Śliwa afrykańska - niezwykłe właściwości Pygeum dla zdrowia prostaty

Śliwa afrykańska znana również jako pygeum jest cennym drzewem o licznych właściwościach prozdrowotnych. Kora tego drzewa jest bogata w bioaktywne składniki, które wspierają zdrowie prostaty, dróg moczowych oraz mogą mieć korzystny wpływ na łysienie androgenowe. Suplementy diety zawierające ekstrakt z kory śliwy afrykańskiej są szeroko dostępne i mogą być pomocne w leczeniu różnych schorzeń.

Śliwa afrykańska (pygeum) - co to jest za drzewo?

Śliwa afrykańska znana również jako Pygeum (Prunus africana) to gatunek tropikalnego drzewa, które rośnie w Afryce Środkowej (w górskich rejonach Afryki). Jest to drzewo wiecznie zielone, osiągające wysokość od 10 do 25 metrów. Drzewo to charakteryzuje się ciemną, łuszczącą się korą oraz białymi lub kremowymi kwiatami, które pojawiają się w niewielkich gronach. Owoce śliwy afrykańskiej są małe, kuliste i czerwonawe, a po dojrzeniu stają się czarne.

Pygeum (śliwa afrykańska) rośnie w różnych częściach Afryki, w tym w Kamerunie, Kenii, Tanzanii i na Madagaskarze. Drzewo to jest cenione nie tylko za swoje walory ozdobne, ale przede wszystkim za korę, która od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie afrykańskiej.

Kora śliwy afrykańskiej

Kora ze śliwy afrykańskiej jest najbardziej wartościową częścią tego drzewa ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest gruba, ciemnobrązowa i łuszcząca się co ułatwia jej zbieranie. Kora jest bogata w różnorodne związki chemiczne, które przyczyniają się do jej prozdrowotnych właściwości.

Zbieranie kory śliwy afrykańskiej (pygeum) odbywa się w sposób zrównoważony, aby nie uszkodzić drzewa. Praktyki te są niezbędne, aby zapewnić ciągłość istnienia tego gatunku, który jest zagrożony nadmiernym wycinaniem i degradacją siedlisk naturalnych.

Jakie składniki zawiera kora śliwy afrykańskiej?

Pygeum (śliwa afrykańska) zawiera szereg bioaktywnych składników, które są odpowiedzialne za jej właściwości zdrowotne. Kora Pygeum stanowi źródło związków takich jak:

  • Fitosterole - takie jak beta-sitosterol są związkami, które pomagają w redukcji stanów zapalnych oraz wspierają prostatę. Mają także zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi co przyczynia się do zdrowia sercowo-naczyniowego.

  • Kwasy tłuszczowe - kora ze śliwy afrykańskiej jest bogata w kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, linolowy i palmitowy. Te związki mają właściwości przeciwzapalne i mogą wspierać zdrowie skóry oraz włosów.

  • Triterpeny - to grupa związków, które mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W korze śliwy afrykańskiej znajdują się między innymi kwas ursolowy i oleanolowy, które wspierają zdrowie dróg moczowych i prostaty.

  • Alkohole tłuszczowe - takie jak docosanol, mają właściwości antywirusowe i mogą wspierać zdrowie układu odpornościowego.

  • Flawonoidy - są znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. W korze śliwy afrykańskiej znajdują się między innymi katechiny i epikatechiny, które pomagają neutralizować wolne rodniki i wspierają zdrowie komórek.

Vitaler's Pygeum (Śliwa afrykańska) 500 mg - 60 kapsułek

VIT-0807
Pygeum Vitaler's to wegański suplement diety, który zawiera 150 mg fitosteroli pochodzących z naturalnego ekstraktu - kory śliwy afrykańskiej. Preparat wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego u mężczyzn oraz zmniejsza dyskomfort podczas oddawania moczu. 
Dostępny
41,57 zł

Właściwości śliwy afrykańskiej

Pygeum (śliwa afrykańska) dzięki swoim bioaktywnym składnikom posiada szereg właściwości prozdrowotnych, które są cenione zarówno w tradycyjnej medycynie afrykańskiej, jak i we współczesnej fitoterapii.

  • Właściwości przeciwzapalne - jednym z najważniejszych działań śliwy afrykańskiej jest jej zdolność do redukcji stanów zapalnych. Dzięki zawartości triterpenów i fitosteroli, ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej (pygeum) są skuteczne w zmniejszaniu stanów zapalnych w organizmie.

  • Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe - śliwa afrykańska posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co czyni ją przydatną w walce z różnymi infekcjami. Związki takie jak triterpeny i alkohole tłuszczowe przyczyniają się do eliminacji patogenów.

  • Właściwości antyoksydacyjne - zawartość flawonoidów w korze śliwy afrykańskiej sprawia, że ma ona silne działanie antyoksydacyjne. Pomaga to w neutralizacji wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek i różne choroby przewlekłe.

  • Właściwości wspomagające zdrowie prostaty - śliwa afrykańska jest szczególnie znana ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie prostaty. Działa wspomagająco w leczeniu łagodnego przerostu prostaty (BPH) zmniejszając objawy takie jak trudności w oddawaniu moczu.

Śliwa afrykańska (pygeum) - wpływ na drogi moczowe mężczyzn

Śliwa afrykańska a leczenie łagodnego przerostu prostaty (BPH)

Łagodny przerost prostaty (BPH) jest częstym problemem u starszych mężczyzn. Objawia się on powiększeniem prostaty, co prowadzi do trudności w oddawaniu moczu, częstego oddawania moczu w nocy oraz uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza.

Ekstrakty z śliwy afrykańskiej są często stosowane w leczeniu BPH. Badania wykazują, że mogą one zmniejszać objawy BPH, poprawiając przepływ moczu i zmniejszając częstotliwość oddawania moczu. Fitosterole obecne w korze śliwy afrykańskiej, takie jak beta-sitosterol odgrywają kluczową rolę w redukcji stanów zapalnych i zmniejszaniu rozrostu komórek prostaty.

Wspomaganie zdrowia pęcherza

Śliwa afrykańska (pygeum) może również wspomagać zdrowie pęcherza moczowego. Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych pęcherza oraz zapobiegają infekcjom dróg moczowych.

Śliwa afrykańska Pygeum - Vitaler's

Wsparcie prostaty dzięki śliwie afrykańskiej

Mechanizm działania ekstraktu z kory śliwy afrykańskiej opiera się na kilku kluczowych procesach. Po pierwsze - związki takie jak fitosterole działają przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk prostaty. Po drugie - triterpeny i alkohole tłuszczowe wspomagają zdrowie komórek prostaty, zapobiegając ich nadmiernemu rozrostowi.

Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność śliwy afrykańskiej w leczeniu BPH. Meta-analizy i przeglądy systematyczne wskazują na znaczące zmniejszenie objawów BPH u mężczyzn stosujących suplementy zawierające ekstrakt z kory śliwy afrykańskiej. W badaniach tych wykazano również poprawę jakości życia pacjentów oraz zmniejszenie potrzeby leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe znane również jako łysienie typu męskiego jest najczęstszą formą utraty włosów u mężczyzn. Jest spowodowane działaniem dihydrotestosteronu (DHT) - hormonu powstającego z testosteronu, który powoduje miniaturyzację mieszków włosowych i w efekcie utratę włosów.

Ekstrakt ze śliwy afrykańskiej może być pomocny w leczeniu łysienia androgenowego. Zawarte w niej fitosterole i kwasy tłuszczowe mogą hamować działanie DHT na mieszki włosowe, zapobiegając ich miniaturyzacji. Chociaż badania nad tym zastosowaniem śliwy afrykańskiej są wciąż w początkowej fazie to istnieją obiecujące wyniki wskazujące na jej potencjalną skuteczność.

Suplementy diety ze śliwą afrykańską - dawkowanie

Dawkowanie suplementów diety zawierających ekstrakt ze śliwy afrykańskiej może się różnić w zależności od produktu i jego stężenia. Standardowe dawkowanie wynosi zazwyczaj od 200 do 500 mg ekstraktu dziennie. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta oraz skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Suplementy diety ze śliwą afrykańską są dostępne w różnych formach - kapsułkach, tabletkach i płynach. Zaleca się przyjmowanie suplementów podczas posiłku, aby zwiększyć ich wchłanianie i zmniejszyć ryzyko podrażnienia żołądka.

Suplement diety Pygeum (śliwa afrykańska) i jego przeciwwskazania

Chociaż śliwa afrykańska jest ogólnie uważana za bezpieczną to istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Osoby uczulone na którykolwiek składnik suplementu powinny unikać jego stosowania. Ponadto, osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, wątroby lub nerek - powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem suplementów diety zawierających śliwę afrykańską są zazwyczaj łagodne i obejmują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, biegunka lub wzdęcia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna lub swędzenie.

Śliwa afrykańska może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza z lekami stosowanymi w leczeniu chorób prostaty, lekami przeciwzakrzepowymi oraz lekami przeciwzapalnymi. Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach przed rozpoczęciem suplementacji śliwą afrykańską.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych