Sarsaparilla - właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Sarsaparilla, kolcorośl, czy też Smilax to roślina tradycyjnie stosowana w medycynie różnorodnych kultur ze względu na swoje unikatowe właściwości lecznicze i potencjalne zalety zdrowotne. Co warto wiedzieć o Sarsaparilli, niecodziennym naturalnym lekarstwie, które nadal odgrywa ważną rolę we współczesnym ziołolecznictwie? Jakie korzyści przynosi jej stosowanie, a także, jak wykorzystać jej potencjał w celu poprawy swojego samopoczucia i jakości życia?

Sarsaparilla – co to takiego?

Czym dokładniej jest sarsaparilla? Choć jej najpopularniejsza nazwa wyraźnie nawiązuje do hiszpańskich korzeni, kolcorośl lekarski jest rośliną występującą niemal na całym świecie. Gatunek ten należy do rodzaju Smilax, który charakteryzuje się pnącymi kłączami, przypominającymi drzewiastą winorośl. Rośliny z rodzaju Smilax porastają przede wszystkim głębokie partie lasów deszczowych Ameryki Południowej, Karaibów, a także Azji Wschodniej i Indii.

Kolcorośle obejmują niemal 260 gatunków, z których niektóre mogą dorastać do 3, a nawet 15 metrów wysokości. Najczęściej stosowane w ziołolecznictwie są gatunki amerykańskie i azjatyckie, do których zalicza się m.in.:

 • Smilax Ornata

 • Smilax Officinalis

 • Smilax Medica

 • Smilax Glabra

 • Smilax China

Ekstrakty wyodrębnione z aromatycznych kłączy i owoców sarsaparilli wykazują silne działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Choć wciąż prowadzone są badania na wielu gatunkach kolcorośli, wiadome jest, iż są one źródłem dobroczynnych dla naszego ciała substancji. Z tego też względu, ekstrakt sarsaparilli wykorzystywany jest w produkcji suplementów.

Sarsaparilla i jej wspomaganie oczyszczenia organizmu - co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Zastosowanie prozdrowotne kolcorośli lekarskiej zdaniem niektórych publikacji naukowych przypisywane jest wysokiej koncentracji roślinnych substancji chemicznych, w tym między innymi triterpenów, saponozydów steroidowych, fitosteroli, saponin i genin. Składniki te nadają sarsaparilli działanie antybakteryjne, napotne, przeciwgrzybicze, oczyszczające, przeciwzapalne, moczopędne i stymulujące.

Większość związków aktywnych rośliny znajduje się w jej korzeniu i kłączach. Często zdarza się, iż ludzie suszą i miażdżą części rośliny, aby dodać je do naparów lub olejków eterycznych. Bardzo popularnym sposobem jest również przygotowywanie nalewek z sarsaparilli, czy orzeźwiających napojów gazowanych, szczególnie popularnych w Stanach Zjednoczonych, Australii i Meksyku.

Vitaler's Sarsaparilla (Kolcorośl) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0755
Sarsaparilla (Smilax china) nazywana  także jako kolcorośl lekarski to roślina, która wykorzystywana jest w medycynie naturalnej od wielu pokoleń jako zioło lecznicze wspomagające wiele procesów fizjologicznych. Sarsaparilla to suplement diety, który bywa stosowany przez kulturystów i sportowców jako preparat na wzrost, zwiększenie masy mięśniowej.
Dostępny
23,98 zł

Sarsaparilla – co warto wiedzieć o jej charakterystycznych właściwościach?

W składzie sarsaparilli oprócz bogatej zawartości fitochemikaliów znajdziemy równie cenny olejek eteryczny. Rośliny z rodzaju smilaks porastające lasy tropikalne, wyróżniają się również zawartością kwasu sarsapinowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak oleiny i palmityny, skrobi oraz sarsaponiny.

Dzięki takiemu składowi Smilax China działa na ludzki organizm w różnorodny sposób. Korzeń sarsaparilli był tradycyjnie stosowany jako naturalny lek przez rdzenną ludność Ameryki Środkowej, Północnej i Azji. Ma liczne zastosowanie w medycynie tradycyjnej, m.in. w leczeniu chorób skóry, stanów zapalnych, czy dysfunkcji seksualnych. O jakich właściwościach sarsaparilli warto zatem dowiedzieć się więcej?

 • Właściwości przeciwzapalne – roślina zawiera związki takie jak saponiny i flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne. Można ją stosować w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych w takich schorzeniach jak zapalenie stawów, dna moczanowa, czy reumatyzm.

 • Właściwości korzystne dla zdrowia skóry – sarsaparilla jest tradycyjnie stosowana w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema. Uważa się, że właściwości przeciwzapalne i oczyszczające rośliny wspomagają procesy regeneracyjne skóry, chroniąc ją przed potencjalnymi stanami zapalnymi.

 • Właściwoci immunostymulujące – saponiny znajdujące się w kolcorośli mogą wzmacniać odporność organizmu i pomóc w walce z infekcjami oraz chorobami.

 • Właściwości hepatoprotekcyjne – sarsaparilla może pomóc w detoksykacji wątroby i poprawie jej funkcji. Promuje eliminację toksyn i produktów przemiany materii.

 • Właściwości wpływające na funkcje seksualne – roślina jest stosowana w medycynie tradycyjnej w leczeniu zaburzeń seksualnych, takich jak zaburzenia erekcji i zmniejszone libido.

 • Właściwości poprawiające pasaż pokarmu – smilaks może pomóc w problemach trawiennych, takich jak wzdęcia, zaparcia i biegunka. Wspomaga funkcje trawienne i oczyszcza organizm z nagromadzających się toksyn.

Sarsaparilla – na co warto ją stosować?

Sarsaparilla uważana jest za jeden z najlepszych naturalnych środków oczyszczających, łagodzących problemy skórne i choroby nerek. Oto główne zastosowana sarsaparilli w fitoterapii:

 • Detoksykacja organizmu – będąc doskonałym środkiem oczyszczającym krew, sarsaparilla jest wskazana w celu zwiększenia wydalania moczu i wspomagania eliminacji nadmiaru kwasu moczowego. Może pomóc w zmniejszeniu bólu reumatycznego i dny moczanowej.

 • Obniżenie poziomu cholesterolu – jako roślina o właściwościach moczopędnych i oczyszczających wspomaga znacząco obniżenie poziomu lipidów. Z tego względu sarsaparilla może być skutecznym suplementem w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.

 • Profilaktyka zdrowia skóry – ekstrakty z rośliny zalecane są w zwalczaniu egzemy i różnych dolegliwości skóry, takich jak trądzik, czyraki, a nawet pokrzywka i powszechnie spotykane zapalenie skóry. Ekstrakt z sarsaparilli skutecznie redukuje defekty skórne powstające przy trądziku młodzieńczym.

 • Stymulacja funkcji trawiennych – roślina jest również skuteczna jako środek wspomagający trawienie, łagodzący ciężkie dolegliwości gastryczne i inne zaburzenia jelitowe, jak chociażby biegunka i kolka.

 • Redukcja stanów zapalnych – silne właściwości przeciwzapalne rośliny sprawiają, iż jest ona również przydatna w leczeniu stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

 • Leczenie kiły – sarsaparilla wykazuje pozytywne działanie w walce ze szkodliwymi bakteriami i wirusami, które atakują nasz organizm. Od wieków roślina stosowana jest w leczeniu kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, która wywoływana jest przez bakterie.

Sarsaparilla - blog Vitaler's

Suplement diety Sarsaparilla – jak wygląda dawkowanie?

Obecnie nie istnieją oficjalne zalecenia międzynarodowych organizacji medycznych dotyczących odpowiedniego dawkowania sarsaparilli. Dawki mogą różnić się w zależności od producenta i produktu. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących dawkowania sarsaparilli w różnych formach:

 • Kapsułki i tabletki – należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta zawartymi na etykiecie. Najczęściej spotykane dawkowanie wynosi ok. 500 do 1000 mg sarsaparilli dziennie. Dawka dzielona jest na jeden lub dwa razy w ciągu doby

 • Ekstrakt płynny – typowa dawka mieści się w zakresie od 1 do 2 ml płynnego ekstraktu, do trzech razy dziennie

 • Herbata – aby przygotować herbatę z sarsaparilli, należy dodać ok. 1 łyżeczki suszonego, pokruszonego korzenia sarsaparilli do 250 ml szklanki wrzącej wody. Odstawiona na 15 minut, po odcedzeniu jest gotowa do wypicia. Zwykle zaleca się picie do trzech filiżanek sarsaparilli dziennie

Kolcorośl Lekarska – potencjalne skutki uboczne

Kolcorośl lekarska jest ogólnie uważana za bezpieczną, jeśli jest przyjmowana w odpowiednich ilościach. Jednakże, jak w przypadku każdego leku ziołowego, mogą wystąpić działania niepożądane. Niektóre z możliwych skutków ubocznych sarsaparilli obejmują:

 • Reakcje alergiczne – w rzadkich przypadkach u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne na sarsaparillę lub którykolwiek składnik aktywny w niej zawarty. Objawy mogą obejmować wysypkę, swędzenie, trudności w oddychaniu

 • Dyskomfort żołądkowo-jelitowy – niektóre osoby mogą odczuwać łagodny dyskomfort układu pokarmowego, przejawiający się nudnościami lub biegunką

 • Działanie hormonalne – ponieważ sarsaparilla zawiera składniki aktywne, które mogą powodować zmiany hormonalne, osoby cierpiące na choroby o podłożu hormonalnym lub przyjmujące terapię hormonalną powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów na bazie sarsaparilli.

Bibliografia

„ANTI-INFLAMMATORY ACTIVITY OF THE AQUEOUS EXTRACT FROMRHIZOMA SMILACIS GLABRAE” – J. Jiang, F. Wu, J. Lu, Z. Lu, Q. Xu, czasopismo naukowe Pharmacological Research, Elsevier, 1997.

„Antimicrobial Activity of Smilax china L. Root Extracts against the Acne-Causing Bacterium, Cutibacterium acnes, and Its Active Compounds” – J-H. Joo et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2022.

„Astilbin inhibits Th17 cell differentiation and ameliorates imiquimod-induced psoriasis-like skin lesions in BALB/c mice via Jak3/Stat3 signaling pathway” – T-T. Di et al., czasopismo naukowe International Immunopharmacology, Elsevier, 2016.

„Chemical Constituents from the Rhizomes of Smilax glabra and Their Antimicrobial Activity” – S. Xu et al., czasopismo naukowe Molecules, MDPI, 2013.

„Natural Products for the Prevention and Treatment of Chronic Inflammatory Diseases: Integrating Traditional Medicine into Modern Chronic Diseases Care” – J. Hye Kim, G. Kismali, S. C. Gupta, czasopismo naukowe Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Hindawi, 2018.

„Smilax china L. flavonoid alleviates HFHS-induced inflammation by regulating the gut-liver axis in mice” – X. Li et al., czasopismo naukowe Phytomedicine, Elsevier, 2022.

„Smilax china L.: A review of its botany, ethnopharmacology, phytochemistry, pharmacological activities, actual and potential applications” – M. Wang et al., czasopismo naukowe Journal of Ethnopharmacology, Elsevier, 2024.

„The Underlying Molecular Mechanisms Involved in Traditional Chinese Medicine Smilax china L. for the Treatment of Pelvic Inflammatory Disease” – Y. Zhang et al., czasopismo naukowe Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Hindawi, 2021.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych