L-DOPA - co to jest, działanie, zastosowanie i korzyści

L-DOPA znana również jako lewodopa to związek chemiczny o kluczowym znaczeniu w medycynie, szczególnie w leczeniu chorób neurologicznych. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kompleksowej analizy lewodopy, jej źródeł, właściwości, działania oraz zastosowań. Dowiesz się także o jej dawkowaniu oraz możliwych przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych.

Co to jest L-DOPA (lewodopa)?

L-DOPA, czyli lewodopa (L-dihydroksyfenyloalanina) to aminokwas będący prekursorem dopaminy (hormonu szczęścia) - neuroprzekaźnik, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Lewodopa jest wykorzystywana głównie w leczeniu choroby Parkinsona, gdyż jest przekształcana w dopaminę w mózgu, co pomaga złagodzić objawy tej choroby.

Lewodopa została odkryta w latach 60. XX wieku i od tego czasu stała się fundamentem terapii farmakologicznej choroby Parkinsona. Dzięki swoim właściwościom neuroprotekcyjnym i zdolności do poprawy funkcji motorycznych, lewodopa znacząco poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Z czego pozyskiwana jest L-DOPA (prekursor dopaminy)?

Lewodopa występuje naturalnie w niektórych roślinach - do najważniejszych źródeł należą:

 • Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)

 • Wyka bób (Vicia faba)

Choć świerzbiec jest powszechnie znanym źródłem lewodopy warto skupić się na Vicia faba, która również jest istotnym źródłem tego związku.

Świerzbiec właściwy (Mucuna pruriens)

Mucuna pruriens znana również jako świerzbiec właściwy to roślina tropikalna, której nasiona zawierają wysokie stężenia lewodopy. Jest ona często stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako środek poprawiający funkcje motoryczne i redukujący objawy parkinsonizmu.

Wyka bób (Vicia faba)

Wyka bób znana również jako bób to roślina strączkowa, która stanowi istotne źródło lewodopy. Nasiona Vicia faba zawierają znaczące ilości tego związku co czyni ją wartościowym elementem diety osób z chorobą Parkinsona.

Bób jest powszechnie uprawiany w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest nie tylko źródłem lewodopy, ale także bogatym źródłem białka, błonnika i innych ważnych składników odżywczych. Spożywanie bobu może wspomagać naturalną produkcję dopaminy w organizmie, co jest korzystne dla osób z deficytem tego neuroprzekażnika (neurotransmitera).

L-DOPA - jak działa ten prekursor dopaminy?

Lewodopa jest bezpośrednim prekursorem dopaminy. Po podaniu doustnym lewodopa jest wchłaniana do krwiobiegu, a następnie przekracza barierę krew-mózg. W mózgu, za pomocą enzymu dekarboksylazy aromatycznych aminokwasów lewodopa jest przekształcana w dopaminę.

Vitaler's Bób ekstrakt (L-DOPA) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0793
L-DOPA, inaczej lewodopa to organiczny związek chemiczny, zaliczany do grupy naturalnie występujących w przyrodzie aminokwasów. Wyka bób (Vicia faba) zawiera znaczne ilości L-dihydroksy-fenyloalaniny (L-DOPA). Lewodopa to prekursor neuroprzekaźnika dopaminy (hormonu szczęścia). Suplement diety L-DOPA Vitaler's posiada wegańskie kapsułki, dlatego bez obaw...
Dostępny
55,46 zł

Właściwości lewodopy

Lewodopa działa jako silny antyoksydant neutralizując wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki mózgowe. Wolne rodniki to reaktywne cząsteczki, które powstają podczas normalnych procesów metabolicznych, ale w nadmiarze mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego i uszkodzeń komórkowych. Przeciwutleniające działanie lewodopy pomaga chronić neurony przed stresem oksydacyjnym (co jest szczególnie ważne w kontekście choroby Parkinsona, gdzie uszkodzenie neuronów dopaminergicznych jest kluczowym problemem). Lewodopa posiada szereg właściwości:

 • Właściwości poprawiające funkcje motoryczne - jedną z najważniejszych właściwości lewodopy jest jej zdolność do poprawy funkcji motorycznych u pacjentów z chorobą Parkinsona. Lewodopa jest przekształcana w dopaminę w mózgu co pomaga w przywracaniu równowagi dopaminergicznej w układzie nerwowym. Zwiększenie poziomu dopaminy łagodzi objawy motoryczne choroby Parkinsona, takie jak sztywność mięśni, drżenie rąk i innych części ciała. Lewodopa poprawia szybkość i płynność ruchów, co jest szczególnie korzystne dla pacjentów z bradykinezją, czyli spowolnieniem ruchowym.

 • Właściwości regulujące samopoczucie - dopamina jest nie tylko neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za kontrolę ruchów, ale również odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju i emocji. Niedobór dopaminy w mózgu może prowadzić do objawów depresji i zaburzeń nastroju. Lewodopa poprzez zwiększenie poziomu dopaminy może przyczyniać się do zwiększenia energii, poprawy samopoczucia - redukując objawy depresji i poprawiając ogólną jakość życia.

 • Szybkość działania i biodostępność - lewodopa jest szybko wchłaniana z przewodu pokarmowego co pozwala na szybkie osiągnięcie efektu terapeutycznego. Biodostępność lewodopy może jednak być zmniejszona przez jednoczesne spożywanie pokarmów bogatych w białko, które konkurują o te same nośniki w przewodzie pokarmowym. Dlatego zaleca się przyjmowanie lewodopy z lekkim posiłkiem, aby zoptymalizować jej wchłanianie.

 • Wpływ lewodopy na gospodarkę hormonalną - lewodopa może zwiększać wydzielanie hormonu wzrostu (GH), który jest ważny dla wzrostu i naprawy tkanek. Wyższy poziom tego hormonu może wspierać zdrowie metaboliczne i regenerację organizmu. Może także wpływać na poziom kortyzolu - hormonu stresu. Kortyzol jest ważny w reakcji organizmu na stres i w regulacji metabolizmu. Poprzez zwiększenie poziomu dopaminy, lewodopa może pomagać w utrzymaniu równowagi kortyzolu.

Stosowanie lewodopy a wpływ na testosteron

Lewodopa poprzez swoje działanie na układ dopaminowy może również wpływać na poziom testosteronu - hormonu kluczowego dla mężczyzn i również ważnego dla kobiet. Testosteron jest odpowiedzialny za rozwój męskich cech płciowych, regulację/wzrost libido, masę mięśniową, a także wpływa na nastrój i poziom energii.

Mechanizm wpływu na testosteron

Dopamina, której poziom jest zwiększany przez lewodopę odgrywa rolę w regulacji wydzielania hormonów płciowych, w tym testosteronu. W szczególności dopamina działa hamująco na wydzielanie prolaktyny, która z kolei może wpływać na poziomy testosteronu. Zbyt wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) może prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu. Dlatego poprzez redukcję prolaktyny lewodopa może pośrednio wspierać zdrowy poziom testosteronu.

Badania i obserwacje

Niektóre badania sugerują, że terapia lewodopą może prowadzić do poprawy funkcji seksualnych i podniesienia poziomu testosteronu u pacjentów z chorobą Parkinsona, którzy często mają niższy poziom tego hormonu. Wpływ lewodopy na testosteron może być szczególnie korzystny w kontekście leczenia objawów związanych z niskim poziomem testosteronu takich jak zmniejszone libido, zmniejszona masa mięśniowa, zmęczenie i obniżony nastrój.

Bób (l-dopa) Vitaler's

Zastosowanie lewodopy

Lewodopa jest stosowana głównie w leczeniu choroby Parkinsona, ale znajduje także zastosowanie w innych schorzeniach:

 • Choroba Parkinsona - lewodopa jest podstawowym lekiem w terapii tej choroby.

 • Dystonia - L-DOPA może pomóc w leczeniu niektórych form dystonii, zaburzeń ruchowych charakteryzujących się mimowolnymi skurczami mięśni.

 • Choroba Huntingtona - lewodopa może być stosowana w celu złagodzenia objawów tej genetycznej choroby neurodegeneracyjnej.

 • Syndrom niespokojnych nóg - L-DOPA może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na tę dolegliwość.

Suplementacja L-DOPY - dawkowanie i sposób stosowania

Dawkowanie lewodopy zależy od indywidualnych potrzeb - dawki powinny być zawsze zalecone przez lekarza. Zazwyczaj suplementację rozpoczyna się od małych dawek, które są stopniowo zwiększane, aby znaleźć optymalną dawkę terapeutyczną. Lewodopa jest dostępna w różnych formach, w tym jako tabletki, kapsułki i preparaty do stosowania doustnego.

Zalecenia dotyczące stosowania:

 • Podawanie z jedzeniem - aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia żołądka.

 • Unikanie białek - L-DOPA w połączeniu z dużą ilością spożywanego białka może zmniejszać swoje wchłanianie, dlatego zaleca się unikanie bogatych w białko posiłków w czasie przyjmowania suplementu.

 • Regularne monitorowanie - pacjenci powinni być regularnie monitorowani przez lekarza w celu oceny skuteczności i dostosowania dawki leku.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Suplement diety zawierający lewodopę mimo swojej skuteczności może powodować pewne skutki uboczne i ma przeciwwskazania do stosowania.

Przeciwwskazania:

 • Alergia na lewodopę - uczuleni na lewodopę nie powinni jej przyjmować.

 • Jaskra z zamkniętym kątem - lewodopa może podnosić ciśnienie wewnątrzgałkowe, co jest niebezpieczne dla osób z jaskrą.

 • Zaburzenia psychiczne - lewodopa może nasilać objawy niektórych zaburzeń psychicznych, takich jak psychozy.

Skutki uboczne i działania niepożądane L-DOPY:

 • Nudności i wymioty - mogą występować na początku terapii.

 • Zaburzenia snu - niektórzy mogą doświadczać bezsenności lub koszmarów sennych.

 • Dyskinezy - mimowolne ruchy mogą pojawić się przy długotrwałym stosowaniu lewodopy.

 • Zaburzenia rytmu serca - rzadko, ale mogą wystąpić u niektórych osób.

Lewodopa jest niezwykle ważnym lekiem w chorobie Parkinsona i innych zaburzeń ruchowych. Pomimo pewnych przeciwwskazań i lekkich działań niepożądanych jej korzyści terapeutyczne są nieocenione dla wielu osób.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych