Peruwiański żeń-szeń - prozdrowotne właściwości korzenia maca

Maca to tradycyjna roślina lecznicza rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Do dziś uprawiana jest w swoim naturalnym środowisku Andów, gdzie miejscowi wykorzystują ją m.in. jako prozdrowotny afrodyzjak. Maca, czy też korzeń peruwiański staje się coraz bardziej popularna również w Europie dzięki szerokiemu spektrum działania i cennym składnikom.

Maca - co to jest?

Naukowa nazwa korzenia maca to Lepidium meyenii. Sama roślina porasta puny (wysoko położone regiony Andów), między 3800 a 4000 m n.p.m. W okresie prekolumbijskim była powszechnie uprawianą rośliną znaną ze swoich niecodziennych właściwości. Pod względem biologicznym maca należy do roślin bulwiastych. Dlaczego jednak nazywa się ją peruwiańskim żeń-szeniem? Cały sekret stoi za faktem, iż podobnie jak żeń-szeń, tak i maca cechuje się pozytywnym wpływem na zdolności seksualne i płodność.

Sam peruwiański żeń-szeń należy do rodziny „adaptogenów”. Są to rośliny zawierające grupy substancji, których działanie zwiększa przystosowanie się organizmu człowieka do różnorodnych stresorów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Korzenie rośliny, które są wykorzystywane jako produkty spożywcze i suplementy diety, mają od 2 do 14 cm długości i średnicę od 3 do 5 cm, kształtem przypominając pietruszkę.

W zależności od odmiany bulwy mogą być białe, żółte, czarne lub czerwone. Z czego musimy wziąć pod uwagę, iż to właśnie ta ostatnia odmiana jest najczęściej stosowana w różnorodnych produktach właśnie przez swoje wysokie właściwości prozdrowotne. Choć ostatnie badania naukowe wyraźnie wskazały, iż różnica w składzie pomiędzy poszczególnymi odmianami korzenia jest nieznaczna.

Korzeń Maca - właściwości i zastosowanie rośliny

Od czasu odkrycia ponad 2000 lat temu maca była ceniona głównie jako środek wspomagający płodność i afrodyzjak zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ograniczenie rośliny wyłącznie do jej działania promującego płodność i zwiększone libido nie oddaje jej należytej sprawiedliwości. Maca to przede wszystkim roślina o ogromnym bogactwie odżywczym.

Duża ilość prozdrowotnych składników odpowiada za to, że korzeń macy ma dość szerokie spektrum działania. Może być stosowany przy licznych dolegliwościach i promowaniu zdrowia. O jakich składnikach mówimy? Mowa tu mianowicie o:

 • 10-14% masy całkowitej w postaci białek – 19 różnych aminokwasów
 • 60-75% masy całkowitej w postaci węglowodanów
 • 2% lipidów – kwas palmitynowy, kwas oleinowy, kwas alfa-linolenowy
 • 8% włókien
 • Witaminy – B1, B2, B12, C, D i E
 • 16 minerałów i pierwiastków śladowych - w tym potas, wapń, fosfor, siarka, również żelazo, mangan, selen, a także cynk i magnez
 • Cząsteczki przeciwutleniaczy – flawonoidy, garbniki, saponiny
 • Alkaloidy – makamidy i makaeny
 • Glukozynolany – zwiększają produkcję glutationu, jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy na przyrodzie

Powyższe właściwości macy wpływają na szeroki zakres zastosowania rośliny, wynikający przede wszystkim z niezwykle kompletnego profilu odżywczego, szczególnie pod względem mikroelementów (witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, alkaloidów). To sprawia, że korzeń macy jest bardzo skutecznym adaptogenem, który pomaga naszym ciałom obronić się przed osłabieniem fizycznym i psychicznym.

W ten sposób roślinie przypisuje się też następujące zastosowanie:

 • Maca jest dobrym środkiem pobudzającym w przypadku zmęczenia fizycznego, osłabienia, stresu, wyczerpania psychicznego oraz w okresach rekonwalescencji.
 • Korzeń dzięki właściwościom immunostymulującym, głównie wysokiej i zróżnicowanej zawartości przeciwutleniaczy pomaga w zadbaniu o układ odpornościowy organizmu.
 • Żeń-szeń peruwiański jest skuteczny w leczeniu zaburzeń związanych z seksualnością. Zawarte w nim dwa główne alkaloidy, makamidy i makaeny pomagają w zaburzeniach erekcji, objawach menopauzy, problemach z libido u mężczyzn i kobiet. Są znane także w zapobieganiu przerostowi prostaty.

Vitaler's Maca (Żeń-szeń peruwiański) 600 mg - 60 kapsułek

VIT-0626
Maca to naturalna roślina pochodząca z Andów, która posiada bardzo szczególne właściwości odżywcze - dostarcza organizmowi naturalnych aminokwasów, fitohormonów, witamin oraz minerałów. Uznawana za jedną z najwartościowszych roślin.
Dostępny
22,13 zł

Maca - libido i sprawność seksualna w trakcie suplementacji

Maca to roślina, która ma reputację środka poprawiającego sprawność seksualną. Inkowie stosowali korzeń jako suplement wzmacniający pożądanie. Jak pokazują różnorodne badania naukowe, słusznie.

Jedno z badań przeprowadzonych w 2008 roku dowiodło, iż osoby stosujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki SSRI – są szeroko stosowanymi środkami antydepresyjnymi i przeciwlękowymi) i doświadczające w rezultacie ich stosowania obniżonego libido dostały do suplementacji odpowiednio 1,5 i 3 g korzenia maca dziennie. W szczególności osoby, które przyjmowały 3 g peruwiańskiego żeń-szenia dziennie, zgłosiły widoczną i zauważalną poprawę libido, niezależnie od płci osoby badanej.

Co więcej, okazuje się, iż maca wpływa także na redukcję zaburzeń erekcji (ED), występujących w momencie, gdy mężczyzna nie jest w stanie uzyskać lub utrzymać erekcji przez większość stosunku. Już 2,5 g suszonego korzenia dziennie jest w stanie zwalczyć zaburzenia potencji, zwłaszcza u starszych osób.

Z kolei często brakiem libido u kobiet jest brak odpowiednich ilości wydzielanego przez organizm progesteronu, wpływającego także na obniżoną płodność. Korzeń macy może przynieść znaczną poprawę, ponieważ zawarte w nim sterole roślinne stymulują produkcję progesteronu w organizmie kobiety i tym samym niwelują dominację estrogenów. 

Różne metody podania korzeni maca - proszek, tabletki, kapsułki

Podstawową formą spożywania maca, jaką preferują, chociażby rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej jest zjedzenie całego korzenia w całości. Obecnie w Polsce korzeń maca występuje jednak w różnych postaciach: kapsułek, tabletek, płynnych ekstraktów lub proszku.

Ze wszystkich powyższych, to właśnie proszek maca jest tym szczególnie polecanym. Dlaczego? Można go włączyć do diety jako niecodzienny dodatek, przypominający swoim smakiem niesłodzone karmelizowane orzechy. Zmieszany z gorącym napojem lub sokiem owocowym, posypany na sałatkę, czy dodany do porannej owsianki zadba o niesamowity smak potrawy.

Należy jednak pamiętać, iż proszek w porównaniu z tabletkami ciężko odmierzyć bez odpowiedniej wagi. Dlatego też, jeśli chcemy zainteresować się suplementacją peruwiańskiego żeń-szenia w ramach uzyskania konkretnych efektów, to właśnie tabletki zadbają o poprawne wymierzenie dziennej porcji. A jeśli już jesteśmy przy dawkowaniu, jak prezentują się liczby?

Maca - dawkowanie dobre dla zdrowia

Brak potwierdzonych skutków ubocznych długotrwałego stosowania macy sprawia, że można ją spożywać codziennie, bez ograniczeń czasowych. Niemniej jednak specjaliści zalecają, aby suplementacja trwała ok. dwóch miesięcy z przerwą wynoszącą tydzień pod koniec pierwszego miesiąca suplementacji.

Dawkowanie zależnie od formy podania prezentuje się w następujący sposób:

 • Proszek maca – zalecane jest spożywanie od 500 mg do 1 g macy dwa do trzech razy dziennie, czyli od 1 g do 1,5 g. Dla uzyskania efektu energetyzującego wskazane jest zażycie dobrze nasypanej, kopiastej łyżeczki lub płaskiej łyżki stołowej, następnie rozcieńczając proszek np. w kawie;
 • Tabletki z korzeniem maca – zależnie od dawki. Należy postępować zgodnie z zaleceniami, np. widocznymi na opakowaniu. Ogólnie przyjęte dawkowanie to 1 do 2 tabletek 3 razy dziennie w zależności od poszukiwanych efektów.

Maca - przeciwwskazania co do stosowania korzenia

Maca uznawana jest za bezpieczny suplement diety. Skutki uboczne są bardzo rzadkie, występując jedynie przy niezwykle wysokich dawkach (powyżej 40 g dziennie!). W doświadczeniach przeprowadzanych na szczurach, którym podawano 1 g/kg masy ciała macy przez okres 84 dni, nie wykazano żadnych skutków ubocznych.

Pomimo tego, osoby z zaburzeniami metabolicznymi mogą spotkać się z rzadkimi napadami bólów brzucha, biegunki i nudności. Tutaj zwykle z pomocną ręką przychodzi zmniejszenie dawki, przynajmniej tymczasowo.

Niewiele wiadomo także na temat interakcji między macą a różnorodnymi lekami. Dlatego osoby, które przyjmują leki i chcą rozpocząć suplementację korzeniem maca w sproszkowanej formie lub tabletkach, powinny wcześniej omówić tę kwestię ze specjalistą.

Korzeń Maca - cena produktu

Jeśli zainteresowaliśmy się zakupem sproszkowanego korzenia maca w formie proszku lub tabletek, warto zainteresować się wpierw jakością produktu, a następnie ceną. Ze względu na duże zapotrzebowanie produkty przypominające żeń-szeń peruwiański są obecnie produkowane również w Chinach. Co to dla nas znaczy? Produkty te są gorszej jakości i często zawierają duże ilości syntetycznego substytutu macy, którego nie można nazwać adaptogenem. Mogą więc szkodzić naszemu zdrowiu! Z kolei produkt z certyfikowanych sklepów będzie się nieznacznie różnić ceną zależnie od formy (tabletki, proszek), czy wielkości opakowania, a także cechuje się przypominającym karmelizowane orzechy zapachem i wysoką jakością.

Bibliografia

"Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Healthy Adult Men: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study” – I. Melnikovova, T. Fait, M. Kolarova, E. C. Fernandez, L. Milella, czasopismo naukowe Evidence-based complementary and alternative medicine, 2015.

"The use of maca (Lepidium meyenii) to improve semen quality: A systematic review” – M. S. Lee, H. W. Lee, S. You, K-T. Ha, czasopismo naukowe Maturitas, 2016.

"Effects of different varieties of Maca (Lepidium meyenii) on bone structure in ovariectomized rats” – C. Gonzales, I. Cárdenas-Valencia, J. Leiva-Revilla, C. Anza-Ramirez, J. Rubio, G. F. Gonzales, czasopismo naukowe Forschende Komplementarmedizin, 2006.

"Maca reduces blood pressure and depression, in a pilot study in postmenopausal women” – L. Stojanovska, C. Law, B. Lai, T. Chung, K. Nelson, S. Day, V Apostolopoulos, C. Haines, czasopismo naukowe Climacteric : the journal of the International Menopause Society, 2015.

"A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen” – M. Stone, A. Ibarra, M. Roller, A. Zangara, E. Stevenson, czasopismo naukowe Journal of ethnopharmacology, 2009.

"Lepidium meyenii (Maca) – multidirectional health effects – review” – D. Kasprzak, B. Jodłowska-Jędrych, K. Borowska, A. Wojtowicz, czasopismo naukowe Current Issues in Pharmacy and Medical Sciences, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, 2018.

"Lepidium meyenii (Maca) in male reproduction” – S. Tafuri, N. Cocchia, A. Vassetti, D. Carotenuto, L. Esposito, L. Maruccio, L. Avallone, F. Ciani, czasopismo naukowe Natural Product Research, 2021.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych