Palma sabałowa - jak wspomaga leczenie łysienia i prostaty?

Palma sabałowa to niezwykle urodziwa roślina, która oprócz egzotycznego, tropikalnego wyglądu cechuje się niezwykłymi właściwościami leczniczymi, które spowodowały wzrost popularności rośliny. Suplementy powstałe na bazie palmy sabałowej są z powodzeniem stosowane w celu wspierania zdrowia prostaty i dróg moczowych, a także profilaktyki łysienia. Obecnie produkty z palmy sabałowej to skuteczne, naturalne remedia na wiele problemów. Co należy o nich wiedzieć, a także jak je stosować?

Palma sabałowa – co to takiego?

Palma sabałowa, czy też Saw Palmetto, są popularnymi nazwami małej amerykańskiej palmy, której nazwa naukowa to Serenoa Repens. Palma sabałowa rośnie między innymi na słonecznych wybrzeżach Florydy, gdzie wyróżnia się spośród lokalnej roślinności dużymi, wachlarzowatymi liśćmi. Jesienią palma sabałowa owocuje, wydając na świat ciemnoczerwone owoce z bogatymi w tłuszcze nasionami.

Dla rdzennych mieszkańców Florydy, Seminoli, owoce te były ważnym pożywieniem. Choć cechowały się bardzo gorzkim smakiem, znane są z bogactwa substancji odżywczych i właściwości zdrowotnych. Przybyli na te tereny Europejczycy przejęli od Seminoli tradycję stosowania owoców palmy sabałowej w ziołolecznictwie, przywożąc zdobytą wiedzę z powrotem do Europy. Obecnie od ponad 7 dekad palma sabałowa zdobywa popularność w sklepach ze zdrową żywnością na całym świecie, a także jako skuteczny lek na łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH).

Właściwości palmy sabałowej – co należy o nich wiedzieć?

W ciągu ostatnich dekad skuteczność ekstraktów z palmy sabałowej wykazywana była w dziesiątkach lokalnych, a także międzynarodowych badań klinicznych. Preparaty otrzymane z owoców palmy sabałowej cechują się m.in. właściwościami:

 • Moczopędnymi;
 • Przeciwzapalnymi;
 • Regulującymi hormony.

Z badań laboratoryjnych wynika, iż fitosterole znajdujące się w produktach na bazie palmy sabałowej mają działanie podobne do występujących w ludzkim organizmie hormonów. Dzięki temu suplementy diety, czy preparaty ziołowe z palmy sabałowej odgrywają znaczącą rolę w profilaktyce łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Palma sabałowa – jak działa na organizm?

Właściwości palmy sabałowej mają bezpośrednie przełożenie na liczne, pozytywne efekty działania produktów na bazie rośliny. Są to m.in.:

 • Poprawa przepływu moczu (np. przy częstych problemach z oddawaniem moczu);
 • Zmniejszenie ilości zalegającego moczu w pęcherzu;
 • Spowolnienie potrzeb oddawania moczu w nocy;
 • Zapobieganie podrażnieniom zapalnym dolnych dróg moczowych;
 • Profilaktyka łysienia androgenowego;
 • Poprawienie stanu cery i kondycji włosów.

Powyższe efekty palmy sabałowej determinowane są przez hamowanie działania enzymu 5α-reduktazy, którego celem jest inicjowanie konwersji hormonu testosteronu do dihydrotestosteronu. Oprócz tego fitosterole i flawonoidy zawarte w palmie sabałowej działają przeciwwirusowo i przeciwutleniająco, a także wspierają pozytywną pracę układu odpornościowego.

Vitaler's Saw Palmetto (Palma Sabałowa) 550 mg - 60 kapsułek

VIT-0668
Palma Sabałowa to suplement diety poprawiający zdrowie prostaty (pomaga w zapobieganiu łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego lub zapalenia prostaty). Saw palmetto od wieków stosowana była również przez rdzenną ludność jako afrodyzjak.
Dostępny
24,91 zł

Palma sabałowa na włosy – czy pomaga w łysieniu androgenowym?

Jedną z przyczyn łysienia androgenowego, które w ciągu życia spotka niemal 70% mężczyzn i ok. 30% kobiet, jest wspomniany już wcześniej enzym 5α-reduktaza, który przekształca testosteron w znacznie silniejszą wersję: dihydrotestosteron (DHT).

DHT produkowane w skórze głowy wydaje się promować tzw. miniaturyzację mieszków włosowych, które kurczą się, tym samym rozciągając i zatrzymując wzrost pasem włosów. Proces ten tworzy typowy już obraz łysienia typu męskiego, determinowanego przez tzw. zakola pojawiające się po bokach pierwszej linii wzrostu włosów.

Suplementy z palmy sabałowej, a także leki oparte na jej składnikach aktywnych są jedną z głównych opcji, a także najczęściej zalecanych przeciwko łysieniu androgenowemu. W przeciwieństwie do innych produktów leczniczych nie cechują się szeregiem nieprzyjemnych skutków ubocznych, co więcej są w stanie obniżyć działanie 5α-reduktazy o ok. 70%, tym samym umożliwiając ponowny wzrost włosów w obszarach dotkniętych łysieniem.

Palma sabałowa a testosteron

Ze względu na działanie spowalniające, czy też zatrzymujące 5α-reduktazę, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron, palma sabałowa może z powodzeniem zmniejszać skutki działania DHT.

Co za tym idzie, niektóre badania zauważają zależność między korzystaniem z produktów na bazie palmy sabałowej a regulacją poziomu testosteronu. Badania przeprowadzone w XX wieku zdawały się potwierdzać, iż mężczyźni, którzy przyjmowali produkty lecznicze na bazie palmy sabałowej, mieli statystycznie wyższy poziom testosteronu od mężczyzn z grupy otrzymującej placebo.

Palma sabałowa a prostata – jak pomaga na BPH?

Ekstrakt z owoców palmy sabałowej jest obecnie jednym z najskuteczniejszych środków stosowanych w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH). Stan ten polega na wzroście objętości gruczołu krokowego (prostaty), która uciska pęcherz moczowy i cewkę moczową, powodując wiele zaburzeń związanych z układem moczowym.

Przyczyny powstawania BPH do dziś nie są w pełni poznane. Wiadomo jednak, iż mogą istnieć predyspozycje genetyczne zwiększające ryzyko zachorowania na BPH. Oprócz tego, dziesiątki badań zgodnie potwierdzają, iż w potencjalny rozwój problemów z prostatą wpływa także dihydrotestosteron. Wyniki badań wskazują, iż ekstrakt z palmy sabałowej działa hamująco na aktywność enzymatyczną 5α-reduktazy. Hamowanie to powoduje zmniejszenie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i zapobiega dalszemu rozwojowi problemów związanych z prostatą.

Palma sabałowa wg. licznych badań klinicznych jest równie skuteczna, jak wyspecjalizowane leki, stworzone tylko i wyłącznie do profilaktyki BPH. Warto jednak uwzględnić, iż Saw Palmetto w przeciwieństwie do dostępnych środków medycznych, nie cechuje się dużą ilością potencjalnych skutków ubocznych. Europejskie i światowe organizacje zdrowotne zalecają stosowanie ekstraktów z palmy sabałowej w leczeniu zaburzeń wywołanych łagodnym lub pośrednim rozrostem gruczołu krokowego.

Palma sabałowa tabletki – skuteczny suplement?

Owoce palmy sabałowej przetwarzane są w liczne gotowe preparaty. Najpopularniejszymi z nich są tabletki, które nierzadko łączone są z innymi składnikami aktywnymi w celu zwiększenia ich skuteczności terapeutycznej. Są to m.in. ekstrakty z pokrzywy. Tabletki przyjmowane są zazwyczaj rano i wieczorem, popijane wodą zaczynają działać już po przedostaniu się do żołądka.

Zaletą tabletek z palmy sabałowej jest z pewnością mnogość opcji. Szeroka gama produktów o różnych dawkach umożliwia dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb.

Palma sabałowa – jak wygląda poprawne dawkowanie?

Dawkowanie Saw Palmetto zależy od tego, do jakich celów chcemy używać preparatu. Zazwyczaj jednak standardowa, zalecana dawka dobowa oscyluje w granicach 500-800mg, dawka może być mniejsza lub większa, jeżeli tak zaleci specjalista. Ujęte dawkowanie jest skuteczne w profilaktyce nie tylko łysienia androgenowego, ale także BPH i innych dolegliwości związanych z działaniem 5α-reduktazy.

Działanie ekstraktów i preparatów z palmy sabałowej zaczyna być zauważalne po okresie od 4 do 6 tygodni. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób w tym okresie może zdecydować się na zwiększenie dawek, ze względu na brak widocznego działania substancji. Jest to niezwykle niebezpieczne zachowanie, którego należy unikać.

Palma sabałowa – skutki uboczne i przeciwwskazania

W przeciwieństwie do wielu roślin leczniczych, produkty z palmy sabałowej nie mają udokumentowanych groźnych i niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, o których warto pamiętać. Ważne jest więc, aby zwrócić uwagę na kilka bardziej szczegółowych przeciwwskazań:

 • Palma sabałowa jest przeciwwskazana u dzieci i kobiet (zwłaszcza w czasie ciąży i laktacji);
 • Osoby stosujące finasteryd lub inne leki w profilaktyce łagodnego rozrostu gruczołu krokowego powinny odstąpić od stosowania Saw Palmetto;
 • Produkty na bazie palmy sabałowej nie są zalecane u osób zmagających się ze spowolnionym krzepnięciem krwi lub przed zbliżającą się operacją (ryzyko krwotoku).

Jeśli zaś mowa o możliwych skutkach ubocznych, są to:

 • Nudności;
 • Bóle brzucha;
 • Rozstrój żołądka;
 • Zaparcia i biegunka.

Niezwykle rzadko zdarzają się także przypadki spadku libido, bólów głowy, czy nadciśnienia.

Bibliografia

„Saw Palmetto for Men & Women: Herbal Healing for the Prostate, Urinary Tract, Immune System and More” – D. Winston, Storey Publishing, 1999.

„Saw Palmetto Hair Loss: Healthy Long Hair Loss Prevention and Fast Regrowth! Grow Beautiful, Healthy, Natural Hair” – M. Prescott, M. Edlin, 2013.

„Saw palmetto and lower urinary tract symptoms: what is the latest evidence?” – A. L. Avins, S. Bent, czasopismo naukowe Current Prostate Reports, Current Science, 2006.

„Intraoperative haemorrhage associated with the use of extract of Saw Palmetto herb: a case report and review of literature” – P. Cheema, O. El-Mefty, A. R. Jazieh, czasopismo naukowe Journal of Internal Medicine, John Wiley & Sons, 2001.

„Saw palmetto for benign prostatic hyperplasia” – K. T. McVary, czasopismo naukowe Current Urology Reports, Springer, 2006.

„Efficacy and Safety of Hexanic Lipidosterolic Extract of Serenoa repens (Permixon) in the Treatment of Lower Urinary Tract Symptoms Due to Benign Prostatic Hyperplasia: Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials” – G. Novara et al., czasopismo naukowe European urology Focus, Elsevier, 2016.

„The effect of increasing doses of saw palmetto fruit extract on serum prostate specific antigen: analysis of the CAMUS randomized trial” – G. L. Andriole et al., czasopismo naukowe The Journal of Urology, Lippincott Williams & Wilkins, 2013.

„Serenoa repens (saw palmetto): a systematic review of adverse events” – T. B. Agbabiaka, M. H. Pittler, B. Wider, E. Ernst, czasopismo naukowe Drug Safety, Springer, 2009.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych