Ostropest plamisty - skuteczny i naturalny przyjaciel wątroby

Ostropest plamisty to roślina zielna, która naturalnie porasta region Morza Śródziemnego. Jest szczególnie znana ze swoich właściwości leczniczych, wykorzystywanych już od starożytności. Roślina cechuje się bogatymi funkcjami przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi, które działają ochronnie na ludzki organizm, w tym na wątrobę. Na co pomaga ostropest plamisty, a także, dlaczego warto wykorzystać go w codziennej pielęgnacji zdrowia? Przekonajmy się, co do zaoferowania ma ostropest plamisty.

Ostropest plamisty – co to takiego?

Ostropest plamisty to jednoroczna roślina, odporna na wszelkie warunki pogodowe i środowiskowe. Z tego też względu jest również spotykana w Polsce, gdzie porasta wszelakie łąki i nieużytki gospodarcze. Naukowa nazwa rośliny to Silybum marianum. Rozpoznawalna jest dzięki swoim dużym, kolczastym liściom, łodydze mogącej dorastać do ok. 1,5 m wysokości, a także purpurowej barwie kwiatów.

Liście ostropestu plamistego są bladozielone, z atrakcyjnymi białymi żyłkami, które zapewniają mu niezwykłą wytrzymałość. Liście i młode pędy rośliny już od starożytności były spożywane w celu profilaktyki zdrowia. Jest zatem całkiem oczywistym faktem, iż ostropest plamisty dziś jest szczególnie zalecany jako suplement diety, w formie tabletek, czy sproszkowanych nasionach.

Ze względu na szeroką introdukcję, ostropest plamisty porasta obecnie środkową i południową Europę, północną Afrykę, zachodnią Azję, a także Australię i Amerykę Północną. Roślina lubuje się w słonecznym i suchym klimacie, w tym szczególnie glebach o kwaśnym odczynie.

Właściwości ostropestu plamistego – jak działają?

Korzystne dla zdrowia właściwości ostropestu plamistego poparte są stuleciami stosowania go w celu przeciwdziałania uszkodzeniom wątroby, różnym dolegliwościom układu pokarmowego i innym problemom, takim jak np. choroby pęcherzyka żółciowego.

Ponadto wiele licznych badań naukowych sugeruje, iż ekstrakty z rośliny lub jej części są również niezwykle przydatne przy dolegliwościach związanych z działaniem układu pokarmowego, lub dysfunkcjami podstawowych narządów organizmu, takich jak nerki, czy wątroba. Co więcej, wydaje się, iż substancje aktywne ostropestu plamistego są skuteczne w profilaktyce cukrzycy i redukcji wysokiego poziomu cholesterolu.

Właściwości te wynikają głównie z wysokiej zawartości sylimaryny, flawonoidu, który jest najważniejszym składnikiem rośliny. Ponadto innymi składnikami aktywnymi ostropestu są taksyfolina, kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy, duże ilości białek i tyramina.

Główne właściwości ostropestu plamistego to m.in.:

 • Działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające
 • Właściwości antyalergiczne
 • Działanie ściągające
 • Pobudzenie trawienia i funkcji żółciopędnych
 • Właściwości przeciwkrwotoczne
 • Redukowanie objawów gorączki
 • Lekkie działanie antydepresyjne.

Ostropest plamisty – na co pomaga?

Ze względu na długą listę właściwości przypisywanych roślinie, ostropest plamisty od wieków stosowany jest jako naturalny środek w leczeniu wielu dolegliwości. Uważa się, iż działanie rośliny pomaga w:

 • Leczeniu zatruć po spożyciu niektórych gatunków grzybów i tłustych potraw – jest korzystny w redukcji uczucia ciężkości utrzymującego się w jamie brzusznej poprzez stymulację funkcji trawiennych
 • Leczenie zapalenia wątroby – ostropest plamisty może złagodzić niektóre objawy i dyskomfort towarzyszące zapaleniu wątroby, wynikającemu np. ze spożycia dużych ilości alkoholu
 • Zmniejsza objawy alergii sezonowych – wraz z lekami przeciwhistaminowymi znacznie obniża ryzyko wystąpienia objawów alergicznych, np. na pyłki
 • Obniżenie poziomu cukru we krwi – ostropest dba o poprawny poziom insuliny we krwi i redukcję nadmiarów glukozy
 • Leczenie stanów zapalnych dróg moczowych – ze względu na swoje bogate właściwości przeciwzapalne i moczopędne wspomaga profilaktykę objawów typowych dla zapalenia pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego
 • Problemy z krążeniem – ostropest pomaga zwalczyć drętwienie kończyn, co więcej może być stosowany w leczeniu żylaków i hemoroidów, gdyż ma idealnie właściwości stymulujące krążenie żylne
 • Leczenie oparzeń, ran i owrzodzeń – właściwości ściągające ostropestu wspomagają proces gojenia ran i łagodzenie skutków oparzeń, czy owrzodzeń ciała.

