Muira Puama - czym jest amazońskie źródło wigoru?

Używana od setek lat przez rdzennych mieszkańców Amazonii, ta niezwykła roślina niesie ze sobą wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia. Muira puama, bo o niej mowa to pochodząca z Ameryki Południowej roślina o dźwięcznej, tajemniczej nazwie. Ozdobiona białymi kwiatami, nazywana jest „drzewem mocy” ze względu na swoje unikatowe działanie tonizujące i lecznicze. Jest także szczególnie skuteczna w walce z zaburzeniami erekcji i utratą libido.

Muira puama – co to takiego?

Muira puama to popularna nazwa rośliny Ptychopetalum olacoides, drzewa przypominającego wyglądem duży krzew. Porasta ono lasy deszczowe Ameryki Południowej (Amazonię), gdzie walory prozdrowotne rośliny w celach leczniczych są stosowane przez jej mieszkańców od niezliczonych lat. Należy do rodzaju roślin z rodziny przemierżlowatych.

Rzeczywiście, w miejscowych dziedzinach medycyny ludowej muira puama dzięki właściwościom tonizującym zalecana jest w leczeniu zaburzeń nerwowo-mięśniowych, reumatyzmu czy ogólnego osłabienia organizmu. Przypisuje się jej również inne właściwości, w tym działanie pobudzające system nerwowy.

Rdzenni Amerykanie mieszkający w Amazonii używają praktycznie wszystkich części rośliny – liści, korzeni, kory i łodyg. Obecnie zaś, także i w Polsce stosujemy głównie mieszanki zawierające korę i korzenie rośliny. Co sprawia, że muira puama jest w ostatnich latach niezwykle atrakcyjnym wyborem w trosce o własne zdrowie? Przekonajmy się.

Muira puama – właściwości prozdrowotne

Muira puama bogata jest we wszelkiego rodzaju fitochemikalia (substancje występujące tylko i wyłącznie w roślinach), sterole roślinne, kwasy tłuszczowe i olejki eteryczne. Zawiera także duże ilości triterpenów, garbników, monoterpenów, kumaryny i alkaloidu odnalezionego jedynie w korze rośliny, który nazwano muirapuaminą. Dzięki tym składnikom aktywnym muira puama działa:

 • Przeciwbólowo
 • Przeciwwrzodowo
 • Poprawia zdolności pamięciowe, funkcje kognitywne
 • Sprzyja neuroprotekcji układu nerwowego, w tym mózgu
 • Pobudza syntezę hormonów płciowych, estrogenu i testosteronu
 • Obniża poziom złego cholesterolu

Co więcej, składniki tego zioła przypisują jej właściwości adaptogenne. Co to dla nas znaczy? Adaptogeny to rośliny, które pomagają nam radzić sobie z chronicznym, częstym i nadmiernym stresem. Składniki muira puama udowodniły swoją skuteczność w równoważeniu układu nerwowego, wzmacnianiu układu odpornościowego oraz wspieraniu ogólnego stanu zdrowia. W ten sposób może pomóc nam radzenie sobie z codziennym stresem, sytuacjami wywołującymi niepokój, czy mającymi negatywny wpływ na nasze zachowanie.

Vitaler's Muira Puama (Ptychopetalum) 450 mg - 60 kapsułek

VIT-0686
Muira Puama (Ptychopetalum olacoides) to roślina zwana również jako drzewo potencji lub drzewo wigoru. Rośnie ona w brazylijskiej części lasów deszczowych. Dzięki swoim korzyściom zdrowotnym Muira Puama wykorzystywana jest w medycynie ludowej od wieków.
Dostępny
23,98 zł

Zastosowanie Muira puama – na co się przydaje?

Muira puama (Ptychopetalum olacoides) stosowana jest głównie w zapobieganiu i profilaktyce zaburzeń seksualnych i zwiększaniu libido. Na co jeszcze przydatna jest muira puama?

 • Rozstroje żołądka – problemy związane z zaburzeniami układu pokarmowego można skutecznie zniwelować za pomocą naparów przygotowanych z rośliny
 • Zaburzenia miesiączkowania – jednym z lepiej zanotowanych efektów muira puama jest jej prozdrowotne działanie zmniejszające gwałtowne skurcze menstruacyjne. Wszystko dzięki dużym zawartością alfa-humulenu, mającego stwierdzone działanie przeciwbólowe
 • Bóle stawów – alfa-humulen zawarty w roślinie wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą szczególnie pomóc osobom cierpiącym na oznaki reumatyzmu
 • Środek tonizujący – muira puama była od lat stosowana jako silny naturalny tonik. W szczególności radzi sobie w zwalczaniu uczucia przejściowego zmęczenia lub osłabienia organizmu
 • Naturalny afrodyzjak – swoją europejską sławę muira puama zdobyła jako silnie stymulujący afrodyzjak poprawiający jakość współżycia. Właściwości te poparte są licznymi badaniami naukowymi
 • Zaburzenia układu nerwowego – związki zawarte w roślinie mogą mieć pozytywny wpływ w walce z zaburzeniami homeostazy układu nerwowego
 • Zapobieganie łysieniu – jednym z mniej znanych zastosowań muira puama jest leczenie objawów łysienia i problemów z nim związanych

Muira puama a testosteron – źródło męskiego wigoru i naturalny afrodyzjak?

Od przeszło 100 lat nauka bada muira puamę jako roślinę będącą skutecznym naturalnym środkiem na męską impotencję, ściśle powiązaną z obniżonym poziomem testosteronu. Głównym sprawcą poprawy męskiej potencji, a więc i jednoczesnemu zwiększeniu poziomu testosteronu jest muirapuamina, substancja aktywna obecna tylko i wyłącznie w amazońskiej roślinie. Nie bez powodu muira puama nosi nazwę "drzewo potencji".

Liczne badania naukowe i kliniczne przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat dowodzą, iż muira puama faktycznie ma pozytywny wpływ i jest w stanie pomóc osobom cierpiącym na brak pożądania seksualnego i chroniczne zaburzenia erekcji. W jednym z francuskich badań okazało się, iż dla 51% badanych roślina okazała się wielce przydatna w walce z zaburzeniami erekcji. W jeszcze innym badaniu okazało się, iż ponad 85% badanych zgłosiło stałą poprawę libido i utrzymanie erekcji w związku z przyjmowaniem ekstraktu z muira puama.

Wiadomo, iż nawet krótkotrwałe stosowanie muira puama jest w stanie zwiększyć przepływ krwi w okolicy miednicy. Dla mężczyzn oznacza to przedłużenie erekcji i mocniejsze odczucia płynące z orgazmu, z kolei u kobiet skutkuje to znaczącym podwyższeniem libido i końcowego uczucia orgazmu.

Długotrwałe stosowanie zioła pozytywnie wpływa również na produkcję hormonów płciowych, głównie testosteronu u obu płci. Z tego względu muira puama (drzewo potencji) jest niezwykle skutecznym afrodyzjakiem mogącym zapewnić wigor i polepszyć funkcje seksualne i jakość współżycia -  podnosi libido u obu płci.

Muira Puama

Drzewo potencji – badania naukowe

Badania naukowe dotyczące działania muira puamy przeprowadzane są do dziś, choć ich ilość nie należy do największych. Pomimo tego roślina została zarejestrowana przez przemysł farmaceutyczny jako skuteczny środek na erekcję i pobudzenie libido. Nie inaczej jest z innymi właściwościami rośliny, w której składzie odnaleziono wiele prozdrowotnych składników aktywnych, wchodzących między sobą w pozytywne dla naszego organizmu reakcje.

Najnowsze badania sugerują także, że muira puama wykazuje właściwości przeciwutleniające, neuroprotekcyjne i antycholinergiczne. Może więc mieć znaczący wkład w obniżanie stresu oksydacyjnego i zaburzeń na płaszczyźnie psychicznej. Obecnie istnieją postulaty stojące za dalszym przeprowadzeniem badań, mających na celu zweryfikowanie działania antydepresyjnego rośliny, zwalczania neurastenii i niektórych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, czy nawet poprawy pamięci.

Muira puama – rano czy wieczorem? Po jakim czasie działa?

Decydując się na suplementację muira puamy musimy wiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na jej spożycie. Jak się okazuje, muira puama może być przyjmowana bez przeszkód rano i wieczorem, popijana szklanką wody. Najważniejszym aspektem przyjmowania rośliny lub suplementów na jej bazie jest to, aby dzienna dawka nie przekraczała ok. 1500 mg na dobę. W większości badań klinicznych uczestnicy stosowali dawki powyżej 1000-1500 mg.

Co jednak z działaniem samej rośliny, po jakim czasie możemy spodziewać się pierwszych efektów związanych, chociażby z poprawą erekcji i libido? Szacuje się, iż "drzewko potencji" w formie suplementów diety lub ekstraktów z kory i liści zaczyna działać mniej więcej po okresie dwóch tygodni nieprzerwanej kuracji, przy stosowaniu zalecanej dziennej porcji (według zaleceń producenta).

Muira puama – możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Dotychczasowe badania nie wykazały znaczących przeciwwskazań co do stosowania muira puama jako suplement diety. Jednakże w przypadku braku jakichkolwiek danych naukowych na dany temat, warto, aby powstrzymać się od stosowania rośliny w przypadku takich skutków ubocznych:

 • Alergii na rośliny z rodziny olacaceae
 • Ciąży lub karmienia piersią
 • Dzieci poniżej 18 roku życia

Podobnie jak przeciwwskazania, także i skutki uboczne muira puama (Ptychopetalum olacoides) są obecnie dość słabo udokumentowane. Niektóre doniesienia sugerują jednak, iż nadmierne stosowanie produktów na bazie rośliny (w dawkach powyżej 1000-1500 mg) może korelować z przypadkami bezsenności, nadmiernego pobudzenia, czy problemów ze skórą.

Bibliografia

„Natural Standard Herb & Supplement Guide - E-Book: An Evidence-Based Reference” – C. E. Ulbricht, Elsevier Health Sciences, 2016.

„Anti-stress effects of the "tonic"Ptychopetalum olacoides (Marapuama) in mice” – A. L. Piato, B. C. Detanico, V. M. Linck, A. P. Herrmann, D. S. Nunes, E. Elisabetsky, czasopismo naukowe Phytomedicine: international journal of phytotherapy and phytopharmacology, 2010.

„Effects of Herbal vX on libido and sexual activity in premenopausal and postmenopausal women” – J. Waynberg, S. Brewer, czasopismo naukowe Advances in therapy, 2000.

„Memory retrieval improvement by Ptychopetalum olacoides in young and aging mice” – A. L. da Silva, A. L. Piato, S. Bardini, C. A. Netto, D. S. Nunes, E. Elisabetsky, czasopismo naukowe Journal of ethnopharmacology, 2004.

„Natural Aphrodisiacs: Myth or Reality” – R. K. Puri, R. Puri, Xilbris Corporation, 2011.

„Ptychopetalum olacoides, a traditional Amazonian "nerve tonic", possesses anticholinesterase activity” – I. R. Siqueira, C. Fochesatto, A. L. Silva, D. S. Nunes, A. M. Battastini, C. A. Netto, E. Elisabetsky, czasopismo naukowe Pharmacology, biochemistry, and behavior, 2003.

„The Encyclopedia of Aphrodisiacs: Psychoactive Substances for Use in Sexual Practices” – C. Rätsch, C. Müller-Ebeling, Park Street Press, 2013.

„Treatment with a combination of ginger, L-citrulline, muira puama and Paullinia cupana can reverse the progression of corporal smooth muscle loss, fibrosis and veno-occlusive dysfunction in the aging rat” – M. G. Ferrini, S. M. Hlaing, A. Chan, J. N. Artaza, czasopismo naukowe Andrology, 2015.

„Anxiogenic properties of Ptychopetalum olacoides Benth. (Marapuama)” – A. L. Silva, S. Bardini, D. S. Nunes, E. Elisabetsky, czasopismo naukowe Phytotherapy research, 2002.

„Serotonin receptors contribute to the promnesic effects of P. olacoides (Marapuama)” – A. L. Silva, J. G. Ferreira, B. Silva Martins, S. Oliveira, N. Mai, D. S. Nunes, E. Elisabetsky, czasopismo naukowe Physiology & Behavior, 2008.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych