Monofosforan Urydyny (UMP) - dlaczego jest niezbędny dla zdrowia układu nerwowego?

Wszystkie związki aktywne znajdujące się we wnętrzu ludzkiego organizmu odgrywają niebagatelną rolę w utrzymaniu jego poprawnego działania. Niektóre z nich, jak chociażby urydyna stanowią jeden z najważniejszych budulców naszego ciała. Uczestniczy ona w wielu reakcjach biologicznych zachodzących na przełomie wszystkich układów organizmu człowieka, a jej suplementacja może przynieść szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Co warto wiedzieć o urydynie?

Urydyna – nootrop o wszechstronnym zastosowaniu

Monofosforan urydyny (kwas 5’-urydylowy lub UMP) to środek nootropowy zalecany przez neurologów na całym świecie. Dlaczego? W różnych badaniach, w których poddano ten składnik organiczny szeregowi testów klinicznych, wykazano, iż stymuluje on nastrój, funkcje poznawcze takie jak uczenie się i zapamiętywanie, a także wiele więcej. Do czego dokładniej służy Urydyna, a także, czym ona jest z perspektywy czysto chemicznej?

Urydyna – co to za substancja?

Urydyna jest nukleozydem pirymidynowym występującym w komórkach prawie wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Jednym ze składników aktywnych urydyny jest uracyl, będący jedną z trzech różnych grup jednostek chemicznych, które wytwarzają kwas rybonukleinowy (RNA), rybozę i dezoksyrybozę oraz zasady azotowe, takie jak adenozyna, guanina, tymidyna i cytydyna.

Urydyna dostępna w formie zewnętrznej jako monofosforan urydyny można zdefiniować jako podstawowy element budulcowy syntezy synaptycznej neuronów. Bierze udział w budowie RNA, odpowiedzialnego wraz z DNA za syntezę białek w naszym organizmie, stanowiąc tym samym niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu naszych ciał.

Nootropy – co to takiego?

Monofosforan urydyny jest także nazywany nootropem. Co kryje się pod tym obcym dla naszego języka terminem? Substancje, czy też suplementy nootropowe mają za zadanie zwiększać dopływ substancji neurochemicznych do mózgu, a więc:

 • Neuroprzekaźników

 • Enzymów

 • Hormonów

Poprawiają również dopływ tlenu do mózgu, a także stymulują wzrost nerwów, uczestnicząc w funkcjach neuroplastycznych ludzkiego ciała. Monofosforan urydyny pasuje do tej definicji, gdyż jest on transporterem pomagającym urydynie przemieszczać się przez przewód pokarmowy bez uszkodzeń, a tym samym przekraczać barierę krew-mózg.

Urydyna – w czym można ją znaleźć?

Nukleozyd pirymidynowy, jakim jest urydyna, można znaleźć w różnorodnych produktach spożywczych, które codziennie goszczą na naszych stołach. Pomimo ogromnego bogactwa urydyny w zbilansowanej diecie, neurolodzy zalecają przyjmowanie urydyny w postaci leków nootropowych lub suplementów diety zawierających substancję w postaci monofosforanu, ze względu na jego znaczne korzyści zdrowotne.

W suplementacji grupa fosforanowa urydyny zwiększa biodostępność i ułatwia przekraczanie przez substancję bariery krew-mózg. Działanie to oparte jest na prekursorstwie synaps mózgowych i fosfolipidów błony komórek nerwowych, poprawiając ich funkcje cholinergiczne i ostatecznie wspierając wątrobę i mitochondria.

Główne pokarmy, w których spotkamy urydynę to m.in.:

 • Ekstrakt z trzciny cukrowej

 • Warzywa, takie jak brokuły lub pomidory

 • Wątróbka

 • Piwo

 • W mleku matki

 • Jęczmień

Chociaż powyższe produkty zawierają duże ilości urydyny, źródła substancji w diecie nie mogą przekroczyć bariery krew-mózg, w przeciwieństwie do suplementów zawierających monosfosforan.

Vitaler's Uridine (Urydyna) 300 mg - 60 kapsułek

VIT-0810
Uridine marki Vitaler's to suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych, który zawiera w swoim składzie monofosforan urydyny w dawce 300 mg. Urydyna, inaczej UMP (urydyno-5′-monofosforan) to substancja zdolna do przekraczania bariery krew-mózg, która jest jednocześnie prekursorem w produkcji fosfatydylocholiny i substratem CDP-choliny.
Obecnie brak na stanie
41,57 zł

Monofosforan urydyny – jakie ma właściwości?

Spożywany jako suplement diety, monofosforan urydyny jest metabolizowany w wątrobie i przewodzie pokarmowym. Kiedy dotrze do krwioobiegu, przekracza barierę krew-mózg, gdzie wywiera swoje działanie nootropowe.

W mózgu monofosforan urydyny charakteryzuje się kilkoma wyróżniającymi właściwościami:

 • Po pierwsze – jako ważny element budulcowy, zwiększa wzrost neurytów. Neuryty to przedłużenia neuronów, które ułatwiają im łączenie się ze sobą. W ten sposób synapsy ulegają zwiększeniu, a funkcje poznawcze poprawiają się w kilku aspektach;

 • Po drugie – pośrednio zwiększa poziom dostępnych neuroprzekaźników. Jednym z tych pośrednich sposobów jest zwiększenie fosfatydylocholiny w mózgu, sprzyjającej uwalnianiu acetylocholiny i dopaminy.

Oprócz bezpośrednich funkcji w ośrodkowym układzie nerwowym, monofosforan urydyny bierze także widoczny udział w odmładzaniu komórek i promowaniu zrównoważonego metabolizmu węglowodanów. Osiąga to poprzez wspieranie działania mitochondriów i komórek wątroby.

Urydyna – na co pomaga i jak działa?

Prozdrowotny wkład urydyny w nasze zdrowie jest bezsprzeczny. W jaki sposób można wykorzystać jej potencjał, stosując urydynę w formie suplementu diety? Jak się okazuje, UMP może być pomocna m.in. w:

 • Profilaktyce zdrowia mózgu – mózg jest prawdopodobnie najważniejszym organem, który kontroluje i koordynuje wszystkie procesy zachodzące w ciele. Monofosforan urydyny jest korzystny dla mózgu, ponieważ zwiększa jego plastyczność, promując synaptogenezę i neurogenezę, kluczowe procesy regulujące funkcjonalność mózgu;

 • Poprawie pamięci – pamięć zależy w szczególności od plastyczności mózgu, a jest to cecha związana ze zdolnością do przekształcania doświadczeń we wspomnienia. Spożywanie monofosforanu urydyny poprawia pamięć, zwłaszcza pamięć logiczną i werbalną. Co więcej, urydyna służy także poprawie pamięci długotrwałej, co wyjaśnia, dlaczego niski poziom substancji w mózgu powoduje pogorszenie pamięci i zmniejszenie plastyczności synaptycznej;

 • Redukcji stanów zapalnych i bólu – urydyna łagodzi stany zapalne. Funkcja ta jest korzystna nie tylko dla mózgu, ale także dla innych tkanek, ponieważ urydyna jest silnym inhibitorem adhezji leukocytów, która jest uważana za klucz do reakcji zapalnych. Jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy urydyna pozytywnie wpływa na utrzymanie zdrowia i kondycji tkanki mięśniowej;

 • Poprawie nastroju i czujności – substancja stymuluje uwalnianie wielu neuroprzekaźników, w tym dopaminy, bezpośrednio wpływając na nasz nastrój, a także odczuwanie przyjemności z wykonywanych zadań. Stabilny poziom dopaminy w określonych obszarach mózgu jest niezbędny w prawidłowym procesie uczenia się, motywacji i uwagi. Co więcej, urydyna zmniejsza również szkodliwe działanie kortyzolu, hormonu stresu;

 • Ochronie komórek nerwowych – monofosforan urydyny ma wiele właściwości neuroprotekcyjnych i jest niezwykle przydatny w ochronie błon neuronów i osłonki mielinowej komórek Schwanna, odpowiedzialnych za komunikację neuronalną i wydajność poznawczą. Urydyna poprawia koordynację neuronów i wprowadza mózg w ciągły stan aktywności. Zapobiega również stresowi oksydacyjnemu, tłumiąc wolne rodniki i zwalczając reakcje zapalne.

Urydyna Vitaler's

Suplementy diety z monofosforanem urydyny – z czym warto łączyć?

Szereg badań klinicznych wskazał, iż korzyści z przyjmowania monofosforanu urydyny są większe w połączeniu z innymi suplementami, gdyż docierają one szybciej i sprawniej do ośrodkowego układu nerwowego.

Łączenie urydyny z takimi związkami jak cholina, czy kwasy omega-3 lub witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B12 jest zalecane ze względu na działanie synergistyczne, podnoszące skuteczność urydyny, a także pozostałych związków aktywnych.

Urydyna – suplement diety i jego potencjalne skutki uboczne

Monofosforan urydyny jest całkowicie bezpiecznym dla zdrowia środkiem, ponieważ jest wytwarzany naturalnie przez nasz organizm. Przy zbyt dużych dawkach użytkownicy mogą odczuć niewielkie skutki uboczne stosowania, takie jak:

 • Bóle głowy

 • Delikatna apatia

 • Nerwowość

 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Suplementacja urydyny – sposób przyjęcia i dawkowanie

Urydyna przyjmowana jest doustnie lub podjęzykowo. Zażywana podjęzykowo działa kilkukrotnie silniej niż po podaniu doustnym.

Zaleca się, aby dawki monofosforanu urydyny wynosiły od 50 mg do 1 g na dzień dla osób dorosłych. Wielu użytkowników zaczyna od dawek rzędu 150 do 250 mg dwa razy dziennie, następnie powoli zwiększając dawkę. Przy bardzo małych dawkach zauważenie korzyści zajmie znacznie więcej czasu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej.

Opinie na temat urydyny – co mówią o niej użytkownicy?

Użytkownicy urydyny wypowiadają się pozytywnie na temat tego nietuzinkowego środka nootropowego. Większość osób suplementujących urydynę zauważa poprawę funkcji pamięciowych i poznawczych już po czterech tygodniach suplementacji.

Na uwagę zasługują również potwierdzone informacje dotyczące przeciwzapalnych właściwości urydyny, zmniejszającej ból i stany zapalne. Prawdopodobnie powyższe efekty, wraz z dodatkową stymulacją dopaminy wpływają na widoczne podniesienie nastroju wśród osób stosujących monofosforan. Substancja jest także dobrze tolerowana i powoduje niewiele skutków ubocznych, z których większość zgłaszana jest po podaniu bardzo dużych dawek.

Bibliografia

„A Nutrient Combination that Can Affect Synapse Formation” – R. J. Wurtman, czasopismo naukowe Nutrients, MDPI, 2014.

„Adsorption of guanosine, cytidine, and uridine on a β-cyclodextrin derivative grafted chitosan” – J. B. Xiao, czasopismo naukowe Journal of Applied Polymer Science, Wiley, 2007.

„Central effects of stress hormones in health and disease: understanding the protective and damaging effects of stress and stress mediators” – B. S. McEwen, czasopismo naukowe European journal of pharmacology, Elsevier, 2008.

„Chronic Administration of DHA and UMP Improves the Impaired Memory of Environmentally Impoverished Rats” – S. Holguin, Y. Huang, J. Liu, R. Wurtman, czasopismo naukowe Behavioural Brain Research, Elsevier, 2008.

„Dietary supplementation with uridine-5'-monophosphate (UMP), a membrane phosphatide precursor, increases acetylcholine level and release in striatum of aged rat” – L. Wang, M. A. Albrecht, R. J. Wurtman, czasopismo naukowe Brain Research, Elsevier, 2007.

„Dietary uridine-5'-monophosphate supplementation increases potassium-evoked dopamine release and promotes neurite outgrowth in aged rats” – L. Wang, A. M. Pooler, M. A. Albrecht, R. J. Wurtman, czasopismo naukowe Journal of Molecular Neuroscience, Springer, 2005.

„Synthesis and biological evaluation of novel 1'-branched and spironucleoside analogues” – C. Chatgilialoglu et al., czasopismo naukowe Nucleosides, nucleotides & nucleic acids, czasopismo naukowe Taylor & Francis, 2004.

„Up-regulation and activation of the P2Y(2) nucleotide receptor mediate neurite extension in IL-1β-treated mouse primary cortical neurons” – T. S. Peterson et al., czasopismo naukowe Journal of Neurochemistry, Wiley, 2013.

„Uridine supplementation exerts anti-inflammatory and anti-fibrotic effects in an animal model of pulmonary fibrosis” – S. Cicko et al., czasopismo naukowe Respiratory Research, BMC, 2015.

Instagram

Dołącz do grona obserwatorów vitalers_official na Instagramie

Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's
Instagram Vitaler's

Comments (0)

No comments at this moment
Produkt dodany do ulubionych