Ostropest plamisty a wątroba – czy jest pomocny?

Ostropest plamisty na wątrobę okazuje się unikalnym na skalę światową naturalnym remedium zapobiegawczym ewentualnym uszkodzeniem wątroby, głównie dzięki swoim właściwościom hepatoprotekcyjnym, jak i naprawianiu uszkodzeń wątroby, spowodowanych nadmiernym spożyciem napojów alkoholowych i innych substancji, takich jak niektóre leki zawierające duże ilości paracetamolu.

Udowodniono również, że jest bardzo skuteczny w regeneracji wątroby u osób, które doznały poważnych uszkodzeń spowodowanych lekami na HIV, zwłaszcza retrowirusami, które silnie uszkadzają narząd. Ostropest wspomaga także rekonwalescencję u pacjentów po agresywnej chemioterapii, która również uszkadza tkankę wątroby.

Ostropest plamisty to także skuteczny codzienny suplement dla osób, chcących zadbać o swoją wątrobę z innych powodów. Roślina znana jest ze swojego detoksykującego efektu, dzięki czemu w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, jednocześnie chroniąc wątrobę przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Jak stosować ostropest plamisty?

Obecnie na rynku istnieje wiele produktów opartych na ostropeście plamistym. Najpopularniejszymi formami są tabletki, herbaty, sproszkowane nasiona, czy ziarna. Tak więc, w zależności od dolegliwości, która ma być leczona, roślina ta może być przygotowywana i spożywana na różne sposoby. Przedstawmy zatem, co należy wiedzieć o najpopularniejszych formach przyjmowania ostropestu plamistego.

Formy ostropestu plamistego – które wybrać?

Istnieje kilka skutecznych sposobów przyjmowania ostropestu plamistego w celu uzyskania korzyści zdrowotnych. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsze z nich to mielony ostropest plamisty, tabletki, czy też herbata z ostropestu.

 • Herbata z ostropestu plamistego – napary przygotowywane z ostropestu plamistego są naturalnym środkiem chroniącym wątrobę. Cechują się wysoką skutecznością, jednakże czas przygotowywania naparu jest znacznie dłuższy w porównaniu z innymi formami. Zaleca się pić do 3 filiżanek 150 ml wywaru dziennie, aby w pełni wykorzystać zalety rośliny.
 • Tabletki z ostropestu plamistego – kapsułki lub tabletki z ostropestu plamistego są dostępne bez recepty. Zaleca się przyjmowanie od 250 do 500 mg dwa razy dziennie, aby uzyskać wymierne korzyści dla zdrowia. W przypadku zaburzeń czynności wątroby zaleca się przyjmowanie tabletek zawierających w składzie od 70 do 80% wyekstrahowanej sylimaryny w dawce od 150 do 200 mg 3 razy dziennie.
 • Mielone nasiona i ziarna ostropestu plamistego – mielone nasiona, czy też całe ziarna z ostropestu plamistego można stosować na szereg dolegliwości. Ich oczywistą zaletą jest wszechstronność użycia. Za ich pomocą można przygotować domowe okłady na oparzenia i rany o działaniu ściągającym. Oprócz tego mogą być smacznym dodatkiem do porannej owsianki, zawierając dużo białka i pomocnych flawonoidów w naturalny sposób przedostających się do układu trawiennego, dbając o zdrowie od środka. Należy pamiętać, iż organiczne produkty ostropestu plamistego należy spożywać na gorąco w celu poprawnej aktywacji składników aktywnych rośliny.

Sylimaryna z ostropestu plamistego – czym jest?

Jak już zostało wspomniane, głównym składnikiem aktywnym ostropestu plamistego jest sylimaryna. Uważana jest za prawdziwy hepatoprotektor lub też „przyjaciel wątroby”. Sylimaryna przyczynia się do ochrony wątroby i poprawy jej funkcji, wynikających w dużej mierze z jej zdolności do hamowania pewnych czynników, prowadzących do uszkodzeń wątroby. Najważniejszymi z nich są tzw. wolne rodniki. Tym, co sprawia, że związki sylimaryny w ostropeście plamistym są jeszcze bardziej imponujące, jest to, że chronią i jednocześnie stymulują syntezę białek wątrobowych.

To wyjaśnia, dlaczego nawet bardzo uszkodzona wątroba jest w stanie szybciej regenerować swoje tkanki, gdy spożywamy suplementy na bazie ostropestu plamistego. Wolne rodniki, które uszkadzają tkanki wątroby, to związki, które powstają podczas przenoszenia cząsteczek tlenu do wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Sylimaryna pomaga w hamowaniu tworzenia się tych cząstek, chroniąc wątrobę przed potencjalnym uszkodzeniem przez toksyny środowiskowe, jednocześnie przyśpieszając procesy regeneracyjne całego narządu.

Wszystko, czym oddychamy, jemy i wchłaniamy przez skórę, jest ostatecznie oczyszczane i rafinowane w wątrobie, sylimaryna zawarta w ostropeście plamistym przeciwdziała wszelkim toksynom przedostającym się z zewnątrz do ciała, neutralizując je i odtruwając ten ważny dla dalszego i zdrowego życia narząd.

Ostropest plamisty – odpowiednie dawkowanie

Aby ostropest plamisty zadziałał jak najskuteczniej, należy spożywać go w kilku dawkach w ciągu całego dnia. Suplementy diety można przyjmować wraz z posiłkiem. Tabletki na bazie substancji aktywnych rośliny, nasiona czy mielony ostropest plamisty mogą być popijane gorącą wodą lub dodawane bezpośrednio do posiłku. Z kolei herbatka na bazie ostropestu może być pita po posiłku, aby wpłynąć pozytywnie na funkcje trawienne.

Kuracja za pomocą ostropestu plamistego trwa od 15 do 30 dni. Wybierając tabletki z ostropestu plamistego, zapewniamy sobie idealnie równe dawkowanie dzień po dniu. Mielony ostropest może być zmieszany z wodą, sokiem owocowym lub dodawany bezpośrednio do posiłku. Dzienna porcja sylimaryny zawartej w ostropeście plamistym powinna być dawkowana w przedziale od 200 do 500 mg.

Bibliografia

„Plant Biotechnology and Medicinal Plants: Periwinkle, Milk Thistle and Foxglove” – M. Ramadan Rady, Springer, 2019.

„Milk Thistle - The liver-healing power of silymarin” – J. Lee, 2014.

„Milk Thistle: The Liver Herb” – C. Hobbs, Interweave Press, 1993.

„Silymarin: a review of its clinical properties in the management of hepatic disorders” – K. Wellington, B. Jarvis, czasopismo naukowe BioDrugs: clinical immunotherapeutics, biopharmaceuticals and gene therapy, Springer, 2001.

„Silymarin Suppresses Cellular Inflammation By Inducing Reparative Stress Signaling” – E. S. Lovelace et al., czasopismo naukowe Journal of natural products, American Chemical Society, 2015.

„Silybum marianum (milk thistle) and its main constituent, silymarin, as a potential therapeutic plant in metabolic syndrome: A review” – A. Tajmohammadi, B. M. Razavi, H. Hosseinzadeh, czasopismo naukowe Phytotherapy research, Wiley, 2018.

„Milk thistle (Silybum marianum) for the therapy of liver disease” – K. Flora, M. Hahn, H. Rosen, K. Benner, czasopismo naukowe The American journal of gastroenterology, Wolters, 1998.

„Advances in the use of milk thistle (Silybum marianum)” – J. Post-White, E. J. Ladas, K. M. Kelly, czasopismo naukowe Integrative cancer therapies, Sage, 2007.

„Milk Thistle (Silybum marianum) - Source of Pharmaceuticals.” – V. A. Kurkin, czasopismo naukowe ChemInform, John Wiley & Sons, 2003.

„The potential of milk thistle ( Silybum marianum L.), an Israeli native, as a source of edible sprouts rich in antioxidants” – Y. Vaknin, R. Hadas, D. Schafferman, L. Murkhovsky, N. Basha, czasopismo naukowe International Journal of Food Sciences and Nutrition, Informa PLC, 2008.

„Milk thistle in liver diseases: past, present, future” – L. Abenavoli, R. Capasso, N. Milic, F. Capasso, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, John Wiley & Sons, 2010.

„Absorption and metabolism of milk thistle flavanolignans in humans” – L. Calani, F. Brighenti, R. Bruni, D. Del Rio, czasopismo naukowe Phytomedicine, Elsevier Science, 2012.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych