktywny poprawia ogólny stan cery i zdrowie skóry. Zwiększa jej elastyczność i nawilżenie, przywracając zdrowszy i młodszy wygląd;

 • Obniżenie zbyt wysokiego cholesterolu – nadmiar cholesterolu we krwi może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie ryzykowny jest tzw. cholesterol LDL („zły” cholesterol), który prowadzi do odkładania się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. OPC przeciwdziała uszkodzeniom powstałym przez aktywność cholesterolu LDL w organizmie;

 • Wzmocnienie kości – substancja zwiększa gęstość kości u ludzi i poprawia odkładanie się cennych minerałów w kościach. Ma to zastosowanie nie tylko czysto zapobiegawcze, ale może również pomóc w przypadku profilaktyki ostrych chorób o podłożu zapalnym, np. reumatoidalnego zapalenia stawów;

 • Wspomaga pracę mózgu – OPC ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Obydwie te cechy mają właściwości chroniące nasz mózg przed uszkodzeniami. Dzięki temu mogą opóźnić, a nawet zniwelować wystąpienie takich chorób jak choroba Alzheimera. OPC przyjmowane w wyższych ilościach zwiększa również wydajność pamięci i koncentrację;

 • Sprzyja poprawnej pracy nerek i wątroby – wątroba i nerki są niezbędne dla przetrwania ludzkiego organizmu. Filtrują i oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji. To sprawia, że są one szczególnie podatne na uszkodzenia. OPC wspiera wątrobę i nerki, stymulując poprawę ich funkcjonalności w walce ze szkodliwymi substancjami.

Układ krążenia - czy OPC działa na żylaki?

Szereg badań naukowych dowodzi, iż OPC pozyskiwane z kory sosny i pestek winogron jest skutecznym środkiem w profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej. Niewydolność żylna objawia się np. obrzękami podudzi oraz skurczami i częstym bólem. Regularne przyjmowanie suplementów zawierających OPC redukuje żylaki i pajączki u kobiet w większym i wyraźniejszym stopniu niż stosowane do tego pończochy uciskowe.

OPC z kory sosny Vitaler's - blog

OPC – jak dawkować?

Dawkowanie OPC zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Zależnie od tego, czy przyjmujemy OPC czysto profilaktycznie, a może w ramach leczenia ostrej lub przewlekłej choroby. Średnia, standaryzowana zalecana dzienna dawka OPC dla dorosłych wynosi od 150 do 500 miligramów. Z kolei osoby pragnące stosować OPC w ramach leczenia poważniejszych stanów chorobowych powinny przyjmować od 500 do 800 mg dziennie. Aby organizm przyzwyczaił się do przyjmowania OPC należy regularnie przyjmować tę samą dawkę. 

OPC – skutki uboczne i przeciwwskazania

Przyjmowanie OPC zwykle nie powoduje żadnych skutków ubocznych i dlatego uważane jest za stosunkowo bezpieczne. Oczywiście, aby zniwelować ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, należy trzymać się określonej, zalecanej dziennej dawki.

Osoby z alergią na składniki aktywne winogron powinny zdecydować się na przyjmowanie OPC z kory sosny. Ze względu na udowodnione właściwości rozrzedzające krew, stosując OPC jako suplement diety, należy mieć świadomość, iż w przypadku urazu lub zbliżającej się operacji czas krzepnięcia może się wydłużyć.

Przeciwwskazaniem do stosowania OPC jest także w okresie ciąży i karmienia piersią, a także stosowanie niektórych leków, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), niektórych leków nasercowych i stosowanych onkologicznie.

Bibliografia

„Anti-atherosclerotic therapy based on botanicals” – A. N. Orekhov et al., czasopismo naukowe     Recent patents on cardiovascular drug discovery, Bentham, 2013.

„Antioxidant activity and biologic properties of a procyanidin-rich extract from pine (Pinus maritima) bark, pycnogenol” – L. Packer, G. Rimbach, F. Virgili, czasopismo naukowe Free Radical Biology & Medicine, Elsevier, 1999.

„Bioavailability and bioefficacy of polyphenols in humans. II. Review of 93 intervention studies” – G. Williamson, C. Manach, czasopismo naukowe The American Journal of Clinical Nutrition, Elsevier, 2005.

„Chemoprevention of photocarcinogenesis by selected dietary botanicals” – M. S. Baliga, S. K. Katiyar, czasopismo naukowe Photochemical & Photobiological Sciences, Royal Society of Chemistry, 2006.

„Does grape seed oil improve inflammation and insulin resistance in overweight or obese women?” – P. Irandoost, M. Ebrahimi-Mameghani, S. Pirouzpanah, czasopismo naukowe International journal of food sciences and nutrition, Taylor&Francis, 2013.

„Effects of niacin-bound chromium and grape seed proanthocyanidin extract on the lipid profile of hypercholesterolemic subjects: a pilot study” – H. G. Preuss et al., czasopismo naukowe Journal of Medicine, PJD Publications, 2000.

„Grape seed proanthocyanidins and metformin act by different mechanisms to promote insulin signaling in rats fed high calorie diet” – B. Yogalakshmi, S. Bhuvaneswari, S. Sreeja, C. Anuradha, czasopismo naukowe Journal of Cell Communication and Signalling, Springer, 2014.

„Improvement in signs and symptoms in psoriasis patients with Pycnogenol® supplementation” – G. Belcaro et al., czasopismo naukowe Panminerva Medica, Panminerva Medica, 2014.

„Potential role of flavonoids in the prevention of intestinal neoplasia: a review of their mode of action and their clinical perspectives” – H. P. Hoensch, W. Kirch, czasopismo naukowe International Journal of Gastrointestinal Cancer, Springer, 2005.

„Proanthocyanidins in health care: current and new trends” – P. Cos et al., czasopismo naukowe Current Medicinal Chemistry, Bentham, 2004.

„Pycnogenol® supplementation in minimal cognitive dysfunction” – M. Hosoi et al., czasopismo naukowe Journal of neurosurgical sciences, Panminerva Medica, 2018.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych