Synefryna - co to jest i na co pomaga?

Każda substancja, która może mieć korzystny wpływ na utratę nadmiernego tłuszczu, jest analizowana w celu weryfikacji jej skuteczności. Jedną z takich substancji jest synefryna, związek obecny w wielu suplementach spalających tłuszcz. Ma ona ścisły związek z pobudzeniem, a także utratą wagi, dlatego coraz więcej badań przygląda się jej niesamowitemu działaniu. Co warto wiedzieć o synefrynie, a także potencjalnych korzyściach wynikających z jej stosowania?

Synefryna – co to jest?

Synefryna to związek chemiczny pochodzenia naturalnego. Charakteryzuje się strukturą chemiczną podobną do zawartych w ludzkim ciele substancji, czyli adrenaliny i noradrenaliny, które uwikłane są w zawiłe więzi rozkładu komórek tłuszczowych, czy przyspieszenia metabolizmu.

Jest to również jeden ze związków, które nazywa się stymulantami. Wpływając na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), cechuje się działaniem podobnym do efedryny, jednakże pozbawionym negatywnych skutków zdrowotnych powiązanych z jej regularnym stosowaniem.

Substancję, jaką jest synefryna możemy napotkać m.in. w gorzkiej pomarańczy, cytrusie, który był stosowany od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej ze względu na swoje ciekawe właściwości i korzyści lecznicze. Co więcej, stosowana w trakcie ćwiczeń zwiększa tempo metabolizmu i utlenianie tłuszczu, jednocześnie zmniejszając utlenienie glikogenu, a także chroniąc mięśnie przed działaniem stresu oksydacyjnego.

Synefryna – na co pomaga i jak działa?

Synefryna działa bezpośrednio na receptory Beta-3 współczulnego układu nerwowego. Są one istotnie odpowiedzialne za uruchomienie procesu lipolizy tłuszczu. Lipidy rozpadają się i we krwi przemieniają w wolne kwasy tłuszczowe, które nasze ciała wykorzystują jako niezwykle wydajne paliwo. Efekt ten występuje nawet w stanie spoczynku, nasila się jednak przy umiarkowanym wysiłku fizycznym, takim jak chodzenie lub pływanie.

Co więcej, ze względu na budowę chemiczną podobną do adrenaliny, synefryna ma zauważalny, pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Przyjmowanie synefryny wpływa korzystnie również na współczulny układ nerwowy, część układu nerwowego odpowiedzialną za dostarczenie energii i gotowość organizmu do działania. Dzięki powyższym synefryna może być stosowana jako:

 • Wzmacniacz przedtreningowy
 • Spalacz tłuszczu
 • Suplement na bezsenność
 • Lekki środek antydepresyjny
 • Środek tłumiący apetyt

Oprócz powyższych, w tradycyjnej medycynie chińskiej synefryna ekstrahowana z gorzkiej pomarańczy stosowana jest wraz z ziołami i przyprawami jako skuteczny środek na dolegliwości trawienne.

Synefryna na odchudzanie – w jaki sposób sprzyja utracie wagi?

Synefryna, a także preparaty na jej bazie znane są ze swojej reputacji szczególnie korzystnych spalaczy tłuszczu. Potwierdza to szereg badań opublikowanych na łamach czasopism medycznych, które potwierdzają, iż rzeczywiście, synefryna stymuluje rozpad tkanki tłuszczowej, także w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy aktywni fizycznie.

Co więcej, synefryna oprócz zwiększenia wydatku metabolicznego w spoczynku, zmniejsza również apetyt, bez zauważalnego efektu obciążającego układ sercowo-naczyniowy, typowego dla innych stymulantów i środków odchudzających.

Suplementy na bazie synefryny mogą wpłynąć na apetyt, umożliwiając tym samym łatwiejszą eliminację tłuszczu z organizmu. Jest to również pomocne działanie dla sportowców, którzy chcą stracić nadmierną tkankę tłuszczową bez zauważalnej utraty tkanki mięśniowej.

Synefryna na pobudzenie – czy na pewno działa?

Jak zaznaczyliśmy powyższej, preparaty z synefryną działają na podobnej zasadzie co dobrze znane stymulanty, takie jak efedryna, jednakże bez negatywnych skutków ubocznych, jakimi jest poddawany układ sercowo-naczyniowy.

Synefryna przyczynia się do uwalniania pewnych związków, które aktywują receptory odpowiedzialne za pobudzenie układu nerwowego, odporność mięśni oraz działanie termogeniczne.

Receptory te, które z kolei odpowiadają za lipolizę, sprawiają, iż organizm wykorzystuje istniejące już kwasy tłuszczowe jako źródło energii. Jest to niezwykle pomocne przede wszystkim podczas treningów i umiarkowanych aktywności. Synefryna pobudza, sprawia, że mamy więcej energii, zmęczenie zanika, a organizm lepiej zarządza własnymi zapasami energetycznymi.

Synefryna – jak dawkować i stosować?

Średnia zalecana dawka synefryny jest dość umowna i wynosi najczęściej od ok. 7 mg do 30 mg dziennie.

Wskazane jest również przyjmowanie preparatów z synefryną nad ranem, w dwumiesięcznym cyklu z miesięczną przerwą pomiędzy. Spożywanie dawek powyżej 30 mg na dzień jest niezalecane ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych powikłań.

Pomimo tego, izolowana synefryna dawkowana według wytycznych producenta jest stosunkowo bezpiecznym składnikiem. W takich ilościach nie powoduje widocznych zmian w ciśnieniu krwi, nie przyspiesza częstotliwości akcji serca, nie wpływa na wątrobę i nerki, choć istnieje szereg przeciwwskazań w związku z jej stosowaniem.

Synefryna – potencjalne skutki uboczne

Ponieważ synefryna, podobnie jak inne stymulanty działa pobudzająco na układ sercowo-naczyniowy, działanie to może nasilić się wraz z aktywnością fizyczną, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia potencjalnych skutków ubocznych. Są to m.in.:

 • Stany lękowe
 • Zawroty głowy
 • Tachykardia
 • Arytmia serca
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Silne bóle głowy

Preparaty zawierające duże dawki synefryny nie są na ogół odpowiednie dla osób, które mają osłabiony układ krążenia. Często dotyczy to osób ze znaczną nadwagą, czy stwierdzonymi chorobami serca. Tak więc, chociaż wiele suplementów na bazie synefryny reklamuje się jako potencjalna pomoc w utracie tkanki tłuszczowej, substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób z otyłością.

Synefryna na odchudzanie

Synefryna – o jakich przeciwwskazaniach należy wiedzieć?

Podobnie jak i inne suplementy diety, także synefryna ma przeciwwskazania co do jej stosowania. Ze względu na działanie stymulujące metabolizm, należy zwrócić uwagę kto nie powinien decydować się na suplementację preparatów zawierających synefrynę. Mowa tu o następujących grupach osób:

 • Dzieci poniżej 12 roku życia
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • Pacjenci przyjmujący leki obniżające lub podwyższające ciśnienie krwi
 • Osoby stosujące leki na tarczycę
 • Osoby z osłabionym układem sercowo-naczyniowym

Opinie na temat Synefryny – co mówią o niej użytkownicy?

Szereg opinii dotyczących stosowania preparatów z synefryną zachwala jej działanie na polu:

 • Poprawy wyników sportowych – osoby uprawiające sport potwierdzają działanie immunostymulujące oraz pobudzające organizm w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Regularne stosowanie wpływa na widoczną (zdaniem użytkowników) poprawę wyników sportowych;
 • Lekkich właściwości antydepresyjnych – niektóre osoby stosujące synefrynę twierdzą, iż preparaty zawierające dużą ilość substancji działają przeciwdepresyjnie;
 • Utraty wagi – suplementujący są zgodni co do działania odchudzającego synefryny. Związek nie tylko zmniejsza apetyt, lecz także przyśpiesza metabolizm w czasie spoczynku bez widocznego wpływu na serce i tętno.
Bibliografia

„Acute p-synephrine ingestion increases fat oxidation rate during exercise” – J. Gutiérrez-Hellín, J. Del Coso, czasopismo naukowe British Journal of Clinical Pharmacology, Wiley, 2016.

„Citrus aurantium and synephrine alkaloids in the treatment of overweight and obesity: an update” – S. Haaz et al., czasopismo naukowe Obesity Reviews, Wiley, 2006.

„Dose-Response Effects of p-Synephrine on Fat Oxidation Rate During Exercise of Increasing Intensity” - J. Gutiérrez-Hellín, J. Del Coso, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2018.

„Fast high-performance liquid chromatography analysis of phenethylamine alkaloids in Citrus natural products on a pentafluorophenylpropyl stationary phase” – F. Pellati, S. Benvenuti, czasopismo naukowe Journal of Chromatography, Elsevier, 2007.

„p-Synephrine exhibits anti-adipogenic activity by activating the Akt/GSK3β signaling pathway in 3T3-L1 adipocytes” – L-X. Guo et al., czasopismo naukowe Journal of Food Biochemistry, Wiley, 2019.

„p-Synephrine, ephedrine, p-octopamine and m-synephrine: Comparative mechanistic, physiological and pharmacological properties” – S. J. Stohs, M. Shara, S. D. Ray, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2020.

„Safety, Efficacy, and Mechanistic Studies Regarding Citrus aurantium (Bitter Orange) Extract and p-Synephrine” – S. J. Stohs, czasopismo naukowe Phytotherapy Research, Wiley, 2017.

„The effects of supplementation with P-Synephrine alone and in combination with caffeine on resistance exercise performance” – N. A. Ratamess et al., czasopismo naukowe Journal of the International Society of Sports Nutrition, Taylor & Francis, 2015.

„β3-Adrenoceptor agonists: potential, pitfalls and progres” – J. R.S. Arch, czasopismo naukowe European Journal of Pharmacology, Elsevier, 2002.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych