Wild Yam (dziki pochrzyn) - klucz do łagodzenia objawów menopauzy bez leków

Pochrzyn włochaty jest niecodzienną rośliną o różnorodnym zastosowaniu, przynosząc ulgę m.in. w menopauzie i problemach hormonalnych, a także bólach i zapaleniach o podłożu reumatoidalnym. Stosowany od setek lat w tradycyjnej medycynie chińskiej dziś stał się popularnym suplementem diety także i w Europie. Co warto wiedzieć o pochrzynie włochatym, jego działaniu i potencjalnych korzyściach?

Pochrzyn włochaty – co to za roślina?

Pochrzyn włochaty (Dioscorea villosa) należy do rodziny pochrzynów, liczącej około 800 gatunków rozprowadzonych po całym świecie. Pochrzyn włochaty występuje naturalnie na terenie Ameryki Północnej i Ameryki Południowej, a także dalekowschodniej Azji. W tych rejonach wykorzystywany jest od setek lat jako produkt spożywczy, a także środek leczniczy.

Pochrzyn charakteryzuje się dużymi, sercowatymi zielonymi liśćmi, połączonymi z łodygą długimi, cienkimi ogonkami. Pod ziemią pochrzyn rozwija smaczną i zdrową bulwę (korzeń), która jest wykorzystywana w produkcji suplementów ze względu na jej właściwości lecznicze. Medycyna chińska uważa mielony korzeń pochrzynu włochatego za „roślinę długowieczności”.

Wild yam po polsku – co warto o nim wiedzieć?

Wild yam, znany w Polsce jako dziki pochrzyn to jedna z nazw stosowanych do opisania dowolnego gatunku pochrzynu, w tym i pochrzynu włochatego. Wszystkie dzikie pochrzyny są znane w tradycjach wielu cywilizacji ze względu na swoje działania lecznicze. Stosowane są w łagodzeniu niektórych dolegliwości, takich jak reumatyzm czy infekcje dróg moczowych. Wild yam był znanym i stosowanym środkiem ludowym w cywilizacjach Azteków, Majów i Chińczyków.

Jego właściwości chemiczne odkryto dopiero ok. 1940 roku. Dużą popularność zyskał dzięki wysokiej zawartości białek, w tym dioscoryny i diosgeniny, które są związkami steroidowymi. W Polsce dziki pochrzyn wild yam zdobył swoją popularność nie tylko ze względu na charakterystyczne właściwości, którymi się cechuje, lecz także wygląd i smak, przypominające lubiane w Polsce bataty. 

Diosgenina – najważniejszy składnik aktywny pochrzynu

Diosgenina, substancja aktywna pochrzynu włochatego zapisała się w historii medycyny jako prekursor wszystkich obecnie dziś znanych tabletek i środków antykoncepcyjnych. Diosgenina zaliczana jest do tzw. fitohormonów, czyli substancji pochodzenia roślinnego oddziałujących na ludzki organizm w podobny sposób, co wytwarzane przez niego hormony.

Ze względu na budowę zbliżoną do hormonów steroidowych występujących u ludzi, diosgenina wykorzystywana jest także do syntezy hormonów płciowych i kortyzonu. Substancja w szczególny sposób interweniuje w metabolizm hormonalny, redukując objawy menopauzy, a także działając przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie.

Vitaler's Wild Yam (Dziki pochrzyn) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0798
Standaryzowany suplement diety Wild Yam Vitaler's to wegański preparat pozyskiwany z wieloletniego pnącza, które naturalnie występuje na obszarach tropikalnych. Dziki pochrzyn (Dioscorea villosa) jest źródłem diosgeniny (fitoestrogenu), która hamuje nieprzyjemne objawy menopauzy. 
Dostępny
33,24 zł

Dziki pochrzyn – w jaki sposób działa?

Ze względu na działania regulujące gospodarkę hormonalną pochrzyn włochaty jest często stosowany u kobiet z objawami menstruacyjnymi lub menopauzą. Korzystnie wpływa również na zdrowie mężczyzn. Jak działa wild yam?

 • Pomocny przy PMS – ze względu na zawartość wielu witamin i minerałów, takich jak cynk, żelazo, witaminy B i C, a także diosgeniny - suplement diety wild yam może pomóc przy wahaniach nastroju, skurczach i tkliwości piersi w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

 • Pochrzyn jako środek przeciwstarzeniowy – diosgenina ma zdolność stymulowana produkcji hormonu DHEA, o którym wiadomo, iż spowalnia proces starzenia. Może również zapewnić zwiększoną stabilność kości.

 • Działanie przeciwnowotworowe – fitoestrogeny zawarte w dzikim pochrzynie mogą zapobiegać przyłączaniu się agresywnego estradiolu do receptorów estrogenowych. Dzięki temu zapobiegają one ryzyku raka piersi i brzucha u kobiet oraz raka prostaty u mężczyzn.

 • Funkcja antystresowa – pochrzyn jest adaptogenem, który może być pomocny w zmniejszeniu stresu. Zawarte w roślinie substancje aktywne stymulują produkcję DHEA w nadnerczach, aktywnie przeciwdziałając wzrostowi kortyzolu.

Wild yam – jakie ma właściwości?

Ze względu na cenne składniki bulwy pochrzynu włochatego są od dawna stosowane w celu łagodzenia wielu dolegliwości fizycznych. W latach sześćdziesiątych aktywne składniki wild yam umożliwiły również nowoczesną produkcję pigułek antykoncepcyjnych.

O jakich właściwościach pochrzynu warto wiedzieć przed rozpoczęciem jego stosowania?

 • Przeciwutleniające – roślina zawiera wiele silnych składników przeciwutleniających, w tym garbniki, karotenoidy, flawonoidy i witaminę C. Działają synergicznie, zwalczając szkodliwe działanie wolnych rodników;

 • Przeciwbólowe – wild yam może być potencjalnym sprzymierzeńcem w leczeniu bólów stawów, pleców, a także rwy kulszowej. Relaksujący efekt dzikiego pochrzynu sprawdza się w łagodzeniu bólów i skurczów o różnorodnym stopniu natężenia; poprawia kondycję stawów.

 • Wspomagające trawienie – pobudza wydzielanie żółci, pomagając tym samym lepiej rozłożyć tłuszcz przez organizm. Ułatwia trawienie pokarmu i łagodzi bóle o podłożu gastrycznym;

 • Immunostymulujące – pochrzyn zawiera witaminę C, B6 i B9, miedź, żelazo i fosfor. Składniki te wzmacniają naturalną obronę immunologiczną, dzięki czemu nasz organizm staje się silniejszy w walce z infekcjami.

Pochrzyn włochaty (wild yam) Vitaler's

Pochrzyn włochaty – zastosowanie

Pochrzyn włochaty jest stosowany na wiele różnorodnych sposobów. Z użyteczności rośliny możemy skorzystać m.in. w:

 • Leczeniu chorób skóry – pochrzyn był stosowany w medycynie tradycyjnej wielu cywilizacji jako środek przyspieszający proces gojenia. Za tę funkcję odpowiada zawarta w nim alantoina stymulująca proliferację komórek;

 • Zapobiega chorobom serca – wild yam jest doskonałym źródłem witaminy B6, składnika odżywczego potrzebnego organizmowi do rozłożenia substancji zwanej homocysteiną. Homocysteina może uszkadzać ściany naczyń krwionośnych, w niektórych przypadkach powodując zawał serca;

 • Wspomaga poprawny metabolizm cukru – pochrzyn ma niski indeks glikemiczny. Pomaga tym samym utrzymać zrównoważony poziom glukozy we krwi;

 • Zdrowe źródło energii – będąc źródłem złożonych węglowodanów i błonnika, pochrzyn włochaty jest dobrym rozwiązaniem, aby utrzymać stabilny poziom energii przez cały dzień. Jest również bogaty w mangan, minerał, który wspomaga metabolizm węglowodanów i bierze udział w produkcji energii;

 • Wspomaga zdrowie włosów – antocyjany, beta-karoten i witamina A obecne w pochrzynie są korzystne dla wzrostu lśniących i zdrowych włosów.

Dziki pochrzyn a menopauza – czy jest pomocny?

Dziki pochrzyn wild yam stosowany jest często w celu skutecznego łagodzenia objawów menopauzy. Biorąc pod uwagę niewątpliwą aktywność hormonalną rośliny, istnieją dobre powody, aby sądzić, że może ona złagodzić objawy typowe dla okresu menopauzy, m.in. takie jak:

 • Uderzenia gorąca

 • Nocne poty

 • Zaburzenia snu

 • Bóle głowy

Chociaż steroidy zawarte w dzikim pochrzynie nie są prawdopodobnie przekształcane w aktywne hormony, mogą one pomóc w złagodzeniu objawów menopauzy. Diosgenina zawarta w bulwie jest zdolna do aktywnego naśladowania hormonalnej terapii zastępczej u kobiet, przywracając równowagę hormonalną w organizmie.

Formy stosowania wild yam – kremy i tabletki

Dziki pochrzyn dostępny jest w wielu różnych postaciach, chociażby w formie kapsułek, tabletek, kremu lub żelu dopochwowego. Wild yam stosuje się w dawkach rzędu 200-300 mg na dzień. Zazwyczaj starczą 2 tabletki dziennie, rozdzielone czasowo w ciągu dnia.

Kremy i żele z kolei nakładane są bezpośrednio na klatkę piersiową, plecy, brzuch, ramiona lub okolice intymne raz, lub dwa razy dziennie. Nie zaleca się stosowania pochrzynu kobietom w ciąży, karmiącym piersią i dzieciom.

Opinie na temat dzikiego pochrzynu – co mówią o nim użytkowniczki?

Suplementy diety dziki pochrzyn wild yam zdaniem użytkowniczek i użytkowników są ciekawym środkiem, który posiada działanie przeciwzapalne - pomocne w zapobieganiu objawom osteoporozy. Co więcej, wiele kobiet zachwala produkt ze względu na pomocne działanie w leczeniu łagodnych objawów menopauzy, szczególnie jeśli towarzyszy im dominacja estrogenów.

Kobiety w wieku rozrodczym, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego lub inne objawy nadmiernego wydzielania estrogenów potwierdzają, iż stanowi on bardzo dobry składnik naturalnej profilaktyki PMS.

Bibliografia

„Bioassay-guided evaluation of Dioscorea villosa – an acute and subchronic toxicity, antinociceptive and anti-inflammatory approach” – C. M. Lima et al., czasopismo naukowe BMC Complementary Medicine and Therapies, Springer, 2013.

„Effect of a Novel Botanical Agent Drynol Cibotin on Human Osteoblast Cells and Implications for Osteoporosis: Promotion of Cell Growth, Calcium Uptake and Collagen Production” – B. Wegiel, J. L. Persson, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2010.

„Effects of wild yam extract on menopausal symptoms, lipids and sex hormones in healthy menopausal women” – P. A. Komesaroff, C. V. Black, V. Cable, K. Sudhir, czasopismo naukowe Climacteric, Informa Healthcare, 2001.

„Osteoprotective Effect of Monascus-fermented Dioscorea in Ovariectomized Rat Model of Postmenopausal Osteoporosis” – S-S. Chiang, S-P. Chang, T-M. Pan, czasopismo naukowe Journal of Agricultural and Food Chemistry, ACS Publications, 2011.

„Reduction of oxidative stress and atherosclerosis in hyperlipidemic rabbits by Dioscorea rhizome” – W-C. Chang et al., czasopismo naukowe Canadian Journal of Physiology and Pharmacology, Canadian Science Publishing, 2005.

„The antifungal activity and membrane-disruptive action of dioscin extracted from Dioscorea nipponica” – J. Cho et al., czasopismo naukowe Biochimica et Biophysica Acta, Elsevier, 2013.

„The effects of Chinese yam-epimedium mixture on respiratory function and quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease” – Y-l. Zhao et al., czasopismo naukowe Journal of Traditional Chinese Medicine, Journaltcm, 2012.

„Vitamin B6 and cardiovascular disease” – S. Friso, V. Lotto, R. Corrocher, S. W. Choi, czasopismo naukowe Sub-cellular Biochemistry, Springer, 2012.

„Yam (Dioscorea batatas) Root and Bark Extracts Stimulate Osteoblast Mineralization by Increasing Ca and P Accumulation and Alkaline Phosphatase Activity” – S. Kim et al., czasopismo naukowe Preventive Nutrition and Food Science, KFN, 2014.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych